| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti? De ce multi se iau dupa propaganda SUA ca rusii sunt agresori? De ce nu se vede ca SUA e agresoarea, s-a bagat in toate tarile unde au vrut, prin amenintari si constrangeri au facut ce au vrut, au facut razboaie aiurea, vei ala din Vietnam unde si-au inscenat explozia propriului vapor ca sa aiba motiv sa faca razboi, dau guverne jos unde nu le convine.
Eu nu am vazut ca rusii au facut astea.

Ne-a bagat SUA in Nato sa le cumparam rablele si sa ne ducem in tari sa le reprezentam interesul in abuzurile lor.

Pune SUA in prostie arme in granitele rusiei total aiurea, ne foloseste si pe noi in razboiul lor, ca la o adica sa ne f pe noi rusii, le-au pus sanctiuni economice la rusi total aiurea.
Au pus in Ukraina pe cine au vrut ei sus sabotand pe Yanukovici de dinainte punanc CIA-isti sa traga in studenti ca sa zica ca ala a tras.
A adus Ukraina in evul mediu.

78 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare popor in afara de coloni ca Romania, este egoist, si tara mea paterna ai vazut ce au facut cu estul? Vorbim de acelasi națiune, am cunoscut pers de acolo si a fost foarte greu pentru ei si azi aia voteaza cu comunisti au o educatie mai buna, si saraci pot ajunge in functii mari pe baza a ceea ce pot ei, Germania a colonizat tot estul pentru a deveni ceea ce este, usa a colinozat toata planeta si uk a avut coloni mari si Spania si Olanda si portugalia, vezi tu e selectie naturala

| RAY a răspuns:

Rusia nu a conolizat estul si o parte din estul ger dupa razboi?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ce au cautat nemtii peste ei?! Si noi de ce ne-am dus cu ei peste rusi?! Ne luase basarabia si Bucovina ca ne dadusem cu Hitler adica cu criminalii si doreau zona tampon, stiau ca ne vom duce peste ei, de ce ne-am dat cu criminalii?! De ce i-am pus pe tava lui Hitler tot in martie 39 cand am facut acordul economic?! Pe 23 martie era asta.
Pe 29 martie au venit rusii si au zis ca ne-am dat cu criminalii (Litvinov al lor si Dinu al nostru parca ministru de externe), ce facem, si i-am trimis la plimbare, si dupa aia ne-am mirat ca in 40 ne-au luat alea.

In 1938 stalin a vrut la noi sa faca o adunare cu tari sa facem ceva cu Hitler, nimeni n-a vrut!

Dupa aia a urmat ce a urmat, a facut pact cu hitler ca sa castige timp, cand a vazut ca toti erau cu el, pact august 39, a colonizat ca nu vroia sa vina capitalismul rece peste ei. Lumea a fost multumita cu Stalin, pe vremea lui s-au facut gradinite, scoli ca lumea, sanatate, invaramant si altele, nu aveau nici specialisti, ca pe vremea tarului traiau ca in evul mediu, mama prietenului meu e rusoaica si a zis clar ca le era binisor atunci, de aia si l-au plans la moarte. Cum a murit ala, cum a incaput rusia pe maini urate.

Asta e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu o singură diferență. Rusul unde intră, nu mai iese.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce ai fumat ma rog? Americanii sunt niste nenorociti, de acord, insa da-i dracului si pe rusi. Georgia si Ucraina au fost de vina ca si-au bagat coada americanii, nu? Hai sa ii invadam si noi pe unguri ca si-a bagat coada Soros...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai de ce si-au bagat UE si SUA coada in Ukraina de i-a adus in evu mediu?! Nu fumez de obicei nimic.
De ce pune SUa mereu arme la granita rusiei? Ce draci are cu ei? De ce mereu au urmarit sa le ia tot?

Cum nu-s SUA nenorociti cand majoritatea oamenilor stiu ca ei sunt imperalisti si agreseaza, nu stiu de rusi, de americani stiu.
Au vrut sa bage Ukraina in NATO ca sa bage si acolo arme contra la rusi, le-a zis la aia ca rusii sunt nenorociti, ca le va fi bine cu UE, SUA si i-a adus in faliment, le-a luat tot.
Au pus presedintele care au vrut ei, si aia fuse. L-au sabotat pe celalalt si au rezolvat-o cum fac ei mereu.
Cu astia ne dam noi?
Ne-a luat toate resursele UE, tot, asta a fost si conditia sa intram in UE de fapt.
Rusii au facut referendum in Crimeea sa-i ia pe aia ca ii f nazistii ukrainieni, au votat cu, cam 90 % si s-au dus la rusi, nu i-au luat cu forta.
Si multe altele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai breh, suni de parca te-a platit Putin. Sintem o parte a unei aliante. Armele alea nu au fost puse ca vezi dom'le invadam noi rusii. Ia zi ce au cautat in Georgia si Ucraina rusii? Arma a paispea ce cauta in Transnistria? Tu citesti ce enormitati debitezi?

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ukraina a fost rusia inainte. Stii f bine ce zic. Nu invadam noi pe rusi, dar SUA daca se ia de ei de pe teritoriu nostru, noi platim, la asta ma refer. Daca s-ar lua zic. Ne implica pe noi in razboaiele SUA cu rusii si cu altii. De ce de murim noi in Afganistant pentru ei? Ca asta n-are leg cu rusii. Ce cauta soldatii nostri acolo, e doar un exemplu.

Armata 14-a era de pe vremea uniunii sovietice acolo, rusii nu au luat-o ca se tot extinde NATO, asa ca aia e.

in georgia, erau acolo niste lupte interetnice intre georginei si abhazi, si au fost acolo trupe de mentinere a pacii rusesti, si trupele alea au binevoit sa le macelareaca georgienii la insistenta SUA, si atunci daca tu imi omori oamenii, atunci raspundem si noi, dupa eventimentul ala, a venit presedintele frantei si a vazut ce au facut georgienii.
Cu ukraina nu exista armana ruseasc in Ukraina acum. Ce se intampla e ca e un regim fascist care f rusi, asta se intampla. Si pentru ca ai regim fascist si toti eroii nationali ukrainieni sunt fascisti care l-au slujit pe hitler. Asta a fost motivul care a dus la secesiune, de aia s-a derpsins krimeea de ukraina, s-a facut referendum in crimeea si aia e.

Vezi tu biografia lui Bandera marele erou al ukrainei care-l tot ovationeaza aia si al lui sushevici sau cum se zice. Asta al doilea era capitan SS. Pe Bandera l-a scos Hitler din lagar in schimbul faptului ca el trebuie sa adune oameni sa omoare rusi. Deci astia-s eroii ukrainienilor nationali. Si daca tu crezi ca rusii de acolo pot trai cu astia, nu stiu ce sa zic.
La ultimile doua alegeri prezidentiale si parlamentare din Ukraina, rusilor li s-a luat dreptul de vot! Cetateni ukrainieni rusi.

Putin a amenintat ca daca astia continua sa mai masacreze rusi, nu o sa stea nici el cuminte, dar inca n-a trimis nimic.

