Abh
| Abh a întrebat:

Ce parere aveti despre opinia francezilor, cum ca 85% dintre romani sunt cersetori?

Răspuns Câştigător
| Radioactive a răspuns:

Că 85% din francezi nu ştiu ce vorbesc. Cu siguranţă nu s-au interesat prea mult înainte să ne catalogheze astfel.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un val de români ne-a șifonat imaginea în toată lumea!
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Procentul mi se pare cam grosolan. Însă, într-adevăr, o bună parte dintre români chiar sunt cerșetori.
Numai că nu neapărat cerșetori de colțul străzii (adică ăia de-i supără cel mai tare pe francezi de-i fac să spună asemenea cuvinte) ci cerșetori din ăștia mai cizelați - care vor să li se dea, să li se facă, să fie ajutați de stat, în timp ce ei nu fac nimic absolut pentru ei.
O bună parte dintre cetățenii acestei țări s-au obișnuit cu socialismul și nu le vine să creadă că a cam venit timpul să facă ei înșiși ceva pentru ei pe banii lor și pe puterea lor.

April
| April a răspuns:

Toate discutiile acestea sporovaitoare si izvorate dintr-o crasa lipsa de informatie, purtate pe la posturi franceze de televiziune ma mahnesc profund pentru ca eu iubesc Franta,iubesc spiritualizata sa civilizatie, iubesc limba franceza, asemeni multor alti romani.Ma consolez cu ideea ca nu poporul francez are asemenea opinii ci doar cei mai superficiali exponenti publici ai sai; pana la urma trebuie sa acceptam ca au si ei "Capatosii" lor! Auzindu-i insa, zic si eu precum Victor Serge candva:"Il faisait minuit dans le siecle!"

| Ecea a răspuns:

Dureros pentru noi,dar chiar adevarat.
Din pacate nu este doar parerea lor ci si a italienlor si a spaniolilor.
In vara am asistat la un protest in Spania unde lumea striga "No quieremos mas rumanos" asta insemnand "Nu vrem mai multi romani". Deasemenea in Spania romanii nu mai au dreptul la munca.

Sincer,nu este doar vina rromilor,intr-adevar duc aceiasi viata prin strainatate, cu cortul sau prin cladiri parasite isi fac locuinte, stau cate 60 intr-o casa cu 5 camere si fura fier sa vanda.Dar nu asta este marea problema, adevarata problema sunt romanii, deoarece vin si lucreaza 2 ani, primesc ajutoare, apoi renunta la munca si pleaca in tara. Dupa 2 ani de munca, ai dreptul la 6-8 luni somaj, care este 75% din salariu, sau mai mare in functie de perioada lucrata.
Ei stau in tara si vin aici odata la 3 luni sa semneze pentru somaj, fac copii si cer ajutoare de aici si multe altele.
Unii lucreaza de 10 ani si au dreptul 4 ani la somaj care este 100% in cazul lor.
In Spania de exemplu, acum cativa ani nu lucra nimeni pe 15€ la ora, insa de cand au venit romanii si ei lucreaza mult mai ieftin a scazut salariul si deja cine lucreaza la 10€ pe ora se poate spune ca este platit bine.
Si in Franta este aceiasi problema,intr-adevar sunt tigani multi care cersesc,dar sunt mult mai multi romani care au femei la strada,fura, etc.
Nu crezi ca meritam sa fim numiti asa?
Eu cred ca totusi sunt mult prea draguti cu noi.
Pe mine ma deranjaza foarte mult ungurii din Romania, mai ales ca au partid si cer mai multe drepturi decat noi in tara noastra.Pe ei de ce nu i-ar deranja romanii?

| SindyR a răspuns:

E parerea lor. Daca asta cred ei despre noi e din cauza ca acei "romani" numiti rromi au emigrat in tarile lor. Toata lumea stie calitatile majoritaii etniei de rromi. Oricum 85% consider ca este o mare insulta la adresa noastra. Sunt de parere ca au exagerat extrem de mult.

| zozo74 a răspuns:

Este unul destul de jignitor fata de noi insa cei drept sunt multi cersetori pe strazile Parisului dar totusi nu ar trebui sa si bata joc de noi toti. Vorbim de o generalizare nefondata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun ca nu au drepate. Romni sunt foarte putini care cersesc.Cei mai multi cersetori sunt de etnie roma ceea ce nu este acelasi lucru. Nu spun ca nu suport romii, adica as fi rasista. Nu toti cei de etnie roma sunt assa.Multi sunt oameni buni si cu principii.Dar exista si cativa dintre acesti oameni care ne fac de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea,cred asta deoarece "daca asta cred idolii lor" ei dc sa nu faca la fel. iar cei 15% au venit in Romania, sunt casatoriti cu romani, romance, si au avut parte de clipe frumoase in Romania, am vazut reportajul pe antena 1 ieri seara, da trist pentru noi. funda daca nu te superi puppy dog eyes