| Anomim2025 a întrebat:

Ce parere aveti despre Liviu Dragnea?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mare om, mare caracter. Un mare patriot pe care putini il vad la adevarata lui valoare, un om modest, un familist convins, crestin ortodox cu frica de Dumnezeu care nu precupeteste nici un efort pentru a isi ajuta semenii. Sintem prea rai sa meritam un astfel de titan. Numai cand te uiti cum a transformat judetul lui intr-un Luxembourg al Romaniei, si totusi cit de modest a ramas, nu ca altii cu sase case si care se plimba pe banii nostri.
-----------------------------------------------------------

Cele de mai sus reprezinta un pamflet, desigur. Legat de parerea mea despre el... i-ar sta mai bine in poze cu un cancer.

29 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Tactician chibzuit si demagog elegant. Il detest, dar nu pot sa nu ii observ calitatile.

| relian a răspuns:

Mai poti spune ceva? Eu mai degraba as intreba ce parere aveti de poporu asta nenorocit?laughing un popor distrus care voteaza numai cu hotii, astia is hoti cu totii alta explicatie nu este.Cum poti lasa un infractor sa aiba fctii publice? Cum este posibil asa ceva? Astia dealde Dragnea sau PSD asta de ce na venit acum cu un proiect de lege care sa zica ca daca ai fost dovedit infractor nu mai ai ce cauta in viata publica si nici drept de vot toata viata? Uite un proiect de lege care bag mina in foc daca ar veni cineva populatia iar sustine, bine vorbesc doar de populatia din alta tara laughing ca sigur romanii ar respinge asa ceva, ei nu accepta chestii de astea paranormale laughing pentru romanii o lege logica, normala e ceva ciudat, e ceva nelalocul ei laughing cam astia is romanii, sau cel putin aia care voteaza psd.Deci dragnea este o scursura a scietatii care este sustinut de alte scursuri.Ei in afara sa fure nu au invatat, deci normal is apara dreptu asta pe care lau cistigat prin votul scursurilor care ii sustin.Astfel spus RO nu o sa isi revina niciodata,nu are nici o sansa, acum ii inteleg pe aia de acum sute de ani care aduceau straini la putere, nu consulta populatia ca stiau ca nau ce consulta laughing deci eu is pentru un dictator dar roman sa fie si dictator popular, care sa faca ceva pentru prostii astia indif ca ei vor sau nu, sa le bage in capu ala cu forta gandirea si tot ce nu au, dar care lear fi de trebuinta.Treb unu ca Stefan cel mare sau Vlad Tepes, saU Cuza dar sa aiba linga ei o armata care sa-i apere pana in pinzele albe.Treb sa maturam cu toti pe jos sa-i ducem acolo unde le este locu, sa o luam de la inceput, nu so luam de unde au ajusn altii de sute de ani. Daca e puscarie pai puscarie sa fie o luam de la inceput la munca pana crapi sa te saturi de furat, nu puscarie din asta la care altii au ajuns astazi, aia acu sute de ani asta faceau cu puscariasii ii munceau pana aia crapau in drum si lasau acolo.Asa trebuie facut si la noi so luam cu inceputu nu so luam de la sfarsit. Dragnea este o lepra a acestei tari, lepra care trebuie taiata, eliminata chirurgical si arsa laughing

| AFR81 a răspuns:

Nu am o parere buna, dar nici una rea. Hot e, pentru ca nu avea cum sa stranga atata avere fara sa faca ilegalitati, insa a fost destept si nu au putut sa-l prinda. Dosarul pe care-l are si condamnarea care i s-a dat sunt strigatoare la cer, nod in papura. Legea asta a amnistiei si a gratierii nu a fost prea bine gandita, insa pana acum, masurile Guvernului Grindeanu sau Guvernului Dragnea, ar zice unii, au fost bune, iar programul de guvernare este foarte ambitios. Un partid care a obtinut majoritate parlamentara trebuie adus si lasat sa guverneze. Ceea ce face Iohannis care, apropo, este si el un infractor, este inadmisibil.

| untu a răspuns:

