| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de o posibilă scoatere a Uber în afara legii?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uber nu va fi scoasa in afara legii.
Maxim partenerii Uber care nu au licente de transport.

Eu sunt perfect de accord sa impuna soferilor uber sa iti obtina licenta de trasport. Nu vad nimic rau in asta. Problema e ca nu am incredere in guvern ca va legifera in sensul asta.

Oricum, cat aplicatia va fi disponibila in Romania, nu cred ca mai calc in vreun taxi jegos condus de maimute spargatoare de seminte si care fumeaza ca locomotiva

| RainmakerX a răspuns:

"60 de lei e ok baieti? Sunteti 3, 20 de caciula." - Taximetrist din centrul vechi. Am chemat uber si respectivul a luat 15-20.

"50 de lei e de la pacii la eroii revolutiei./Platesc cat imi arata aparatul./In cazul asta mergi pe jos."

Am fost si in alte orase din Romania cu taxiul si acolo parca sunt ceva mai de bun simt taximetristii dar in Bucuresti nici gand sa apelez la asa ceva.

Ca sa nu mai spun ca unii soferi de taxi chiar sunt naspa.

La uber ma simt atat de bine incat le las si bacsis (si sunt foarte zgarcit de fel ), spre deosebire de taxi unde incearca unii sa-ti ia si sufletul rolling on the floor Plus ca soferii uber se poarta foarte frumos cu tine caci vor rating pozitiv.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Dar nu despre asta e întrebarealaughing))

întrebarea e despre legalitate si concurenta neloiala, nu despre conditiile din taxilaughing)

| sofisis a răspuns:

Nu va fi scos in afara legii. Si mi se pare ca ce fac taximetristii este josnic. Cand ploua, unul nu vine la comanda. Uber-ul vine. Daca ii iei din strada zic fara jena "dai 30/50?" ..pe bune? Au tot felul de maimute de ajungi sa dai pe o cursa dublu decat face si unii, daca nu le lasi spaga mai te si injura si mai mai sa te bata.
Plus de asta, te refuza fara nici o jena : aaa, nu merg acolo ca e prea aglomerat drumul pana acolo. Hai zau?
Ba mai mult, de curand, intreband un teximetrist dimineata daca ma duce la adresa serviciului meu, mi-a zis: Domnsoara, mata nu vezi ca imi beau si eu cafeaua? Am ramas proasta!
Deci daca serviciile taxiurilor s-ar imbunatati, nu am mai apela la uber. La Uber platesti cu cardul. NU exista notiunea de spaga iar masinile sunt asa curate ca ti-e mila sa intrii in ele.

| Plato a răspuns:

România merge cu spatele...

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

La Bruxelles e scos total în afara legii

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu trebuie sa ne comparam mereu cu cineva, nu trebuie sa copiem sau sa furam doar ideile cuiva. Trebuie sa avem propriul drum, propria democratie si evolutie. Uber e un pas inainte.
In plus, oare taximetristii din Bruxelles sunt la fel ca ai nostri? Si acolo mergi cu taxi in conditii mizere, platind cat zice soferul in loc de cat arata aparatul? Si acolo te ia cu "ia zi boss"?
Legile din Romania trebuie sa se bazeze pe situatia din Romania. Pentru noi, Uber e un lucru bun. Degeaba copiem belgienii, nemtii, americanii, ca nu avem o baza nici macar de bun-simt pentru a face ce se face acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Dar vrăjeala cu ''car sharing'' în loc de ''transport persoane'' ți se pare un lucru bun? eu n-am întrebat de condițiile din taxi, care e cu tooootul alt subiect laughing dacă dai cât cere și nu cât face ești doar fraier

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un serviciu de carsharing. Nu e ilegal. Sunt atatea servicii de carsharing. Si sunt atatia taximetristi care nu dau bon fiscal sau care iau clienti la ocazie. Si asta tot carsharing e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am uitat să scriu în întrebare:
Dar de cadrul legal în care funcționează?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu stiu. Cauta pe net.