Deci nu cunosti..multe tu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai am vorbit cu unchi-miu la telefon care e un comunistoid-socialist sinistru si m-a enervat ala destul. Chiar ma abtin sa raspund la ineptiile tale de mai sus.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nici nu ai avea ce raspunde, ca e cum zic, alea-s fapte ce am zis, nu vorbe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai sa nu o dam cu mucii in fasole mai mult de-atit. "Cu ukraina nu exista armana ruseasc in Ukraina acum." SERIOS? Si avionul ala doborit de rusi de fapt s-a ciocnit de o cioara. Iar Crimeea apartine Ucrainei, nu e nici urma de militar rus pe acolo. Sa ne zici si noua ce fumezi, ca e bun de tot.

| StrongHeart a răspuns:

Suntem un popor mic,care a rezistat in timp in ciuda multor invazii(turci,tatari, rusi).Noi am fost cumva pasnici, nu am fost cuceritori si ne-am aflat la mijlocul marilor puteri.
Acum cateva sute de ani, era simplu. Oamenii aveau nevoie de un conducator, conducatorul stia ca trebuie sa isi apere poporul si interesele poporului inainte de toate.
Acum e altfel, sunt foarte multe interese politice.Noi ne-am dat cu cine era mai bine(SUA) pentru ca eram satui de rusi dupa ce ravagii au facut in tara.Am vrut libertate,democratie,sub nici o forma dictatura.
Deci raspunsul e ca ne-am dat cu cine ne era mai bine,cine promitea mai bine, Nato promitea aparare, SUA libertate, am zis ca e raiu' pe pamant, dar in acelasi timp, noi nu prea am avut de ales si sunt convins ca pentru SUA nu suntem decat un popor pion intr-un joc de sah global unde joaca 3 mari puteri S.U.A, Rusia si China.
Noi ne conformam cu celelalte tari, ca nu prea avem incotro, nu ca am fi noi vreun popor de mare speta si respectat de aliati.
Democratia e o afacere.

| Mosotti explică (pentru StrongHeart):

Ce au facut rusii in tara? Cum ne e mai bine cu NATO si SUA? Ca trag toti pe noi? Ca ne baga in razboiul lor cu rusii? De ce sa pun eu rachete contra la rusi? Ca vor SUA sa le ia resursele si tot? Sa se bate ei cu rusii, nu prin noi.

| Theo94 a răspuns (pentru Mosotti):

"List of European countries by average wage"
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

"Net average monthly salary"
Romania: 682 e.
Rusia: 512 e.

"Gross average monthly salaries"
Romania: 1109 e.
Rusia: 588 e.

"Net average monthly salary (adjusted for living costs in PPP)"
Romania: 1735 $
Rusia: 1371 $

In majoritatea cazurilor salariul in Romania e mai mare.

| doctorandus a răspuns (pentru Theo94):

Dap, economia Rusiei are marimea... economiei Spaniei.

| Mosotti explică (pentru Theo94):

Da, asta se stia, insa acum s-ar zice ca se traieste cam la fel ca la noi, depinde si de preturi. Si pe vremea lui ceausescu salairile la ei ca valoare erau mai mici ca la noi, dar preturile mai bune ca la noi.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Da, nimeni nu zice ca economia rusiei straluceste, nu e cine stie ce, insa aia macar produc pentru ei, nu importa mancare ca noi. Tin la tara lor macar multi din ei, s-au convins deja care e treaba cu americanii si dusmanii din afara, de aia acum sunt cu Putin in marea majoritate, spre deosebire de noi care ne-am vinde si mama pentru bani. Si asa si acolo oligarhii pusi de SUA cam conduc, dar Putin face si el ce poate totusi si macar a reusit sa arate lumii care e adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt toti aceeasi oameni. Vorbind despre america, care de fapt nu are origine proprie, este construita de tradatorii altor natiuni. In istorie avem ca rusii germani, francezii etc se bateau in razboaie, sunt aceeasi oameni si cu asta se ocupa asemenea oameni. Ei au construit mai nou america, s-au adunat toti acolo sa conduca pe toata lumea in obsesia lor pentru razboi, si l-au transformat in "globalizare", denumindu-se "cea mai tare natiune". Natiunile europene ca si cele din africa si asia, au fost dintotdeauna sub sclavie americana. Cine e bogat si muncitor, se duce acolo sa stea linistit, ca aici e jefuit pentru saraci, ca toata lumea e saraca, acolo e toata lumea bogata. Acolo nu-s oameni saraci, pentru ca oamenii sunt pe teritoriu nou, au fost imigranti ajunsi acolo construind o lume altfel. Aici nu se contruieste, e totul vechi, cine vrea si are cu ce, se duce pe teritoriu nou. Aici nu poti sa ai, ca iti da putin. Cand continentul european era in razboaie de se construiau bisrici, in america se constriau firme.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand zici ca toata lumea e bogata acolo te referi la America zilelor noastre? Poate nu am inteles eu bine.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai sa iesim dracu de sub dominatia SUA, sa se uneasca toti si sa-i izoleze la ei acolo. Dar daca lumea vrea cu SUA fara sa stie ce si cum, ce sa facem.

Cum adica e jefuit pentru saraci ala bogat? Ca plateste impozit? Pai nu e normal? In toate UE impozitul e progresiv in functie de venit, procent diferit, altfel de unde bani la buget? Ca oricum bogatu ramane cu mult.
In SUA nu e deloc toata lumea bogata, 50 milioane sunt pe strazi, n-au nici un rost. Salarii din ce in ce mai mici.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

E in urma, acum majoritatea oamenilor de rand nu o mai duc bine, salariile scad, puterea de cumparare scade, va fi rau si acolo, economica pica din ce in ce, sta sa crape, trebuie schimbat sistemul, altfel nu mai merge nicaieri cu capitalismul.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Stai liniștit. Visul tau umed cu o lume comunista nu se va întâmpla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Aici si bogatii traiesc rau, cine face ceva trebuie sa dea ce castiga. A fi un om de rand intr-o tara ca america, traiesti mai bine decat bogat in tara asta, pentru ca sunt mai multe posibilitati, firme care se ocupa. Aici sunt cativa care se ocupa si baga preturi uriase, si le permit anumite persoane bogate ca jobul le da lor salariul imens. Cel mai bun mod de a te imbogati este din comert, cu cat vinzi mai multe bucati devii mai bogat, multi americani folosesc internetul pentru asta. In Romania nu stiu eu sa existe asemenea firme.
Ce se intampla si motivele, sa se afle...

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Am zis un socialism bine aplicat, de ce capitalism unde se trage pe om si singura valoare e banu?! Nu mai merge capitalismul. Ori se schimba sistemul, ori ne ducem toti dracu si china o ia in sus ca smecherii.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Unde dracu vezi tu salarii imense?! Tu nu stii ce e in SUA acum, e praf economic, vin vremuri mai rele, Trump vrea sa dea de munca si sa cada salariile, vrea sa dea jos valoare dolar ca sa mai vanda si el prin alte tari.
Democratii nu vor dolar mai jos, ca ei sunt cu finantele nu cu industria, dar nu vor avea multi de munca in cazul ala, insa cei cu locurile ramase vor avea putere de cumparare mai mare.
Oricum o dai e rau.
Daca esti bogat traiesti bine oriunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbeam despre salariile imense ale unora din tara asta.
Trump e asociat cu vadakayil. El zice ca-i "om bun" dar eu nu inteleg ce vrea de fapt.
E un cerc aici, si trebuie sa-mi zici exact ce vrei sa stii radacina, ca nu-mi dau seama, vad ca esti foarte inecat in treaba asta.
Problema lor nu este economia, aia creste ca-ntotdeauna, sua sunt facute de o serie de criminali dementi care si-au tradat propriile natiuni spre distrugerea lor. Presa, este la acelasi sef ca si sua si china, israel, liga araba, uniunea europeana... stiu pare absurd, pentru ca in presa vezi cum se vaita de china, si acuza islam-ul de razboaie. Ce este acest razboi si scopul lor, lumea sa stie cu cine are de a face.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Aaaa, slarii mari de la noi, mda, sunt unii cu salarii si pensii imense.
Trump nu e deloc bun, el vrea sa-i mearga industria ca sa se imbogateasca mai tare! Ca el e cu industria, nu e globalist ca finantistii adica bancile.