Voi nu mai comentati prostii daca nu stiti nimic si nu il cunoasteti pe Dl. Liviu Dragnea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai siret om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce reforma in invatamant, prietene? Pe ce lume traiesti? Chiar nu stiu cine va spala pe creier in halul asta, o intrebare: ai fost la protest? In functie de raspunsul asta imi dau seama daca are rost sa mai discutam.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Treb sa te duci la proteste sa iti dai seama ca ceva e naspa ca e rau? In primul rand logic, sau ia-o cum vrei tu un infractor nu are ce cauta, nu poate ocupa o functie publica, nici nu ar avea dreptu sa participe sau sa apara pe undeva.Esti infractor omule cum adica sa iti dau eu tie pe mina banii publici, tu esti sanatops la cap? De ce nau venit astia psd cu o lege de genul :orice persoana care a fost dovedita vinovata, deci care a avut probleme cu legea nu mai are ce cauta in pozitii publice, si nici drept de vot.De ce nu vin cu un proiect de lege de genul asta? Ei vin cu legi sa-i apere daca cumva gresesc, sau fura si nu vor puscarie.Adica pun lupul sa pazeasca stina sau ce fac? Cred ca voi sinteti spalati pe creier, nici macar nu ganditi, poate nici creier nu aveti.In RO voteaza pana si puscariasi,cum se poate asa ceva? Tie ti se pare logic lucru asta? Vorbim logic normal ti se pare car fi asa? Mie nu,nu are ce cauta un infractor sa voteze,sa voteze ce adica? Ce poate vota omule unul care ffura,unu care omoara si asa mai departe? Pai tu ii dai ala drepturi de genu asta? Uite aici sa vie careva cu o lege de genul asta, atunci tot poporu te asigur de asta ii va sustine.Dar asta va insemna ca ei vor fi terminati pe viata laughing trebuie sa lase locu altora curati, ei tin cu tot ce au de scaune ca stiu ca de acolo le vine malaiu, altfel ar fi muritori de foame, ei doar sa fure atit au invatat, atit stiu sa faca.De alte legi nici nu mai are rost sa vorbim.Cind in parlament isnt oameni condamnati eu zic ca asta spune tot, nici o discutie nu are rost, nu vad sensu.Adica vine un infractor sa imi faca mie legi pe ce baza? RO nu isi va reveni niciodata, asta e clar, nici n-a fost vreodata cum trebuie, sau daca a fost, a fost pe termen scurt si pe atunci nu era RO erau provincii separate.Romanii cand a fost vorba de legi bune, de legi sa-i linisteasca pe toti iau eliminat pe toti aia care au facut astfel de legiUite Cuza, Vlad Tepes i-au dat jos, aia nu erau buni nici pentru popor nici pentru boieri.Tu crezi ca daca ar fi placut la popor acesti oameni aia ar mai fi putut fi eliminati? Eu ma cam indoiesc de asa ceva.Deci tot poporul roman este neam de hot si nu-i poti linisti decat cu dictatura cu sabia sau cu teapa.Stefan Cel mare a fost singuru pe care n-au putut sal dea jos, in rest iau matrasit pe toti.Intra pe net si vezi cum gandesc romanii, asta si acum cu iesirea asta in strada.Pai aia care au iesit is singurii care cred ca mai gandesc in tara aia.Cum frate sa lasi sa isi faca legi pentru ei sa se protejeze,cum sa-i lasi pe infractori afara din puscarie? Nu au loc in puscarie? Pai nu-i nimic le facem puscarii noi,ii punem la munca ca de aia te bag la puscarie ca ai gresit si trebuie sa recuperez si te pun la munca pana crapi sa dau si exemplu altora,asa se educa populatia,nu te duc in puscariue si stai te uiti la tv te joci,unia astia politicieni au si celule ei singuri,pai asta e lege,asta e democratie, pai din contra tie ca poilitician mai rau te tin, mai mare pedeapsa iti dau ca tu esti ala invatat, deci ai facut cu buna stiinta ce ai facut.E jale in RO e tara nimanui, ar trebuie separata cumva ca tara aia no sa fie normala niciodata si asta nu din cauza celor care o conduc, nu ci din cauza voasta a unora genu asta care nu vad nimic rau ca un infrator sa aiba functii publice.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Reforma aia care a inceput sa puna manageri care nu sunt papusele politice care nu fac altceva decat sa sifoneze bani. Sau nu e ok ca directorii sa aiba niste competente, nu? Da, inteleg, partidul e in tot si toate. Nu am fost la protest, muncesc inclusiv duminica pentru a imi plati taxele catre partidul unic. Fiscul nu gratiaza decat pe aia care uita sa plateasca milioane de euro.

| tacitacitaci a răspuns (pentru anonim_4396):

Răspuns mai scurt: Se referă la reinvestirea în funcția de directori de școli a persoanelor care nu au fost în stare să promoveze examenul dat pe la sfârșitul anului trecut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Directorii scolilor au fost alesi prin concurs, tehnocratii erau la guvernare la data concursului. ( nu ca ar avea vreo legatura)

| anonim_4396 a răspuns (pentru tacitacitaci):

Mai multi profesori ( chiar si care nu au dat concurs) au fost pusi in functie in locurile vacante, n-are nicio legatura cu politica.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

