| LanguageMaster a întrebat:

Ce părere aveți despre milionarii români din top 10 Forbes?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O părere, o opinie trebuie să aibă un criteriu, un punct de vedere. Să spună ceva dintr-un unghi, să exprime o atitdine în raport cu o clasă de oameni, obiecte evenimente.
Top 10 Forbes 2018,
Larry Ellison (U.S.)...
Mark Zuckerberg (U.S.)...
Carlos Slim Helu & family (Mexico)...
Amancio Ortega (Spain) Co-founder, Zara...
Bernard Arnault (France) Chairman and CEO, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton...
Warren Buffett (U.S.) CEO, Berkshire Hathaway...
Bill Gates (U.S.) Co-founder, Microsoft...
Jeff Bezos (U.S.) CEO, Amazon.
---
Nu conține nici un miliardar român. Primul român pe 2018 apare doar pe locul 1867, Ion Țiriac.
In 1971 l-am văzut cum se antrena cu Năstase într-o duminecă dimineață într-un parc sportiv din București.
Atunci dacă aș fi întrebat să îmi exprim o opinie despre el aș fi putut să răspund mai ușor.
Acum este prea departe de standardul meu de viață, ca să pot răspunde. NU îmi place să dau cu presupusul despre lucruri care mă depășesc.
Așa că.

| christine99 a răspuns:

Profitorii de la revolutia din 1989

| sadrian46 a răspuns (pentru christine99):

Acei profitori, o parte din ei au condus, de bine de rău țara aceasta, care oricum trebuia condusă de cineva, nu de alta, doar ca să mai avem o țară care se numește România.
Dacă am învățat să îi urâm pe acești profitori, ne-a ajutat mass media, care din păcate deservește interese străine, anti românești.

| christine99 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu am zis ca ii urasc si n-am treaba cu nicio mass medie. E clar ca buna ziua ca fiecare si-a urmarit interesele proprii. Sa stii ca nu primesti nimic daca ii lingusesti pe aici, ca sa ma exprim elegant laughing "Se numeste Romania" de asta sunt rafturile pline de produse straine, in cativa vor fi si pamanturile date strainilor tot Romania se va numi, cu numele o sa ramana laughing