Eu nu vreau sa stiu nimic, ca stiu deja treaba, eu ma mir cum de ne-am dat cu ei, de ce nu ne dam cu rusii ca sunt vecini si nu ne-ar face ce ne fac ailaltii, ne-ar da gaze ieftine si asa mai departe. Rusii au scos si medicamentul pentru covid, nu doar vaccin, doar ca nu s-a spus, functioneaza prin blocarea reproducerii virusului, mi-a zis prietenul meu rus care e cu stirile la zi, dar in presa UE nu s-a spus, clar. Cum sa spuna asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Probabil populatia, Ucraina este mai aproape de Rusia. Si Romania a fost parte din uniunea sovietica, apoi s-a mutat de partea americii. Pai din intamplare, liderul rus tine tara in afara haosului, si de asta nu-l place presa si nato. Si romanii au origini rusesti. Nu-i asa departe de cultura ruseasca precum se crede, daca presei nu-i place rusia si putin, asta e altceva.
Cand s-au infiintat guvernele, s-au facut niste alegeri, s-a reinventat niste istorie, cultura, religie. Da stiu, dupa ce invatam la scoala niste povesti in care traim, sa aflam ca-s false si ne-am irosit viata si mintea in basme, ma enerveaza tare chestia asta.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai f bine ca tine rusia in afara haosului, vezi? Si la nato nu le place, tot agresivi si vor haos si in ukraina si in rusia.
Normal ca si romanii au leg cu rusii ca-s tot ortodocsi, nu suntem catolici nenorociti, mentalitatea catolica anglosaxona e agresiva spre deosebire de cea ortodoxa, asta nu pricep multi.

Daca analizam faptele scoatem adevarul, asta nu fac multi, se iau dupa presa capitalista SUA si UE care mint de rup si denigreaza pe rusi ca le sta ca un ghimpe ca nu ii lasa sa le ia tot asa cum vor.
Repet, arata tu mie unde a fost rusia agresiva, spre deoseb de SUA si Anglia.
Si faptul ca a intrat in polonia in 39, ala era teritoriul lor fost, dat dupa WW1, plus ca mai marii poloniei guvern fugit a zis populatiei sa nu trateze pe rusi ca invadatori, deci hai sa fim seriosi.

Mincinosii au zis ca ne-am dus peste rusi cu nemtii pentru basarabia si bucovina, dar n-au zis de ce ni le-au luat! Eu stiu adevarul, de aia tot spun.
De aia am zis ca nu toti sunt la fel la o adica daca ar fi lideri, ca difera mentalitatea, religia, nu toti sunt catolici.
De ce i-a obligat SUA pe nemti sa nu mai ia gaze dela rusi? Cu ce drept si pe ce motiv?! Ce le-a facut rusii la nemti? Ca le dadea gaze mai ieftine? Aia le-a facut?
Vezi? Fapte! Asa lasa sa ia de la SUA gaze lichefiate mai scumpe.
Ii santajeaza SUA pe nemti ca daca nu fac asa, le taie exporturile catre sua, e frumos? Unde fac rusii asa? Si unde au facut asa?
Oamenii au cazut in capcana presei, televiziunii occidentale si SUA-iste, cred tot ce zic aia fara sa verifice nimic.

Ce cautam noi in afganistan pentru razboiul sua?! Ca ce chestie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

La noi, preotii au o fobie de a numi totul "cel rau", chiar si pe catolici, care sunt foarte apropiati.
Pai cand e vorba de faptele trecutului, atunci dispare prin minciuni.
Am citit stiri interesante cu vreo 10 ani in urma, care acum nu mai exista, insa s-ar parea ca se intampla "pericolul" de care se avertiza pe vremea aia, si presa se comporta de parca e ceva normal si deloc pericol, ce s-a scris atunci nu mai exista, acum se scrie altceva.
Pai agresivitatea rusilor exista prin stirile europene care scriu "secrete ascunse" si mai scrie si despre niste crime in europa si america de care acuza rusii.
Ia mai zi-mi de bucovina, ca mi-ai starnit curiozitatea, ma tot mir cum s-au introdus alte limbi de vorbit pentru locuitorii de pe acele teritorii cand s-a facut o noua tara cu o noua limba guvern etc.
Si nordu americii are destule resurse, si un teritoriu mare si gol. La intrebarile care se puneau pe quora despre cum s-a imbogatit america, multi ziceau ca resursele. De fapt sefii comertului s-au dus in america. In asia/africa, pe vremea aia, nu le puteau lua pe gratis, ca acela a fost scopul... au pus lideri falsi si rescris legile lor, ca sa-i fure dinauntru, se distrug intre ei.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai asta zic, toata presa e condusa de SUA, inclusiv in UE, si zic ce vor ei, eu stiu f bine ca rusii nu-s asa cum zic ei.
De ex pe Navalnai, de ce sa-l fi otravit putin dat fiind ca ala avea 2-3 % mereu, deci nu era un adversar periculos, o dovada simpla.

Dar ala era omul SUA, si pentru ca nu si-a facut treaba sa distruga rusia, sa ajunga sus, mort si otravit e mai de folos, ca asa poate incrimina rusia si mai tare si sa o faca de cacao, vezi cum se leaga?!
Au zis rusii sa le dea si nemtii din dovezi ce au analizat ei acolo, nemtii au refuzat! Ce cauta avionu lu merkel sa-l ia repede pe ala de acolo?!

Cu Basarabia si Bucovina a fost asa:
In 1938 rusii au vrut in sept sa discute cu noi, bulgarii, francezii sa terminam cu lepra Hitler, nu s-a dorit! Chiar la noi trebuia sa aiba loc reuniunea.
In martie 39 am facut pact economic cu hitler pe 23 si am dat totu pe tava, ne-am aliat cu el.
Peste o sapt pe 29 cam vine Litvinov, se intalneste cu Dinu al nostru si zice ca ne-am aliat cu criminalul si aducem molima la granitele rusiei! Noi cucu, out, ca facem ce vrem.
In august 39 faca rus pact molotov cu neamtu ca sa castige timp, ei erau in razboi si cu japonia, si nu aveau cum lupta pe doua fronturi!

In 39 intra in polonia prin est ca dupa WW1 era teritoriul rus dat lor de fapt, conducatorii polonezi au zis sa nu fie tratati rusii ca agresori, nici Churcill nu a zis ca rusii au invadat polonia macar. Spre deoseb de nemti

In 40 ne ia Basarabia si Bucovina pentru ca era clar ca hitler cu noi ne vom duce peste ei, asa ca aveau nev de zona tampon.
Si aia fuse.
Cine ne-a pus sa ne dam cu criminalul?! De ce n-am facut nimic? De ce nu ne-am dus la reuniune in 38?
Cine e de vina?
Dupa aia tot noi ne ducem cu Hitler peste rus aiurea si omoram acolo la rusi pe nedrept de nu se poate, evrei si altii.
Pai hai sa vedem faptele, nu ce zice SUA si UE minciuni.

Hitler a facut pact cu rusii pentru ca stia si el ca ei sunt de cuvant, nu a facut cu englezii ca stia ca aia NU se tin de cuvant, ca asa-s anglosaxonii. Dupa aia cum stalin stia, s-au dus peste ei hitler si cu noi, dar pana atunci au mai avut timp sa se mai consolideze.
Dupa aia a trebuit rusii sa-l preseze pe boul de rege sa-l f pe antonescu care facusera atatea crime in rusia! Regele stia f bine, era deja major si n-a facut nimic, o jigodie si ala, era la putere doar sa traga pe prosti aici.

