| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre acele persoane care rămân impasibile atunci când sunt acuzate de mai multe persoane că au comis o faptă care nu e neapărat de ordin penal și asupra căreia nu există dovezi concrete?
Știu că trebuie să ținem cont și de felul de a fi al persoanei în sine dar eu mă refer strict la modul de comportare atunci când e năpădită de acuzații în cor de către un grup de persoane de la locul de muncă sau de la școală și nu se poate sustrage.
Ați înclina mai mult să credeți că e vinovată sau nevinovată?
În caz că e nevinovată, de ce nu aduce argumente plauzibile încât să-și demonstreze nevinovăția?
Dacă e vinovată, de ce nu încearcă să se "scoată"?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
19 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca as inclina nicium la astfel de persoane, pur si simplu unele nu schiteaza nicio emotie astfel incat sa ne dam seama.

Era un serial mai demult, Lie to me, in care un personaj la un moment dat, nu schita nicio emotie pe fata, si personajul principal nu a putut sa isi dea seama daca mine, dar nici daca nu minte.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Arată-mi și mie scena aceea, te rog.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot o caut, dar nu o gasesc...
O sa mai caut si te anunt:
https://www.imdb.com/title/tt1235099/

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru DoarBogdan):

În viață nu este ca în film, unde totul este calculat, organizat dinainte. Unii își dau seama, alții nu, totul ține de intelectul fiecăruia.Cum crezi că sunt păcălite femeile de bărbați, ei când "intră" în relație cu ea o caută pe aceea care îi va considera minciunile drept adevăr, el o testează. Doar femeia înțeleaptă și inteligentă va alege, restul se lasă alese.

| DoarBogdan a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Stiu asta, eu am dat doar un exemplu contextual big grin

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

La prima întrebare ți-ai dat răspunsul,fiindcă nu există dovezi concrete,de aceea nu reacționează.Fie că e vinovată fie că nu, acea persoană nu se stresează cu prezentarea de argumente pro sau contra, fiindcă pur și simplu nu îi pasă de ceea ce zice sau crede lumea, se bazează pe inteligență, pe bani și astea te pot scoate din orice încurcătură.

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă e impasibilă, înseamnă că nu-i pasă de gura lumii, de ce spune s-au crede lumea, deci nu are motiv să se justifice, că ar fi sau nu vinovată.

Nu contează numărul de persoane care acuză pentru a dovedi culpa.

De obicei femeile au tendința să dorească să-și demonstreze nevinovăția, bărbații sunt mai mult indiferenți.
Consecințele sociale pentru un bărbat care face o faptă sunt mai puțin severe decât pentru femei. Doi bărbați se pot bate între ei până se umplu de sânge, și a doua zi le trece supărarea, și se înțeleg ca frații și râd de întâmplare. Pentru o dispută verbală, poate trece într-o oră și după fac glume. Femeile, dacă s-au certat cu cineva doar verbal, fără insulte directe, poate și pentru vorbe spuse fără intenție, țin ură pe acea persoană mai mult timp, ura nu le trece poate chiar niciodată.
Dacă persoana care e impasibilă e bărbat, e de așteptat să îl doară în cot.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru tudorvolcano):

"Doi bărbați se pot bate între ei până se umplu de sânge, și a doua zi le trece supărarea, și se înțeleg ca frații și râd de întâmplare. Pentru o dispută verbală, poate trece într-o oră și după fac glume."
Nu există un tipar ca să se întâmple așa în orice situație, dovada stă clar faptul că ajung să se răzbune, prin diferite metode.Cum vine vorba aceea "în față îți vorbesc de bine, în spate or trage în tine."

Răspuns utilizator avertizat