| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de războiul din Ucraina?
Cine credeți că e devină pentru declanșarea lui?

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Politica militara si economica este ca si jocul de sah.
Fiecare din participanti are interese sa castige, pentru asta isi cauta sustinatori.
Fara finantare (si interese), participantii nu se razboiesc, ci cauta sa ajunga la un compromis de interese. Cine refuza, se va trezi cu partida pierduta.

| darrio2007 a răspuns:

Se stie de mult cine este vinovat, indiferent de motive. Ai trait pe sub pamant pana acum?

| Violleta2022 a răspuns:

Putin! Cine altul?

| Drimmero a răspuns:

E vina exclusiv a mosului senil de putin ca are fantezii de dictator dar prostul pierde tot pe mana lui, vine si vremea cand rusia va pica in cap, sper sa fie tot mai izolata si sa ii manance foametea chiar daca vor suferi si oameni nevinovati de acolo, dar schimbarea de la ei trebuie sa vina, sa dea sistemul jos.

| Drimmero a răspuns:

Rusia a incalcat orice tratat, orice conventie, ori act de omenie si bun simt. Merita cu varf si indesat violata si umilita, sunt cancerul societatii.

| Goete a răspuns:

E un razboi intre Rusia si America pe teritoriul Ucraniei si a carui consecinte economice le suporta in primul rand Europenii.
Cine altul a fost "de vina" in aproape toate razboaiele din ultimul timp, decat tara care se crede buricul pamantului?

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Hai ca nu e chiar buricul pamantului Rusia.

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesc de America, nu Rusia si-a bagat coada in razboaie declansare pentru petrol de exemplu. Si tot America a declansat si acest razboi, eu in inteleg si pe Putin ca vrea sa aiba frontierele libere si nu cu OTAN la gat. In schimb America n-a facut decat sa puna pe foc si Europa cu sanctiunile ei inteligente care se rasfrang asupra europenilor.
Eu personal nu mai comentez nimic, fiecare are dreptul sa creada ce vrea si fiecare poate stii ca mass media ne manipuleaza si face sa credem ce vrea ea.

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Deci dupa mintea ta nemanipulata SUA a inceput sa bombardeze Ucraina nu? Nu ca Putin ar avea probleme psihice si vrea sa ne arate ce madular mare are, nu ca Putin are avea noapte de noapte fantezii cu URSS, nu ca Rusia a fost si va fi mereu un stat agresor samd.

Imi place gandirea ta nemanipulata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

@Goete:... adica Rusia? Hai mai da-o in marele morun de treaba! Cit de inapt sa fii ca sa arunci in fata retorica asta imbecila cum ca vezi dom'le, americanii sunt de vina pentru ca ia uite ce au facut in Irak, Libia, Afghanistan. Da, americanii sunt niste nenorociti, de acord! DAR sunt niste nenorociti mult mai putin nenorociti decat rusii, si daca cumva ai vreun motiv sa crezi altfel, lumineaza-ne si pe noi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai cu cine... acusi te blocheaza si pe tine, ca prea vii cu provocari de-astea intelectuale. P.S. Daca e sa acuzam de ceva vestul, ii acuzam de impotenta! Razboiul a inceput din 2014, cu anexarea Crimeei, si toti s-au facut ca ploua, desi semnasera nenorocirea aia de memorandum de la Budapesta. In linia asta de rationament, putem spune ca vina le apartine strict ucrainenilor, deoarece daca mai pastrau naibii o duzina de bombardiere strategice macar si vreo cateva focoase nucleare, nimic din toate astea nu s-ar mai fi intimplat.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce sa blocheze ca omul a zis din prima ca el nu mai comenteaza ca probabil ca nu mai are cu ce. Si o sa citeasca ce scriu eu aici si in adancul lui o sa imi dea dreptate, dar totusi logica lui ca el a descoperit lumea libera ca se uita la stiri la sputnic si rt in loc de bbc nu o sa il lase sa zica nimic.

| Goete a răspuns (pentru suntserios):

Ni stiu de ce va enervati - dar e problema voastra - cand unul nu gandeste la fel ca voi.
Crezi ca eu nu te pot manipula pe tine sa fii agresiv? Uite ce usor e.

Cred ca are dreptul fiecare sa aiba parere proprie si chiar - in parte - am dreptate si eu, si tu.

Gandirea mea trebuie sa imi placa mie si asa cum e dar am ajuns unde mi-am dorit pana acum.

| suntserios a răspuns (pentru Goete):

"Cred ca are dreptul fiecare sa aiba parere proprie"
Asta pana in punctul in care parerea ta pune in pericol societatea in care traiesc eu si altii care nu vrem sa fim rusofili.

