| Mikoyan a întrebat:

Ce parere aveti despre ideologia comunista?

Răspuns Câştigător
| eduard1 a răspuns:

Citeşte şi ˝Spovedanie pentru învinşi˝ - Panait Istrati
Panait Istrati un susţinător a ideologiei comuniste face o vizită în Uniunea Sovietică să vadă cu ochi lui binefacerile comunismului. Îşi dă seama imediat de utopia comunistă şi îşi scrie impresiile în cartea de mai sus...

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Forţarea asupra societăţii a unei utopii (subiective), care nu are şanse să funcţioneze, din cauza coruptibilităţii umane.
Rezultat: un dezastru.

| Lawliet14 a răspuns:

A avut prea multe puncte negative, de aceea a si fost inlaturat. Sunt de parere ca in societate trebuie sa promovezi moralitatea dar oamenii trebuie sa fie liberi. Nu ma refer neaparat la un raport cu comunismul, ci in general ca o completare.

| a3e6u9 a răspuns:

Ideologia comunistă e bună în teorie dar practica ne omoară. Mi se pare nostim că deși comunismul e prin definiție anarhic, a sfârșit întotdeauna în totalitarism.

Comunismul nu a existat vreodată de fapt, comunismul se referă la o societate anarhică, fără bani, în care toți oamenii sunt egali și totul aparține tuturor.