Asta e istoria, astea-s faptele.
Lumea proasta nu analizeaza ci inghite ce zice SUA, ca din fapte scoti adevarul, afli asa cine minte si cine nu, nu din vorbe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca iti spun ca liderii astia, sunt ca atunci cand adversarul virtual este cel mai bun prieten din viata reala. Astia asa se jucau pe vremurile alea.
Si romanii sunt *** care sug pe oricine vrea sa joace rol de mesia. E egal cu iisus, fiecare dintre ei. Asa apare "iisus" in vremurile astea.
In minciuna cuiva este totusi bucata lipsa de adevar care n-o stii. Romanii au fost aliati cu rusii, societatea si guvernul, asa s-a imprumutat cultura, au migrat multi oameni.
https://en.wikipedia.org/wiki/Neac%C8%99u%27s_Letter
Acum nu se cunosc numele care isi au origine rusa, probabil prin biblioteci poate exista pe undeva, dar pe net nu am gasit, am gasit limba rusa si apoi mi-am dat seama ce nume sunt derivate.
Asta trebuie analizat...

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Estul in general au fost ortodocsi, i-a unit ceva, sigur. Si de aia trebuie sa ramanem aliati, nu sa ne aliem cu vestul si SUa neagra, cu catolicii cei rai.
CIne ardea pe rug? Catolicii, nu ortodocsii.
Stai sa vezi cand pica UE dupa cativa ani, si noi dependenti de ei, sa vezi ce evu mediu ne asteapta cu SUA si UE cu care ne-am dat! In timp ce pe rusi si china, ii doare in bashketi.
In loc sa fi fost cu estul, sa producem, sa exportam, sa ne aliem cu axa moscova-beijing, tarile asiatice, ne-am aliat cu diavolul.
Sistemu capitalist rece nu mai merge, de aia peste tot pica tot in afara de china, nu mai sunt piete de defacere, deci fara schimbare de sistem, nu merge.

Solutia? In cativa ani ori se schimba sistemul, ori mai aduc astia vreun Hitler (Ca ei l-au format), sa faca balamuc. Stii ce e nazismul? Liberalismul extrem, si apare in crize.
Ori apare socialismul care e pentru om (repet, bine aplicat sa fie), ori nazismul care inseamna sclavie, lumea fraiera va alege din nou nazismul si iar jale si jale.
Asta e.
De ce crezi ca-s astia contra socialismului si baga in cap ca e rau? Ca le e frica sa nu le ia lor averile facute pe spatele prostilor, de aia! Nu spune ca socialismul e un sistem bun care n-a fost bine aplicat unde n-a fost.
Nu spune ca liberalismul e un sistem rau dar aplicat bine mereu a fost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu vreau monarhie, si stiinta in temple, cu monarhi condusi de preoti.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Tu nu stii ce inseamna monarhia! Vezi? Monarhia este doar pentru bogati, niciodata nu s-a gandit la cei de rand.
Si sa-ti zic, la noi era monarhie constitutionala cu parlament liberal, in 1907 au omorat tarani si in 1933 muncitori la Bucuresti doar ca vroiau trai mai bun, muncea lumea 12-14 ore pe salarii mici, asta vrei? Statea lumea in case de chirpici cate 4 in camera, la tara nu aveau curent, abia prin anii 60 comunistii i-a electrificat.
Stateau in saracie la tara dar le plateau la smecher taxe degeaba! Pai cum?

Stii astea? In afara de sistemul socialist, nici unul nu se gandeste la omul de rand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce taxe? Monarhia din orientu mijlociu o cunosti? Acolo nu plateste nimeni nici o taxa la monarh, fiecare face ce vrea, dar nimeni nu primeste nici un ban de la guvern, trebuie sa-si faca fiecare pentru sine, ca nu e dzeu guvern la mijloc care se ocupa de cheltuieli.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Si monarhu din ce traieste?! Nu de pe spatele prostilor? De unde palate, servitori, lux?!

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu ce tot combati cu Rusia si socialismul. Rusii vor orice in afara de socialism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Cauta Qatar, Bahrain, EAU, Kuwait, Oman, ca sa intelegi despre ce vorbesc. Unii au firmele lor, cand se face ceva in tara, se aduna investitori, si este facut de firme nu guvern, monarhul doar aproba.
Acolo nu sunt jefuiti cei care muncesc, pentru ca nu primeste nici unu salariu pe degeaba. Cei cu probleme sunt tinuti de familii sau organizatii, nu este un guvern care se ocupa de toti.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Pai nu, socialismul de care zic eu nu are treaba cu rusia, rusia e alta treaba, socialismul alta. China are treaba cu socialismul.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

In China e un comunism ascuns sub forma socialismului.

Socialismul nu poate aduce nimic bun intr-o tara dezvoltata... Nimic.

Zi tu ce vrei de biletele de autobuz, in nicio tara capitalista salariile nu vor tine pas cu pas pasul cu inflatia insa asta nu inseamna scadereai nivelului de trai.

"Poti avea 300 E salariu sau 1300, iar asta nu depinde de tine."

Asta nu ar depinde de tine in socialism. In capitalism se raspalteste performanta.

"Dar ti s-a bagat in cap asa ca sa zici ca, capitalismu e bun."
Nu nu mi s-a bagat in cap ca e bun capitalismul ci ca e rau socialismul. drept dovada nu exista o tara cu adevarat socialista care sa prospere. Nu, nu da China ca exemplu. Lumea nu prospera acolo.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Asta da, eu vorbeam de monarhiile totale si constitutionale unde se tragea pe om. Ca la noi asa a fost, in rusia asa a fost si in alte parti.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Daca ai 1000 EUro pensie si biletu e de 2, 6 la 7 euro, nu e scadere putere cumparare?! Ce naiba.
Daca la 1000 E pensie sau 1500 E salariu odata era 50 E abonamentul si acum e 75, ce inseamna?
Daca uleiu de calorifer e mai scump la aceleasi venituri, ce inseamna?! Ca scade nivelul de trai.

De ce zici ca in china nu se progreseaza, niv de trai urca, salarii sunt ok, se gasesc de toate, ce are?

Eu ma refer la socialism aici, nu la comunismul ala idiot ceausist si utopic ca sa consume fiecare dupa cum are nevoie si produce cat poate, aia e o prostie, nu la asta ma refer.
Cum nici o tara socialista nu a evoluat? Germania cum era inainte?! Ca era o tara mascar socialista.
Nu am zis ca socialismul ala sa nu fie combinat cu ceva capitalism, poate nu am specificat, ca asa e in china.
In Germania invatamantu era gratuit doar din taxe si impozite, sanatate beneficiezi de tot full, nu doar in functie de cat platestim, si asa mai departe.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Exista vreo tara din europa unde invatamantul nu e gratis?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Sincer nu cunosc alte tari, eu zic de Germania ca acolo am stat. Si aici e vb de capitalismul rece SUA, ca ala e adevaratu capitalism care e promovat, de ala zic ca nu e bun. Nu de cel din UE, ai inteles gresit.
Insa totusi pica nivelu de trai in UE, interesant nu? Am zis si de ce.
E vb ca acum iei 5 paini din sal, maine iei 3, concret e scaderea puterii de cumparare.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Dap, China are treaba cu socialismul in materie de ideologie. Dar ce e la ei in tara nu e niciun fel de socialism.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Dar ce e? E socialism combinat cu capitalism, dar f atenta combinatia.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

China are un sistem totalitar bazat pe ideologie marxista plus capitalism oligarhic.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Merge f bine acolo, stai linistit, salarii ok, se gasesc de toate, tehnologie, nu e nasol, tara progreseaza, nivel trai urca treptat, nu ca peste tot ca, coboara.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Dar se aplica si acolo zicala "o clipa de sinceritate, o noapte la Securitate".

