| DarthNiger a întrebat:

Ce parere aveti de situatia actuala din Polonia? PiS este in control total al tarii si i-au masuri impotriva UE si a globalismului, credeti ca UE ar trebui sa inceteze in a mai interveni agresiv asupra Poloniei? Este nationalismul din Polonia complet justificat? Este chiar nationalismul un lucru atat de daunator pe cate se crede?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In opinia mea si stiu sigur ca multi ma vor blama, Uniunea europeana ar trebui desfiintata, sa se introduca din nou viza si pasapoartele.
Uniunea a pornit de la o intrajutrare pe piata carbunelui, apoi o intrajutorare intre statele membre si acum s-a ajuns ca tarile dezvoltate sa le subjuge pe celelalte dupa principiul rege-sclav.
Totul ar fi mai cu masura daca nu ar exista aceasta Uniunea, se pare ca ea nu este benefica decat pentru cei care detin puterea ei si pentru infractorii care umbla nestingheriti dintr-un stat in altul.
Nu mi se pare ca s-a facut nimic bun pentru cetateanul de rand, cel corect, caci pentru nelegiuiti da se pare ca este mana cereasca, a si pentru spalatoarele de funduri din afara.
Nu ma interseaza situatia din plonia si nici nu m-am referit la ea, ma interseaza situatia din aceasta tara a noastra, care este o tara condusa de papagali care sunt tradatori fata de proprii cetateni si supusi loiali ai cainilor care fac ce vor din noi. A si nu sunt platit de vreun ong condus din umbra de soros sau de catre rusi sa fac propaganda, doar imi vreau tara inapoi, tara aceea care avea propriile fabrici si uzine, tara in care tinerii si nu numai nu erau obligati sa plece in strainatate ca sa stearga funduri de batrani pe acolo! Tara care avea propria economie mai buna sau mai rea, nu o tara care se imprumuta ca sa plateasca pensii si alocatii de la straini, nu o tara vanduta in rate strainilor.
Cand va veti destepta dragi concetateni?
Sa plecam cu totii din tara asta cand vor veni sa munceasca la noi in tara alte natii decat chinezi,pakistanezi,nepalezi, africani sa ne mutam din tara asta cand vor veni sa munceasca la noi si pentru noi americanii, nemtii etc

| doctorandus a răspuns (pentru Simpatic):

Lol, industria ceausista era falimentara. Pentru Petre Roman au calculat economistii ca era mai rentabil sa trimita toti lucratorii in pensiuni de odihna pe banii statului decat sa-i lase sa lucreze mai departe in combinatul metalurgic.

Daca Ceausescu ar fi judecat problema rational, n-ar fi investit materii prime, combustibili si energie in combinate falimentare. Dar el avea batul autarhiei, nu putea judeca rational din punct de vedere economic. Ambitia lui de dictator era mai importanta decat pierderile economice.

Iar economia Rusiei rezista pentru simplul motiv ca rusii vand petrol si gaze altor tari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Petrol gaze si multe altele. Inclusiv armament!

| Simpatic a răspuns (pentru doctorandus):

Ok, deci tu esti pro UE, adica este normal ce face UE cu tarile pe care le tine sub papuc, tari care au autonomie doar pe hartie, unde mai pui ca traiesc bine pescarii si prostituatele care se duc pe acolo- dar guvernantii nostri sunt bucurosi ca aia se vand pe acolo dar vin si sparg bani pe aici ca doar si asta ajuta cresterea economicawinking, omul care munceste cinstit in tara lui este considerat fraier.
Eu vreau democratie si-mi place democratia dar nu in forma asta in care crezi ca e democratie, in care serviciile urmaresc pe oricine si scot dosare la comanda cand e vorba de criterii politice sau mai stiu ce alte implicatii la nivel mare., cand cineva este necoruptibil i se insceneaza ceva ca sa fie facut de ras, cand esti facut de ras intr-o functie publica, pierzi cam tot, caci pentru asta-s folosite serviciile noastre secrete, nu sa dejoace atentate sau mai stiu ce, sunt la comanda unor infractori alti infractori.
Omul de rad nu are nicio putere in aceasta forma de democratie pe care o vedem noi, au infractorii drepturi si noi nu.Asa ca mai ganditi-va, avem aparent libertate.
Cand americanul te spioneaza din satelit si stie despre fiecare tara cum ce misca, cand ai big brother 24/24, si tu crezi ca esti in siguranta si ai drepturi eu zic ca va mintiti! Nu suntem cu nimic mai departe de korea de nord, doar ca la aia e si pe foaie acel regim la noi este democratie, cand democratie inseamna puterea poporului (de la corespondentul direct din limba greaca demos,- kratos)
Mai lasa-ma cu aberatiile astea ca era falimentara treaba, in perioada lui ceausescu mergea combinatul siderurgic Galati cu 40.000 de angajati, cand l-a preluat statul democrat roman nu a putut sa-l tina si l-a vandut imediat la indieni, indianul a redus sub jumatate nr.de angajati, ca apoi sa vanda si el cota parte si asa au ramas la sub 6000 de angajati. Eu nu-s comunist dar ma oftica tare astia care va dati cunoscatori si nu stiti nimic despre timpurile acelea, si ii blamati pe cei care au dat o paine parintilor si bunicilor vostri, iar astia au facut lumea sa plece din tara! Pai cat s-a construit in perioada lui ceasusescu (fabrici, uzine) si cat s-a construit aici de catre statul roman? au vandut pamanturi si au lasat sa vina investitori straini din toata lumea, pai aia iti dau un salar mizer dar profitul urias unde se duce? la ei in strainatate, deci cu tara ta ajunti pe altii mai puternici sa fie si mai puternici.
Asa ca lasati propaganda asta anti-comunista ca sunteti la fel de malefici precum Soros.