Cand parerea ta devine un pericol pentru societatea civilizata nu mai ai niciun drept.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu e nimic rau in a iti place chestii rusesti. Au multe trupe misto, de gagici nu mai zic, avioanele si tancurile sunt frumusele si interesante in principiu, tara e maaaare si are de toate. Doar ca e condusa de un tzacanit si e, de facto, cea mai mare dictatura de pe planeta (ca suprafata, ca e clar ca dpv al populatiei China e prima). Teritoriul nu e in neregula, marea parte a populatiei e cam la fel de rea sau buna ca si noi, doar ca dpv politic au luat-o pe aratura. Sint unii care il tot pupa in fund pe Putin. E dreptul lor, dar daca tot zici ca vai ce oribil e vestul si uite cum i-au bagat ei batul prin gard lui Putin pana a luat-o razna... macar vino cu niste argumente de bun-simt. Cu o urma de logica...

| Drimmero a răspuns (pentru Goete):

Omoara-te ca sa nu faci pui, nu lovi societatea.

| Brizbriz a răspuns:

Deci, Ucraina nu a avut nici un tratat cu Rusia care stipula ca nu intra in NATO
la tv nu e propaganda la greu, unidirectionala, dar eu fac propaganda pro rusi

iar tu nu injuri, cand cineva nu e de acord cu tine

ok

| RxTx a răspuns:

Hegemonul vechi si-a pierdut suveranitatea si noul Hegemon isi arată mușchii

| goguPatent a răspuns:

Doamna de la mega de la parter de la mine de la bloc.

| Kiran a răspuns:

Unii vor spune Putin, altii democratia ce ameninta granitele ruse. nu e de datoria noastra sa ne pese. ori ca protesteaza cineva, ori ca ameninta, tot se vor da ordinele

| goguPatent a răspuns (pentru Kiran):

Ba cam trebuie sa iti pese. Indiferenta e cea mai grava. Da da, e comod sa ne uitam acum de la distanta, dar daca nu reactiona toata Europa aveam tancuri rusesti la granite

| Kiran a răspuns (pentru goguPatent):

Pai ce poti tu ca civil neinarmat sa faci? Il ameninti ca ceri arme de la stat ca sa te duci singur la lupta? Sau te duci sa ii tii "teorie" comandantilor rusi? Mereu civilul va fi cel care este folosit doar cand e nevoie de el. si uitat cand nu mai e necesar

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kiran):

Tu ca civil neinarmat poti sa dai peste bot sustinatorilor rachetelor ruse din Romania. La noi e razboi hibrid de vreo 10 ani pe putin. Ati uitat asa de repede de ineptia aia de referendum si de coalitia pentru familie, care era dirijata si finantata din maica rusie?

| goguPatent a răspuns (pentru Kiran):

Multe poti face.
De la chestii ideologice si anume a nu imbratisa propaganda rusa de la a ajuta fizic refugiatii ucrainieni.

Daca si de data asta tot continentul tacea se intampla ca in 2014 si Ucraina era deja un fel de belarus. stat satelit pentru nevoile lui tatuca mare

| Kiran a răspuns (pentru goguPatent):

Nu stim exact intentiile de la Kremlin. nici cele care apara Ucraina macar. toti spun ca vor binele cuiva. si toti au dreptate,

| goguPatent a răspuns (pentru Kiran):

Când au dreptate rușii?
Când omoară copii?
Când omoară femei?
Când au distrus casele a 8 milioane de oameni?
Ia zi? Când au dreptate rahații aia?

| Kiran a răspuns (pentru goguPatent):

Nu a existat tara / popor sa nu comita crime de razboi asupra civililor. incepand de la Imperiul Roman - pana in prezent, Franta prin Napoleon, Germania prin Hitler, Japonia prin Hiroto, Regatul Unit in perioada coloniilor si lista continua. intelegi ca oamenii se nasc si mor, avea un lider o vorba. "oamenii nu conteaza. (conteaza) doar ce reprezinta."
Au distrus casele unor oameni ce ar fi lucrat in fabricile / tarile care le vor distruge si lor casele, un caz asemanator asupra Orientului Mijlociu, doar ca Rusia nu e Orientul. Rusia e. Rusia, care nu ii este teama sa moara pentru viitorul patriei sau alte motive onorabile.

| Ss74jfv a răspuns:

''Cine credeți că e devină pentru declanșarea lui?''

Ce intrebare cretina e asta?