In vara Ecaterina Andronescu cerea amanarea examenelor, stiind ca foarte putini directori isi vor putea lua examenul:

http://www.digi24.ro/......lui-568031

Din pacate, in tara asta totul are legatura cu politica, chiar si sistemul sanitar, de asta a fost respins proiectul de lege care reforma administratia spitalelor. PSD e o caracatita prea mare si are nevoie sa de "oameni" incepand de la primarii pana la mai toate institutiile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu vad nicio legatura.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform ordonantei PSD, directorii de scoli care si-au picat examenul pot fi numiti in functie. Fa abstractie de faptul ca esti simpatizant PSD si sa abordam scenariul pur teoretic. Cand cineva candideaza pentru postul de director scolar si nu trece examenul, din motive pe care nu are rost sa le discutam acum, si un partid decide ca, desi prin examen s-a dovedit ca nu esti potrivit pentru acel post, vei fi numit oricum director, este dezvaluita automat o legatura intre partid si persoana numita. Obtinerea acelui post este strans legata de interventia partidului in favoarea lui, fara acea interventie si pe baza rezultatelor examenelor, el nu ar mai fi fost niciodata director. Pur teoretic si fara sa ne gandim la un partid anume, cum ti se pare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Nu sunt simpatizant PSD, sunt impotriva destabilizarii tarii.

http://www.romaniatv.net/......19600.html

La ce concurs au dat, nu vad relevanta rezultatelor.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Linkul corect este acesta:

http://media.rtv.net/......376200.pdf

Si cand nu reusesti sa treci un examen la care intrebarile sunt din categoria "care e diferenta dintre lingura si furculita" sau ce este mercurul, rezultatul are mare relevanta. Nu doar ca nu ar mai trebui sa fii director, dar chiar ar trebui sa te gandesti serios sa iesi din domeniul invatamantului. E ca si cum cineva ar cadea un test de minima rezistenta fizica, dar ar fi pus instructor de fitness.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Cu asta sunt de acord, dar nu poti sa-mi spui tu mie ca acel concurs face diferenta intre cine trebuie si cine nu trebuie sa fie director.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Un test de cultura generala, inteligenta si logica este, avand in vedere ca suntem in domeniul invatamantului, primul test care ar trebui sa faca diferenta. Nu a fost concurs pentru paznici, ci pentru directori de scoala. Ce legitimitate va avea un director in fata elevilor, la o deschidere de an, vorbindu-le despre importanta educatiei, cand el nu a fost capabil sa treaca un examen elementar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Si repet intrebarea, asta face diferenta intre manageri? Decat asa concurs, mai bine deloc.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Esti simpatic. Face un test de vedere diferenta intre un sofer capabil si unul incapabil? Da, intr-o prima etapa da, si daca l-ai cazut, mai departe nu conteaza ce abilitati de stapanire a volanului ai. Vrei sa fii director intr-o institutie educationala si ai picat testul preliminar, pe cel educational? Da, examenul face o prima diferentiere, mai departe nu conteaza ce abilitati manageriale ai. Tine cont de faptul ca cei care candideaza sunt profesori, un aspect la care poate nu ai fost atent, iar examenul le testeaza abilitatile in propriul domeniu de activitate. Nu ii pune nimeni sa sara cu parasuta, ca sa nu conteze examenul. Dar atunci cand esti profesor si cazi un examen de cultura generala si logica, nu doar ca nu ar mai trebui sa te gandesti la un pas mai sus, ci efectiv la retragere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Poate ca nu ar fi trebuit sa ajungi profesor daca nu poti trece acel test, dar nu-s deloc niste criterii care sa faca departajarea intre directori.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai uitat peste testul ala sau doar imi spui ce ai citit pe siteul RTV, ca atunci batem pasul pe loc. Ce iti spuneam ieri, sa verifici sursele.

A treia parte a testului este tocmai despre competentele manageriale. Si atunci, cand ai nota 3 sau 4, dovedind ca nu esti nici un bun profesor, si nici un bun manager, cum poti sa mai fi numit director de scoala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce reforma? Asa a fost mereu. rolling on the floor Daca raman locuri vacante ISJ desemneaza anumiti profesori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut cumva subiectele de la examen?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI vii tu profesor in locul lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sa faci, nu am ce dialog sa port cu tine pentru ca nu vorbim aceeasi limba.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Aceeaşi părere pe care o am față de tot PSD-ul. Nişte hoți, corupți şi trădători.

| TimSem a răspuns:

Aoleu... Cutia Pandorei.

| kurtvonnegut a răspuns:

Super smecher! baiat de baiat. mustacioara lui / pana corbului