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

O fi, dar aia e, SUA da in China ca nu ii convine ca progreseaza si ca ii face concurenta si lumea iar crede ca acolo e vai ce rau. Uite ca, conducerea de acolo nu s-a lasat dominata de SUA.

In restul pica tot, nu stiu cum unii colegi de forum nu vad asta, in primul rand semn ca sistemu nu mai merge e ca nu ai dobanzi la depozite nici in UE, dobanda e cam 0, in Germania stiu sigur ca am fost in 2017, in mod normal trebuia sa fie cam 5 % peste inflatie.
Si cand sistemul nu mai merge nesimtitii trebuie sa faca ori razboi ori sa falimenteze alte tari ca sa scape ei (apropo ca s-a bagat in Ukraina sa le ia si la aia ce mai au). De aia se iau de China si vor sa le puna tot felul de sanctiuni aiurea.

Auzi la un coleg "nu e vb de puterea de cumparare ci de inflatie", pai daca ai acelasi salariu sau pensie si preturile urca, cum dracu nu e vb de putere de cumparare ca pica? Asta in Germania.
Plus ca lumea voteaza aiurea, se vede ca nu stie in ce sistem traiesc, tu nu vezi? Rotesc la nesfarsit nesimtitii din politica care-s cam aceiasi, si nu se prind ca trebuie schimbat un sistem, nu sa rotim pe astia care de 30 ani nu fac nimic.

| doctorandus a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ai un sistem mai bun decat piata libera + democratie liberala. Iar protectia sociala este o masura ANTIsocialista.

| Mosotti explică (pentru doctorandus):

Pai doctrina liberala este aia care protejeaza doar bogatii, asa a fost mereu, ma refer la partidul liberal, nu ca exista negustori care fiecare are ceva unde produce si vinde, ca si ala e liberalism, dar aia e okey, poate la aia te referi.

Adica am eu o croitorie, repar, vand eu si iau banii, nu sunt angajatul cuiva, ca sa ia ala grosu si eu prafu de pe toba.
Dar liberalismul asta a desfiintat pe aia, culmea, au facut fabrici, supermarket-uri si deci adios negustori cum erau odata ca avea unu o brutarie, altul o frizerie, altul aia si aia si era f bine asa. Adica o mana de oameni au devenit f bogati si trag pe astia mici, asta e ideologia liberala din pacate.

Plus ca si economia de piata, nu lasi privatii sa faca ce vor sa urce peturile cum vor ei sa traga tot pe om. Nici asa.
De ex pe vremuri grele pandemie da? Daca privatu urca preturile, bagi din rezervele de stat mancare, medicamente, si i-ai spart! Asa se face.
Trebuie si statul sa faca, sa fie putina concurenta cu privatii, ca aia sa nu-si faca de cap, trebuie reglata treaba.

Ma refeream mai mult la salarii, preturi, locuinte, invatamant sistem de sanatate in socialism, ca la protectie sociala, iti da de munca, nu e nevoie sa te tina acasa.

| Dragosdoar a răspuns:

Nu e chiar cum zici tu. Da,sub administratia lui Obama si Bush SUA a comis multe abuzuri, chiar asupra propriilor cetateni. Asta ti-o recunosc chiar americanii, si aia patrioti, care tin cu tara lor
Adminsitratia lui Trump e ceva mai blanda, dar e la cutite cu China comunista, cum era si Ronald Reagan cu URSSu. A
Cine se uita la stirile astea super generecice din surse gen Digi 24 si Mediafax poate crede ca Rusia e un fel de bau bau si ameninta stabilitatea europeana (asta cu amenintarea stabilitatii UE,chiar e chiar buna, n-am inteles nici pana in ziua de azi de unde au scos-o ) dar in general, sa stii ca la nivel mondial, se stie ca SUA a facut magarii multe.
Si ce se intampla in ziua de astazi? Grupari gen BLM si ANTIFA, grupari cu caracter anti-american fac prapad in america, stii si tu deja ce fac aia acolo. Strazile din marile orase sunt ale lor.

Chiar nici eu nu am inteles de ce Romania cumpara niste sisteme balistice de cct la preturi asa umflate, probabil sa se dea bine in NATO? Da dao in *** ca cu banii aia care i-au dat ei pe rachetele alea faceai niste proiecte de stat de avengura in tara

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Pai asta zic si eu! SUA trage pe noi, si UE la fel, ne-au luat tot, nu ne lasa sa progresam ca sa nu facem concurenta economica, si noi ne-am dat cu ce e mai bine zice un coleg? Care bine? Ne-au facut dependenti de ei.
Aia e, luam rablele lor scumpe sa le facem vanzare.
La deveselu am pus arme ca sa avem belele cu rusii la o adica desi nu e razboiul nostru ala, si culmea in contract scrie ca ei au voie sa faca la deveselu ce vor fara sa ne intrebe! Fantastic.

Cat am fost la comunisti (exceptand infectia de ceausescu si sistemul lui de cacao, ca nu trebuia sa fie asa, in 1965 era binisor cu de toate aici), nu ne-a luat nimeni tot, cum am vrut in UE, cum conditia prima era sa dam tot, ce dracu ma.
Nu producem nimic, rusii isi produc mancarea lor, au resursele lor, se descurca la o adica.
Nu suntem in stare sa facem oua, carne?! Sa dam valuta pe asta? E posibil?

| Dragosdoar a răspuns (pentru Mosotti):

E,la deveselu se ambaleaza degeaba rusii, scutu oricum e usor de spart, plus ca fijnd pus de ceva vreme, au avut timp sa l studieze suficient sa dezvolte rachete avansate pentru sari peste el

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Nu e vb de asta, e vb ca nu aveam noi de ce sa ne complicam cu asta, nu aveam treaba cu ce au SUA cu rusii.

| shu7e a răspuns:

Esti naiv sa crezi ca unii sau altii sunt buni sau rai. Stii vorba aia romaneasca"interesul parta fesul". Asa si aici. Si rusia ca si sua ca si china acum aplica aceleasi strategii. Ca le vezi sau nu e o alta poveste, poate nu te uiti unde trebuie.
Insa astea sunt prea mari pentru noi. Pana la grija rusiei sau a americii trebuie sa avem grija familiei noastre.

| Mosotti explică (pentru shu7e):

Pai nu e asa, ca din cauza alora familiile noastre o duc rau! Nu merge sa nu ne gandim si sa nu facem ceva in directia aia, sa se iasa in masa si sa se ceara ruperea de asupritori, mai bine ne dam cu vecinul decat cu vestul zic eu, sa producem la noi ceva, sa fie cat de cat in ordine.
Desi si vecinu tot de SUA e condus in mare parte, Putin e marioneta de fapt, mai bine ne-am dat cu china, ca macar aia se mai gandesc la oameni, sanatatea sanatate, invatamantul invatamant fara taxe, privatii nu fac ce vor, progreseaza, singura tara care urca, restul pica in prostie din cauza ca, capitalismul nu mai functioneaza.

Nu e chiar asa, depinde si de mentalitate! Anglosaxonii au fost mereu agresivi, rusii nu prea, china nu prea. Nu stiu daca-s toti la fel.

