| PiticuRosu a întrebat:

Ce parere aveti de modul de calculare al mediei bacalaureatului din acest an? (medie la care elevii ce nu au promovat bacul in 2009 au avantaj destul de mare)

Daca cumva nu sunteti la curent, va improspatez putin memoria. Diferenta dintre bacul 2009 si cel din 2010 este la probele orale (lb materna si lb straina) unde acum, in 2010, s-au dau calificative ce nu influenteaza media de bac iar anul trecut se dadeau note ce ulterior se adaugau in formula mediei. Elevii ce au dat bacul in 2009 dar au picat la una/mai multe materii, anul asta fiind nevoiti sa isi testeze iar cunostintele, se pare ca au parte de unele avantaje, media de bac a lor fiind mai speciala (se utilizeaza formula din 2009). Acest lucru mie mi se pare nu numai imoral, neetic dar si ilogic. Absolventii, viitorii studenti, devin surclasati de alti elevi, de persoane care au picat bacul (deci nu prea serioase) in "lupta" lor pentru inscrierea la facultate. Vorbim in majoritatea cazurilor de 2 note de 10 ce vor avea in plus in media de bac elevii ce au reluat bacul anul acesta. Este aberant.

1 răspuns:
| sy46 a răspuns:

Traiesti totusi in Romania...