| LawR3n a întrebat:

Ce părere aveţi de sistemul educaţional, existent în România?

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Este slab, nici elevii, nici profesorii nu sunt motivati.

| bebetho a răspuns:

Un sistem extrem de prrrrost care în loc să-l atragă pe elev la studiu îl scârbeşte şi îl face să urască şcoala, simţindu-se totuşi nevoit să continue viaţa de elev.
Materia este plină de lucruri absolut inutile pe care elevul este obligat totuşi să le tocească (le învaţă mecanic) pentru a promova.
Pe parcursul anilor, sistemul educaţional s-a degradat tot mai tare.
Consider că un sistem educaţional, în primul rând ar trebui să-l facă pe elev să înţeleagă rolul lui în şcoală.
Elevul actual toceşte pentru că îl obligă mă-sa, pentru că-i cumpără mă-sa un cadou, să aibă media mare să intre la liceul unde-s "bunăciuni" ş.a.
Amuzant, dar trist pentru că asta-i realitatea.
Puţini copii sunt care îşi dau seama de rolul educaţiei şi al culturii şi încep prin a se culturaliza cu adevărat (de exemplu, citind ce i-ar interesa personal).

| Annie a răspuns:

Extraiodinar de prost in comparatie cu cel de afara, scoli prost dotate, note luate dupa marimea si valoarea cadoului.Incerc sa-mi schimb aceasta parerea proasta dar din pacate nu pot! Tu ce parere ai?

| Annie a răspuns:

Mie nu imi pare atat de rau ca m-am nascut aici... nu a fost asa din totdeauna si cred ca a fost mai bine pe vremea comunista... ma rog in unele privinte. Avem o tara frumoasa si bogata dar nimeni nu vrea s'o ajute, toata lumea se gandeste cum sa fure sau cum sa faca el mai multi bani.

| Miranda29 a răspuns:

Groaznic,oribil.

| Denis_5853 a răspuns:

Este urat urasc Romania ce mai nasoala tara din europa mie sila ca m-am nascut aicicryingcrying

| iuliana06 a răspuns:

Cand vine vorba despre sistemele din Romania mai bine te abtiilaughing