Si ce treaba au SUA ca, china e comunista?! Ce treaba avea ca Rusia era comunista? Ca nu pricep. Lasa-i pe aia in felul lor, ca sistemul socialist aplicat bine (repet, aplicat bine) e mult mai uman decat capitalismul.

| shu7e a răspuns:

Nu stiu de unde te informezi tu dar cred ca ne informam din surse diferite. Ori esti vreun angajat de la pravda gazeta sau ce alte "chestii" or mai fi de fac propaganda rusa. Sper insa ca nu, contul tau e destul de activ si l-am vazut de ceva timp pe aici.
Intreaba-l pe Jack Ma cum e sa fii bogat in china. Daca nu ai posibilitatea (nici eu n-am avur-o) vezi macar ce s-a intamplat cu el in ultimul timp. De rusia nu mai zic nimic. Si in plus n-au ajutat (ba din contra) cu nimic Romania asa frati ortodoxi cum suntem noi (Nu mai spun ca patriarhia rusiei nu vrea sa acorde autonomie patriarhiei din R. Moldova).
Din comentariile tale pe aici esti setat pe comunism si nu accepti altceva. Comunismul ala bine aplicat de care vorbesti tu e o utopie ca si capitalismul bine aplicat.
Cand iti spuneam ca e mai sanatos sa imi vad de mine si familia mea, ei bine am avut in vedere ca tot timpul in orice regim sunt care pot face asta. Si daca nu si nu atunci mergi unde se poate. Nu esti copac sa nu te poti misca(aka muta). Da, e nobil si sanatos si ai in vedere si binele comun. dar aici e alta discutie care poate decurge in cel putin 2 directii. Asta insa poate la alt subiect.
Si nu americanii au dus Ucraina in evul mediu. Daca ar fi asa cum explici avolutia total diferita a Letoniei sau Lituaniei. A plecat tot de pe acolo dar cu mai putine resurse, economie si armata?
Nu vreau sa insinuez ca america e visul meu. Nici pe departe. Si eu sunt curios ce va fi cu banii astia bagati artificial in piata.
Dar nu-ti fa griji. Comentariul meu nu e pentru ati schimba tie opinia ci doar a pune un semn de intrebare celor care ar tinde sa-ti dea dreptate.
Pace si prosperitate

| Mosotti explică (pentru shu7e):

Eu nu sunt angajat nicaieri, deci se exclude pravda si altele, eu am prezentat niste fapte si atata tot, cine realizeaza bine, cine nu, asta e. Prezentarea faptelor nu e propaganda.
Normal ca e nobil sa sanatos sa fie bine oamenilor de rand, in capitalism asa ceva nu prea exista, totul se axeaza pe bogati sa e faca si mai bogati pe spatele omului.
Eu nu am zis sa comunismul ala utopic, eu am zis de un socialism decent unde sa conteze omul de rand.

De ex sa nu mai existe patroni, sa ne facem noi cooperative, sa muncim pentru noi, sa fie ingineri, tehnicieni, director, muncitori, sa ia fiecare venituri in functie de pregatire dar din tot profitul, si diferenta sa nu fie tampita, unu sa aiba 2000 si altul milioane.
sa aiba muncitoru 2000 si directorul 12000 de ex, deci diferente decente.
Nu ala sa aiba merzan si eu abia sa-mi platesc intretinerea doar ca ia ala 80 % din profit de pomana.
In loc sa am 2000 sal, iau 3500 la aceiasi munca, si e altceva, sau lucrez mai putine ore pe 2000.
Sau lasi patroni mici care muncesc pentru ei, dar ei, nu sa asupreasca pe altii, sa ai o brutarie, un magazinas, asta e f okey. O frizerie, croitorie si asa mai departe, producatori agricoli, etc.

| shu7e a răspuns (pentru Mosotti):

Intamplarea face sa fi studiat zielel astea despre wealth redistribution. Am de gand sa scriu un articol despre asta caci tot mai multe voci (asa cum esti si tu) vorbesc despre asta.
Si e mult, foarte mult material si si mai mult de vorbit. Tipii astia din partidul libertarian vorbesc mult despre subiectul asta. Si au si niste podcasturi interesante. Sunt insa cateva concluzii la care au ajuns si ei si pe care initial nu le credeau. Cum ar fi concurenta e buna si intre tari si intre indivizi. Chiar daca unul dintre "fondatori" ca si concept ce a facut destule cercetari in domeniul era convins ca un guven mondial care sa impuna aceleasi taxe, sa nu mai fie paradise fiscale etc etc ar fi solutia pe la sfarsitul vietii si-a dat seama ca sa inselat.
Ce spui tu de cooperative este iar utopic. A existat asa ceva in israel. din cate am auzit nu mai exista ()inca n-am cercetat asta in profunzime sa fiu 100% sigur). Cica mai exista in Spania. Insa chiar si asa oamenii aia nu isi fac singuri treaba. este nevoie de un lider. de cineva cu viziune si care sa-si asume anumite riscuri. care sa scoata capul din conserva conservatorilor si sa invoveze, sa schimbe sisteme si industrii. Cati de alde Tesla, Edison, Gates, Jobes sau Musk ai auzit in tarile spre care tu aderi? Mama tot asa gandea pana i-am spus ca "gandeste-te ca si acum tot la mana trebuia sa speli daca nu era libertatea asta din occident. Si nu e nevoie sa ma crezi. E insa un film rusesc foarte bun cu un tip super inovativ care pe unde se ducea si muncea repara cate ceva sau inova ceva sa faca munca mai usoara iar ceilalti (colegi) stricau din urma lui si p[e el il faceau sa plece.
Ma intind insa cu vorba si nu e tocmai sanatos.
Uite insa un video care poate parea interesant https://youtu.be/YJQSuUZdcV4

| Mosotti explică (pentru shu7e):

Concurenta intre tari si intre indivizi da, este buna! Ca duce la calitate, insa sa fie asa, nu ca unele tari sa ma oblige sa nu progresez doar sa nu le fac concurenta, asta nu e deloc bine, ca asa se face. Ai vazut tu la noi industrie? Sa producem serios, sa vindem? Nu tati, facem scobitori, borcane, rahaturi, nu avem voie sa fim strong, de ce sa facem noi concurenta UE. Vin doar borcanarii si astea de cacao, corporatii care nu produc nimic ci scot profitul afara si platesc un impozit plafonat de 16 % (ca de aia s-a si plafonat cum nicaieri in UE nu este, ca sa profite astia mari ce vin la noi), asa ceva nu e permis.

Lasa-i pe Tesla ca nu de aia era vorba. SUA a luat toate valorile ca a fost bogata prin asuprirea altora, era vorba de politic aici, politic care merge la fel si cu si fara un Tesla.
Cu cooperativa am zis, logic ca trebuie un lider si acela este seful, maistru, directorul! Am pus astia in echipa, n-am zis ca e o echipa de muncitori de capul lor, ca nu merge, insa in acest caz fiecare are oricum interes sa fie bine ca sa o duca bine, stie ca daca nu munceste, nu merge.
Si liderul ii conduce, insa nu ia milioane ci un venit de 5-6 ori mai mare sa zicem, asta am zis! Milioanele alea luate de ala lider patron, se impart la toti astia si le iese mai mult la fiecare, evident in procente diferite.
Am zis, muncitoru in loc de 2000 are 3500, liderul adica directorul in loc de 12000 are 21000, e doar un exemplu, am respectat scara de la 1 la 6, pe aceiasi munca. Dar nu liderul ia 300000 si ailaltii 2000-8000, asta nu e normal, ca de aia salariile sunt nu asa suficiente, ca ia unu doi f mult aiurea.

Daca aia strica zboara, nu faci echipa cu nenorociti, se face contract, clauze, nu e asa simplu sa faca fiecare ce vrea, eu am zis in mare, detaliile se stabilesc cumva sa nu mearga sa fie lepre.

De ce nu e sanatos sa te intinzi la vorba? Cine zice?

| suntserios a răspuns (pentru shu7e):

Omul a dat fail in capitalism si acun acuza sistemul ca nu e bun si vrea comunism sa faca altii oentru el ceea ce el nu e in stare. Atat tot.

