| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti ca parlamentarii s-au pus pres in fata liderilor partidelor din care fac parte? Idio au trecut bugetul fara amendamente. E patetic ca un Parlament sa se puna pres in fata executivului, in loc sa il controleze.

42 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sau nu cunosti cum merg lucrurile intr-o coalitie sau nu vrei sa stii.
Inainte de a ajunge in Parlament acesta a fost discutat intre ministrii coalitiei, conducatorii partidelor si parlamentarii lor si de aceea bugetul a trecut fara probleme.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca fiecare ar vota in parlament cum l ar trece capul de ce ar mai exista partide unde se iau decizii si se fac programe de vugernare?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai s-a facut.
bugetul a fost si in dezbatere publica si in parlament.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai fost la sedinta coalitiei sa stii cine a zis ce si cui?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar nu ma prind ce vrei tu sa exprimi prin intrebarea asta...
Nu intelegi cum functioneaza guvernul si parlamentul sau ce?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu intelegi cum functioneaza un partid mi se pare. Analizeza putin, revino pe urma cu intrebarile.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ai idee din ce e format parlametul?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cati independenți sunt? 4-5?

Eu am votat o lista de partid. Dupa un program de guvernare prezentat de partid. Eu vreau ca partidul sa fie unit in parlament.
Tu pe de alta parte vrei un haos in parlament.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok, tu nu ai inteles cum funcționează un partid asa ca nu mai are rost sa lungim discutia.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pe buletin scrie partidul... haha. Si fix asta votezi, partidul.
Independentii sunt irelevanti in parlament.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt fix 2 independeti in actualul Parlament.
ce cauta, asta ma intreb si eu... ca de realizat ceva nu au nicio sansa.

| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zi mi ultima chestie reusita de un independet in Parlament...

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai ca deja vorbim chestii ireale.

Am inteles, ai o problema cu faptul ca partidele au lideri si nu prea intelegi cum functioneaza un guvern si un parlament politic.
Well, asa functioneaza orice organizatie, politica, nonpolitica... cineva e la conducere. Nu ai ce face.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu inteleg ce vrei sa exprimi prin toate chestiile de mai sus... chiar nu prea au logica. Si nu pricep de ce ai adus si presedintele in discutie...

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Confunzi grav politica cu justiția. Nicio comparație.

Si pentru ultima data si închei discutia. Deciziile politice se iau in cadrul partidului și sunt unitare. Exista comisii, adunari, sedinte. Nu le ia presedintele singur. Asta e rolul partidelor in politica. Sa adune oameni cu aceeasi viziune si sa existe unitate in decizii. Chiar nu pricep ce nu înțelegi...

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Lucrurile nu functioneaza asa. Guvernul nu face bugetul "pe ascuns" si apoi vine sa-l prezinte in parlament. El a fost discutat, rectificat si aprobat in prealabil in cadrul coalitiei de guvernare. Adica toti parlamentarii din coalitie il stiau si il sustineau.
Ca sa fim cinstiti, in general nivelul de pregatire al ministrilor este mult mai ridicat decat media parlamentarilor. Multi dintre parlamentari sunt propusi pe liste nu pentru ca au vreo pregatire, ci pentru ca sunt persoane populare in diverse domenii care n-au nici o legatura cu conducerea unei tari.
Adica sunt pusi acolo pentru ca prostimea sa-i voteze ca le sunt simpatici, chiar daca sunt praf in economie, politica, legislatie, sociologie si orice altceva folositor unui parlamentar.
Cum dracului crezi ca a ajuns Daniel Ghita, de exemplu, parlamentar?! Crezi ca bubuie de inteligenta, sau de cunostinte in vreun domeniu? Neah...e doar o figura relativ cunoscuta, cu oarecare trecere la fraieri.

In concluzie, de principiu, ministrii sunt mult mai in tema legat de buget decat parlamentarii. In plus, ei vor fi cei care trebuie sa faca performanta pe bugetul asumat, nu parlamentarii, deci au interesul sa-l faca cat mai bine. Doar ca uneori, un buget corect este daunator dpdv politic, iar aici intervin politicienii din partidele aflate la guvernare pentru a-l mai farda. Adica in esenta: desi bugetul nu permite, si nici normal nu e, haide sa mai dam niste pomeni la fraieri ca sa ne voteze, chiar daca trebuie sa reducem alte cheltuieli, mult mai importante pe termen lung.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e normal, dar sa nu uitam ca si majoritatea colegilor de partid ai lui Trump l-au scapat de acuzatii clare, evidente si foarte grave. Nu se practica doar la noi asta.

Răspuns utilizator avertizat