| marniii a întrebat:

Ce parere aveti despre capitalism?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de capitalism.
Una este teoria si in aceasta capitalismul este bun si alta este practica, in diferitele tari, de aici si diverse denumiri: capitalism salbatic, capitalism de cumetrie, etc.
Si cred ca, parafrazand ce se spune de democratie, putem spune si de capitalism: capitalismul nu este tocmai bun dar nu cunoastem altceva mai bun.

Bula
| Bula a răspuns:

Capitalismul teoretic sau cel ractic?

| darrio2007 a răspuns:

Se vede clar din viata de zi cu zi, daca traiesti in tara asta.
Unii sunt prea bogati, de mult ce au furat si nu ii trage nimeni la raspundere si altii prea saraci. Dar tot saracii ii intretin pe bogati.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Și pe vremea comunismului care era diferența? Doar că aia bogați erau doar cei din sistem

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Si acum cum e? Pe langa sistem mai sunt si altii.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Ceea ce înseamnă că e mai bine.
Sa nu cădem totuși în clișeul toți bogății au furat...

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

E bine rău.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

In Romania, ca de altfel in toate tarile civilizate, saraci sunt doar cei needucati si/sau puturosi. Faptul ca la noi sunt mai multi de astia decat in alte tari, e alta discutie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Până acum e sistemul economic care a adus cea mai mare bunăstarea popoarelor care l au adoptat.

| Drimmero a răspuns:

E pe principiul "fiecare se descurca cum poate sau cum il taie capul", in esenta e bun, e mai bine asa decat sa avem parte iar de comunism. Are si capitalismul partile lui negative, niciun sistem nu e perfect dar pana acum e cel mai ok.

| dullcat a răspuns:

O parere destul de proasta, doar din el a evoluat consumerismul.

| sabin89 a răspuns:

În capitalism este exploatarea omului de către om. În comunism e...invers.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Foarte bună că se pot îmbogăți cei care știu să facă afaceri.

| Jus7t a răspuns:

Deloc buna.

| mamaluicprian231 a răspuns:

Astmul (de la grecescul ἅσθμa, ásthma, "sufocare") este o afecțiune inflamatorie cronică comună a căilor respiratorii caracterizată de simptome fluctuante și recurente, obstrucție reversibilă a fluxului de aer și bronhospasm.[4] Printre simptomele comune se întâlnesc respirație șuierătoare (wheezing), tuse, senzație de apăsare în piept și dispnee.[5]

Se crede că astmul este cauzat de o combinație de factori genetici și de mediu.[6] Diagnosticul se bazează de regulă pe tiparul simptomelor, reacția la tratament în timp și spirometrie.[7] Este clasificat din punct de vedere clinic în funcție de frecvența simptomelor, volumul expirator forțat într-o secundă (FEV1), și debitul expirator maxim.[8] Astmul poate fi clasificat și în atopic (extrinsec) sau non-atopic (intrinsec)[9], unde atopia se referă la o predispoziție în dezvoltarea unor reacții de hipersensibilitate tip 1.[10]