Nu ii pasa ca toate tarile bogate, cu cel mai bun nivel de trai si calitatea vietii cea mai ridicata sunt bazate pe capitalism. El nu a reusit si vrea sa facă altii pentru el.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Nu am dat nici un fail, eu sunt obiectiv. Tarile bogate devin din ce in ce mai sarace tocmai ca, capitalismul nu mai merge. Nivelul de trai scade permanent, pai uite-te in Germania, era 2, 6 euro biletu de autobuz pe o zi 24 ore acum e 7! In 1999 vs 2017 cand am fost ultima data.

Pensiile tot cam 1000 euro erau inca din 2000, salariile cam pe acolo.
S-au scumpit toate mai ales utilitatile, asa ca nu mai zi tu mie ce bun e capitalismul, inevitabil duce la criza ca se satureaza piata.
Cum se rezolva? Ori schimbi sistemul, ori faci razboaie sa resetezi pietele de defacere. Asa s-a facut, dar acum din cauza nuclearelor nu mai poti face razboi clasic, asa ca e buleala.

De ex in 2003 era abo de transport 50 E, in 2017 era 75, desi veniturile nu s-au marit cu 50 %, si multe altele.

In plus din moment ce pui niste conducatori, ii platesti, de ce ii pui acolo? Sa nu faca nimic pentru tine?
E datoria lor sa urce nivelul de trai! Sa faca sistem bun de sanatate, invatamant, sa producem, sa exportam, nu sa dam valuta pe oua ca nu producem nimic, nu? Ca asta trebuie sa faca pentru noi, nu altceva.
Ca tu muncesti pe acelasi job si okey dar? Poti avea 300 E salariu sau 1300, iar asta nu depinde de tine.

Vezi? Omiti multe chestii tu, vezi asa o suprafata fara sa analizezi.
Confunzi sa iti dea cineva fara munca, cu ce trebuie sa faca statul cu adevarat si care nu poate face omul.
Dar ti s-a bagat in cap asa ca sa zici ca, capitalismu e bun. Si tu crezi!

| shu7e a răspuns (pentru Mosotti):

Incet incet ajungem si la puncte comune.
Faptul ca n-ar trebui sa fie discrepanta asta intre plata omului de servici si a CEO-ului sunt in mare parte de acord. mi-a placut o faza intru-un documentar facut de DW despre situatia din abatoarele din Germania (probabil ai vazut la stiri). Si arata aceeasi firma alta tara (tot europeana) dar cu totul alta situatie. De ce? pentru ca sinducatele sunt unite si lucreaza. Iar daca o firma are probleme cu sinducatul angajatilor si la un moment dat are nevoie de serviciile unei firme de electricitate (sau altceva) sa le repare/ imbunatateasca ceva la/in fabrica ei bine angajatii de la acea firma subcontractoare nu vor veni. si compania are mult mai mult de pierdut decat nesatisfactia angajatilor.
In acelasi timp insa avem nevoie de indivizi care sa-si asume riscuri pe banii lor. Altfel NASA ar fi ramas la aceleasi rachete scumpe si nefiabile daca n-ar veni un Musk. Sau industria petroliera, foarte greu de batut dar a venit acelasi individ sa aduca o altermativa. Nu e perfect dar e un inceput. Si in general noi oamenii opunem o foarte mare rezistenta la schimbare. Aaa si acelasi individ a inceput o miscare in alt domeniu greu de atins. cel bancar. Si ca chestie parerea mea despre individ nu e asa buna precum poate pare dar ii recunosc meritele.
Mai avem cateva sectoare in care sa vina cineva cu "disruptive" (din pacate nu gasesc acum un echivalent in romana). Cum ar fi cel medical, sau guvernamental (inclusiv votul) sau al patentelor...

| Mosotti explică (pentru shu7e):

Trebuie sa fim deschisi la schimbare ca nu mai merge cu masini termice, trebuie electrica, ca poluarea e f mare.
Si la multe trebuie sa schimbam in bine, nu sa o tinem in prostie in rau.

La medical si invatamant, si sistem social trebuie sa fie putin socialism ca in UE, altfel nu e okey deloc cum e in SUA de exemplu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Nu tati, facem scobitori, borcane, rahaturi, nu avem voie sa fim strong, de ce sa facem noi concurenta UE." Dacia/Renault, Ford, Astra Arad, conglomeratul ROMARM - care si exporta, desi nu rupem piata internationala, ai fi mirat sa afli ca inclusiv americanii cumpara de la noi echipament militar, si ar mai fi.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Lasa ce zice tot presa, informatia liberala, in china e cum am zis. Ai invatamant tata, nu ca la noi ca ne-au desfiintat invatamantul ca sa ramanem prosti, o tara fara invatamant e una moarta. Nici unchi-tu nu e prost.

Ce facem noi mai? Dacia e a noastra? E a francezilor. Fordul e al tau? Sa vad si eu proiect romanesc! Investitori romani, nu straini.
Ce producem noi? Ca majoritatea oamenilor stiu ca nu prea producem, nu doar eu.
De ce importam oua din polonia?! De ce importam mancare? De ce se descurajeaza poducarorii romani si nu li se dau subventii ca in UE? Ca sa-si vanda UE aici porcariile lor, de aia, si asta se stie de multi.
Si n-ai vazut ca nu iti dau produsele lor? Iti fac altele de cacao, culmea, macar de ar trimite pe ale lor.

De ce atunci cand au fost problema cu oualele in UE (alea care nu stiu ce draci aveau in ele otravitor), de ce s-au scumpit la noi? Noi nu suntem in stare sa facem oua? Ce dracu ma.
Noi traim cam din imprumuturi si banii aia pe care-i trimit cei din afara.
Nu suntem in stare sa aven porci, vaci, oi, gaini, pui? De ce sa importam porc din afara?! Ca ziceau astia ca f multa carne de porc vine din afara.

De ce avem impozit plafonat cum nicaieri in UE nu e?! Ca sa se faca bogatii mai bogati, de aia s-a pus asa. Cum sa ai bani la buget? Si tot asa. Ca daca la amarat era de la 18 la 16 nu conta, dar de la 35 sau cat era, la 16 pentru smecheri, era mare castig, e doar un exemplu.
Vin strainii se folosesc de noi, ne dau salarii cum le dau si duc profitul afara platind un rahat de impozit, asa s-a si dorit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"De ce importam oua din polonia?! De ce importam mancare? De ce se descurajeaza poducarorii romani si nu li se dau subventii ca in UE? Ca sa-si vanda UE aici porcariile lor, de aia, si asta se stie de multi." Pentru ca votam ca boii si sintem condusi de imbecili, de aia! Vrei sa vina neamtul sau francezul sa te invete cum se face agricultura? Nu e problema cit e impozitul, ci ca nu se incaseaza. Simplu. Toti "se descurca" si daca esti corect esti idiot, simplu. Pentru asta nu e de vina UE-ul, ci anii aia de comunism si mentalitatea celor care au impresia ca socialismul ar functiona.
P.S. Legat de China, no offense, dar esti cretin. Adica toti amaritii aia care au scapat de acolo cu chiu-cu vai si au vorbit despre ce se intampla mint, nu? Si Coreea de Nord, la fel. Aia tara pentru tine. Se bazeaza pe ei, nu lasa sa intre nimic. Ca mai mor de foame din cand in cand cateva sute de mii de fraieri, nu e bai. Ca tehnologic sunt cu cateva zeci de ani in urma restului lumii, nu e bai.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai da! Eu am zis ca votam aiurea, rotim nesimtitii la nesfarsit! Asta am zis mereu ca trebuie schimbat un sistem, dar nici tu nu ai comentat la asta, trebuie sa vina alt sistem si nu are treaba cu socialismul, am zis sistem politic, nu sa rotim la infinit hotii.

