| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de Romania din ziua de azi!?

Răspuns Câştigător
| zuzumic a răspuns:

Daca Politicinii nostri nu se trezesc sa daca ceva si pentru tara nu numai pentru ei o sa ajungem muritori de foame ...Multi se plang de lipsa de "patriotism " a romanilor( faptul ca multi se muta in strainatate) e normal ca fiecare sa caute sa isi faca o viata cat mai frumoasa sa aiba ce manca si sa aiba si o casa furmoasa fara sa fie nevoit sa insele sa minta si sa fure... In ziua de azi romania se imparte in 3 categorii 1 cei care au iahturi, vile, piscine si masini mai scumpe decat viata lor de ****
2 cei care au pe cineva plecat din tara si isi permit sa traiasca decent
3 cei care nu au ce baga in gura si ziua de maine o sa ii prinda din nou fara un acoperis
Asta e romania... si partea cea mai proasta e ca nu o ajuta nimeni sa se redreseze .pentru ca... uni concentatei se duk prin alte tarii si fac numai nenorociri... alti ii nenorocesc pe cetateni altor tari care se incumeta sa vina la noi in tara ...si normal k atunci taoata lumea fuge de dulkea romanica... cred ca cei care s-au luptat din rasputeri sa faca din tara asta o tara atat de frumoasa si libera se rostogolesc in pamant cand vad cum a ajuns tara pentru care ei seau dat viata... cred ca si Ceausescu plange din iad... eu ma intreb Oare cand isi vareveni tara asta ...si cand va aparea un om care sa o conduca dupa interesul populatiei nu al buzunarului lui

6 răspunsuri:
| kathessa a răspuns:

Tocmai m-am intors dintr-o excursie in Europa (Ungaria, Austria, Cehai, Germania). Nu cred ca vrei sa iti spun parerea mea despre Romania. Sau, as parafraza pe cineva: n-o sa ne facem bine niciodata! Nu atita timp cit traiesc eu... Din pacate.

| utzuman2006 a răspuns:

Romania de azi nu se deosebeste cu nimic de Romania zilelor de ieri...
Aceeasi incapacitate balcanica de a crea o clasa politica onesta si dezinteresata, aceleasi scufundari in mocirla si tanguieli patetice...
Elitele pleaca, asa cum demult plecau cei mai buni..., poporul de rand este la limita subzistentei, conducatorii pun taxe insuportabile ( cum deunazi faceau ciocoii ) si se imbogatesc zi de zi...
Si in Romania de azi nu mai exista nici macar copii palide ale celor care au facut sa fim totusi mandri azi ca suntem romani : Stefan Voievod, Mircea Domn al Tarii Romanesti, Mihai Domnul Unirii, Tepes Vlad Domnitorul justitiar, Domnul Alexandru Ioan Cuza, Nicolae iorga, I. C. Bratianu, Iuliu Maniu...
Uitati-va la marionetele de azi si urmati calea lui Eliade, Cioran...

| cristina_5268 a răspuns:

O tara de "rahat".

| girlxx21 a răspuns:

S-a mai pus o data o intrebare asemanatoare. Tara tuturor posibilitatilor...plecati fratilor daca aveti ocazia in alta tara dar numai aici nu stati ca n-aveti nimic de castigat numai de pierdut!

| Criiss16 a răspuns:

Romania din ziua de azi=un DEZASTRU total!straight face

| tiberiu a răspuns:

E cucu rau de tot, nu?