| PringAloe a întrebat:

Ce parere aveti despre condamnarea lui Dragnea?
3 ani si 6 luni de inchisoare cu executare

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum 2 zile aveam o parere buna insa faptul ca nu e definitiva e o galeata mare de gaz aruncata in focul in care Dragnea vrea sa arda Romania.

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

In prima instanta nu se poate da o hotarare defintiva, hotararea definitiva e cea in vigoare dupa epuizarea tutror cailor legale de atac.

| minrest a răspuns:

Ce parere sa am, doar nu sunt judecator, si nu mi s-au administrat mie probele. Completul de judecata publica motivatia, sedinta e publica, asa ca nu poate da hotarari din burta. Urmeaza apelul, abia atunci vom afla daca face puscarie.

| dannyel86 a răspuns:

Nu e definitiva hotararea. Poate fi atacata si mai e mult pana la finalizarea procesului.
Abia atunci ne putem da seama daca e mult sau putin din cat a primit. happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ghertoii alearga dupa fenta; iar politicienii, in complicitate cu intreg sistemul judiciar isi asigura privilegiile. :'(

| HazelEyes77 a răspuns:

Multi s ar bucura iti dai seama. Dar aia care au puterea in mana ca pe noi astia -masa nu ne incalzeste cu nimic o atfel de decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru el: I-a luat orice șansă de a candida la prezidențiale (și își dorea mult asta), asta și în eventualitatea în care va fi achitat la apel. Și dacă va fi condamnat definitiv, sunt destul de sigur că în ziua sentinței va fi destul de departe de țară. Și mai e ceva, ținând cont că a fost luată cu 2 la 1, pot fi surprize mari la apel.

Pentru România: Să vezi câte urmează vara asta. laughing)

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata nu si a dorit sa fie presedinte. Din pozitia de presedinte nu are nicio putere, nici executiva nici legislativa

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ba și-a dorit, de asta a și evitat subiectul până acum și putere ar avea mult mai mare. Putere executivă nu poate avea că o are Guvernul unde nu poate fi membru (teoretic, o are și Președintele), iar din funcția de Președinte al Camerei Deputaților nu are cine știe ce putere. Tot el ar rămâne liderul partidului, din umbră, chiar dacă îl va părăsi, cum a fost și Băsescu, spre exemplu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu ai urmarit ultimul an de politica ala in care psd stoarce de orice prerogativa pozitia de presedi te. Poate nu esti la curent cu scandalul revocarii lui Kovesi. Dragnea e fix in pozitia pe care o vrea. Are putere absoluta asupra guvernului si parlamentului. Din pozitia de presedinte nu ar avea absolt niciun privilegiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu PSD stoarce de prerogative Președintele, ci CCR clarifică prerogativele. Nu am auzit de modificarea Constituției inițiată de PSD.
Și ca Președinte ar pierde puterea? Ar fi cel mai 'jucător' Președinte pe care îl poate avea România, iar PSD(deci implicit și Guvernul, respectiv coaliția majoritară) tot de el ar fi condus, chiar dacă din altă funcție.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine poate i ai explica teoriile tale lui Iohannis, ca realitatea nu e asa cum crezi tu. Inca odata, presedintele nu are puteri legislative. Ala e parlamentul care nu e supus presedintelui. Presedintele nu are putere executiva, ala e guvernul care nu e supus presedintelui. Intelegi? Iar ccr valideaza sauvinvalideaza legile date de parlament sau ordonantele date de guvern. Mai studiaza un pic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cred că vorbim despre lucruri diferite. laughing)
CCR a decis că Președintele României nu are drept de veto când vine vorba de revocarea procurorilor șefi, nu Parlamentul a legiferat în acest sens, nu Guvernul.
Am zis eu că Președintele are puteri legislative?laughing) Am zis că Dragnea ar ordona de la Cotroceni ce să facă Guvernul, respectiv Parlamentul, atâta timp cât acestea ar aparține PSD, în loc să o facă de la K10. Ce e greșit? Crezi că deodată partidul l-ar uita după ce a devenit Președinte?
Nici de la conducerea Camerei Deputaților, respectiv de la conducerea PSD, Dragnea n-are vreo putere în mâna lui, își exercită puterea prin oamenii pe care îi conduce din funcția de Președinte PSD. Chiar dacă PSD va avea alt Președinte odată cu trecerea lui la Cotroceni, tot el ar decide totul în partid, să fim serioși.
Dar oricum ăsta e un scenariu sf, că n-are cum să mai ajungă acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aștept sa-l ridice odată.

| BlueDark a răspuns:

Mda...Si dupa noua lege cu "salariile" puscariasilor, iese miliardar de acolo.

| Alfred0703 a răspuns:

Cat mai mult ar fi cat mai bine. Dupa parerea mea, putin. Mai mergeau 10 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alfred0703):

Așa, așa, cui îi pasă de lege...100 de ani să fie.

| AlexDarius3 a răspuns:

Prea putin, inchisoare pe viata ce sa mai... Dar rezolva el cu spaga din banii nostri sauceva de genul.

| StefanGGXX a răspuns:

Aceasta hotarare nu este definita. Poate fi ridicata, dar mie mi s-ar parea normal sa mearga la inchisoare.

| cineva0757 a răspuns:

Deacord cu ce a spus userul dannyel86 sau... nu mai ştiu cum îi era numele... eu m-aş bucura să aflu că Dragnea e în închisoare