| doctorandus a răspuns (pentru Simpatic):

Iti spun eu de ce nu prea se pleca din RSR: pentru ca daca voiau sa treaca granita-n Serbia, granicerii RSR-isti ii impuscau. Sau, daca-i prindeau, ajungeau la puscarie.

| DarthNiger explică (pentru Simpatic):

Nu exista democratie libera, doar democratie controlata pana la un anumit nivel in care noi cetatenii sa nu ne dam seama si sa credem ca asta inseamna democratie, UE e doar un nou URSS.

| RAY a răspuns:

Faza e astfel,UE inseamna de fapt visul lui Hitler de a conduce toata europa,asta o stie fiecare German,acest plan de conducere a europei a fost o idee nazista pusa in aplicare in mod demoratic, primul pas este sa spui ca patriotismul este un lucru rau, asa transformi o tara in colonie, Romania s-a vandut singura dar datorita asta Germania e acolo sus, Polonia, Ungaria, uk s-a prins de acest plan si urla si ei

| doctorandus a răspuns:

„La început a fost lupta împotriva sovietizării. Bolșevici ne-au lăsat să vorbim în limba noastră, dar nu ce vrem. Totul s-a transformat. Astăzi auzi numai sloganul Polonia pentru polonezi. Am scăpat de bolșevici, dar a rămas acest dispreț pentru celălalt. Acum vedem un anti bolșevism cu o față bolșevică, de aceea sunt eu trist... Ce mocnește în Polonia este un fel de anti-umanism. Guvernul nostru are sprijinul bisericii catolice poloneze. Ce ne spune nouă guvernul? Că acum vine «ciuma gay», care e cam același lucru cu «ciuma roșie». Este o tâmpenie pe care nici măcar Ceaușescu n-o putea spune. În Polonia, mentalitatea asta bolșevică, a disprețului, a superiorității s-a păstrat... Este o mare nebunie care se întâlnește în toate țările post-comuniste. Toți credem că popoarele noastre sunt nobile, nevinovate, că nu au făcut niciodată niciun rău. În funcție de asta, îi judecăm pe cei din jur. Dacă cineva spune că nu e chiar așa, acela e privit ca un trădător de țară"
—Adam Michnik în Stefan Both, Disident polonez legendar, despre România post '89: „Iliescu a salvat țara pentru că n-a ales calea lui Miloșevici"

| GabiDumitrescu a răspuns:

In Polonia si-au bagat coada rusii urit de tot incepind de atunci de cand le-au omorit guvernul. Daca sunt indreptatiti UE sa intervina agresiv asupra Poloniei? Da, sunt indreptatiti sa ia si sa ii ajute sa elimine toate cozile de topor si sa scoata din nou in fata niste patrioti adevarati, nu dementi sustinuti de rusi pentru a da cu tara de pamint. Sa zici ca debilii aia din Polonia de la conducere sunt nationalisti/patrioti e ca si cum ai zice ca pesedeii si cepefistii chiar vor ceva bine pentru tara noastra...

| DarthNiger explică (pentru GabiDumitrescu):

Intr-un fel nu ii condamn pe polonezi pentru aceste masuri, adica Polonia a avut parte de o perioada foarte grea, mai ales in Al Doilea Razboi Mondial. li s-au promis protectie de la Franta si Marea Britanie in caz de invazie, iar cand a venit momentul sa respecte promisiunea, Franta si Marea Britanie au cam ignorat promisiunea si asta nu e singurul lucru, acceptarea imigrantilor in Europa, a dus la o criza economica si politica puternica iar UE practic arunca vina pe Polonia ca ei fiind cauza acestei crize, de asemenea din cate se pare Ungaria sprijina Polonia in toata aceasta zapaceala, UE a incercat sa aplice Articolul 7 asupra Poloniei, in care consiliul european are puterea de a decide suspendarea dreptului de vot a unui stat membru, in cazul in care statul membru respectiv incalca regulile UE insa nu au putut sa il aplice pentru ca este nevoie de vot unanim de la toti membrii, iar Ungaria nu a fost de acord cu votul, nu stiu cat de implicati sunt rusii in ceea ce se intampla in momentul de fata, pentru ca polonezii sunt extrem de nationalisti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DarthNiger):

Polonezii au avut un guvern extraordinar care i-ar fi ajutat sa devina membri de baza ai UE. Rusii i-au omorit pe toti si au facut sa para un accident. Foarte convenabil. Noi avem noroc cu interesul americanilor in pozitia asta a noastra, ca altfel ne haleau rusii pe piine, ca pe ucrainieni.