| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de marile lanțuri de restaurante KFC/MC Donald's/Pizza Hutt?
Eu cred că vor doar profit și nimic mai mult.De ce e lumea asa avida de bogatie? Nu oferă pe cât plătești.
Dar ce părere aveți de marile corporații? De ce e lumea asta avidă in halul asta de bani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate firmele urmaresc sa obtina profit si sa-si maximizeze profitul, atat cat permite piata si concurenta.
Este in firea omului sa-si doreasca mai mult si din punct de vedere material si toate lucrurile se obtin cu bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este vreo afacerr care n7 vrea profit? Serios acum?

La kfc cu 20 lei mananci te te tine o zi intreaba. Ba mai mult in SUA e asa ieftina mancarea la mc si kfc incat pot manaca si oamenio strazii si nu mor de foame.

Eu am o parere buna despre marile corporații. Fara ei nu ai avea mai nimic zilele astea in epoca moderna in care traiesti. Ca sa nu mai zic cate locuri de munca creeaza, cate donatii fac, cata infrastructura

| Bizon95 a răspuns:

Pentru ca asta e numele jocului in capitalism

in coMuism s-a mers la faliment pe toate planurile, inclusiv China care are in continuare regim coMuist dar economie capitalista (nu au avut incotro, dadea tara faliment, se facea foamete si pierdeau puterea ca se rascula tot poporul)

mai asteapta nintel, ca vine societatea Star Trek big grin