Nu compara china cu coreea de nord, in a doua e jale, asta stiu, si de acolo cine scapa zice ce si cum, nu din china, china e ca si la noi, daca te duci acum acolo, dincolo e saracie, nu se gaseste nimic, nu poti pleca din tara, si curentu se opreste f des, nu ai voie sa ai masina, acolo e dictatura urata.
Si chiar daca ar minti unii din china, tu crezi? Im china te poti duce cand vrei si sa plece orice chinez cand vrea.
Ca nenorocirea e ca SUA are ce are cu china, ca ei se dezvolta, ailaltii vai de mama lor. Mare lucru sa pui 2-3-4-5 sa zica vai ce rau e acolo, ca si mie daca-mi dai banu`, zic si eu ca in Romania pfuaii, abia am scapaaat, vai ce rau e.
Dincolo ma mir cum de nu-l asasineaza pe Kim Jong Un ala, ma mir cum lumea e asa proasta.

Si in SUA cu 50 milioane pe strazi nu e bai, nu? Asta cu muritul de foame in china o fi, adica aia care nu or munci, nu stiu exact. Sunt in urma pe draci, fac aparatura ultra daca vor, fac din alea de doi lei ca asta se cere sa fie ieftin, nu ca nu-s in stare sa-ti faca ceva acatarii. Daca erau asa tampiti, ii calca SUA de mult asa cum doreste dar nu poate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Orice chinez ala daca e in vreun lagar de concentrare pentru ca... diverse, nu poate pleca. Zici ca e ca la noi in China? Du-te in China si cauta despre evenimentele din piata Tienanmen. Au cenzurat internetul pana in maduva oaselor. SUA are ce are cu cei care ii ameninta dominatia planetara, simplu. Yugoslavia ar fi intrat in UE si astfel UE-ul ar fi devenit un rival si mai serios dpv economic pentru americani, asa ca au amplificat un pic nebuneala interetnica care exista acolo. Saddam si Gaddafi voiau ei sa faca niste nebuneli financiare pentru tarile in curs de dezvoltare, cam cum a vrut si Ceasca. Ghinionul lor. China si-a jucat foarte abil multe carti, astfel ca americanii ii urasc dar nici nu pot fara ei. De aia Microsoft si Google ii ajuta cu backdoors, cenzura pe cautare, si multe altele. Dar sa nu omitem mizeriile la care se dedau. Au milioane de oameni inchisi pentru ca nu se inchina la partid si conducatorul suprem, recolteaza organe cum vrea muschiul lor, cel mai probabil virusul asta l-au scapat ca idiotii din laborator - si nu din rea-vointa, ci fiindca se jucau cu el si nu au respectat cu strictete regulile de securitate, simplu. Bine, deviem si la tema Covid e mult de discutat. P.S. Pe KJU nu il asasineaza nimeni ca are pe rusi si chinezi in spate, plus ca nu stii ce nebun vine in locul lui.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si de ce ma rog sua sa sicaneze ca sa ramana ei jogodia lumii, lasa sa mai fie si altii! Si aia care-s contra partidului parca vad ca-s pro SUA-isti, si chinezii blocheaza orice incercare de rasturnare a regimului care e aranjata din afara, si probabil ajutat de vreun din ala fanatic care incepe, tu stii ca asa incepe! E clasic, se instiga, aia, ailalta si bum, se extinde revolta, ca sa aduca ei capitalismu rece SUA acolo si sa aiba influenta totala, asa ca normal ca-i mai inchide pe astia.

Ca daca muncesti, mananci ce vrei, iti iei telefoane, calculatoare, haine, masini, motociclete, calatoresti linistit iti zic eu ca nu te inchide nimeni.
I-o inchide, nu zic nu, dar nu au motive de nemultumire sincer. Ca poate cenzureaza ceva stiri din afara tot pro SUA-iste, anti ruse si chineze, asta nu e mare pierdere, tocmai sa nu se inflameze ceva.

Daca era ca la noi inainte de 89 si ca in coreea de nord, era altceva, acolo inteleg, e si normal sa fugi de acolo sau sa te revolti. Ca acolo sunt lipsuri, e jungla acolo, si cine fuge de acolo il cred ca zice adevarul, e cu totul altceva.

Acuma si China jigodie aici, il tine pe KJM cum ai zis, ca sa fie ei tampon in fata SUA, si iar jogodie china ca ii trimite inapoi pe fugari, deci unde e asa, recunosc! Aici nu ii inteleg, a fugit, lasa-l domne, ca si asa nu fug multi.
Cu virusul nici nu stiu ce sa mai cred, in labul ala erau si americani si japonezi parca, nu erau doar chinezi, dar o fi, nu stiu.
Si iar tampiti china, cum dai tu voie in piete animale vii sa le tai acolo sa fie asa neigiena?! Iar o idiotenie si asta, nu e exclus ca si de acolo sa porneasca cu virusul.

Si asa a fost si in piata Tienanmen, aia a fost intentie de rasturnare a regimului aranjata din afara, vrem democratie, ce pana mea democratie, ca ce e in SUA si restul nu e nici o democratie, e doar eticheta, se si stie, ca roteste lumea prostii la infinit (apropo ca votam aiurea cum zici), si asta e un sistem nedemocratic de fapt, ca-ti pune pe liste pe cine vor ei, si multe altele.
Adevarat ca inainte erau cam amarati, nu zic nu, dar s-au dezvoltat. Un programator bun are si acolo salariu cam ca aici. Ce draci le lipseste.
E, uite ca si china a luptat sa nu fie dominata! Aia e, nu doar SUA sa faca prapad, au mai facut si astia, ce sa-i facem.

In 1998 mda, erau in urma, aveau salarii de cam 200 dolari/lunar, stiu sigur ca am vb cu chinezi in Germania atunci, dar totusi nu cunosteam puterea de cumparare adica si preturile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Ca poate cenzureaza ceva stiri din afara tot pro SUA-iste, anti ruse si chineze, asta nu e mare pierdere, tocmai sa nu se inflameze ceva." In China nu ai putea sa vezi pagina asta sau orice referinte la evenimentele de atunci - https://en.wikipedia.org/wiki/Tiananmen_Square_protests_of_1989 Si cu asta am incheiat discutia despre cit de frumos e in China.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ce sa zica la evenimentele de atunci? Nu aveau ce. Au vrut sa inchida cat mai repede subiectul, de ce sa faca circ, i-au aranjat pe agitatori, SUA-isti si gata treaba. Nu ca la noi de inflameaza tot poporul cu orice stire.

Ce ai vrea? Sa fie ca in alte parti, ca, cum nu le convine la SUA un guvern, cum face la fel ca in china si reusesc? Nu tata. Aia e.
Stai cuminte, vezi de viata, fi pro-sua daca vrei dar nu te da in stamba, nu agita si nu-ti face nimeni nimic.
Bine le-a facut! In China daca stai cuminte nu se ia nimeni de tine si ai viata okey, nu ai de ce sa sari in sus, daca nu stai, normal ca nu e bine.
Asa ca aia este. Nicaieri nu-i bine cand faci tampenii mai rele sau mai putin rele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Hai zi-ne si cum aia cu falun gong nu stateau cuminte. I-a lasat partidul bine-mersi pe oameni in pace sa isi vada de intinderi si rugaciuni/meditatii niste ani buni, si intr-o dimineata s-a trezist unul cu fata la cearsaf si a zis ca ar fi misto sa tortureze si sa omoare niste milioane de oameni, sa mai recolteze si ceva organe de la aia mai sanatosi... treburi de-astea... ca in China.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici nu conteaza, conteaza ca vor sa-si pastreze independenta! Acuma nu zic ca poate n-au si exagerat, este posibil, nu te contrazic. Nu exista padure fara uscaturi.

Si SUA care cu atatea razboaie au omorat oameni si au saracit tari, nu mi-e rusine nici cu ea, China n-a facut asa totusi.