| AlexDorinel a întrebat:

Ce parere aveti despre partidul AUR?
De ce i-au votat 9% din oameni la alegeri...

Uitati-va si voi cum isi bat joc de noi mai rau decat si-a batut Dragnea acum ceva ani

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se asptepta altcineva la altceva din partea unui partid extremist format din toti analfabetii?

| GabiDumitrescu a răspuns:

O adunatura de mizerabili galagiosi si complet lipsiti de orice urma de bun-simt si educatie. De ce i-au votat 9% la alegeri? Pentru ca o gramada au ales sa stea acasa ca idiotii iar tara asta e plina de encefalopode oricum ai da-o.
Sa ne uitam cum isi bat joc de noi. cine, in ce sens? Hai, zi ce ar fi facut pesedeii in situatia asta!

| PainTech a răspuns:

Dacă pe oameni i-a durut in fund și au stat acasa in timp de șoșocii și șoșoacele au ieșit la vot normal că apar astfel de situații de care mulți nu sunt mulțumiți.

La fel și maghiarii, au fost la vot și au reușit să intre în parlament. Bravo lor până la urmă, dacă i-a interesat au avut succes.

| Werrich a răspuns:

Acum e tarziu, trebuia sa votati ProRomania si PMP!

Răspuns utilizator avertizat
| aumih16 a răspuns:

Au fost printre primii anul trecut la alegeri! asta asa ca sa nu uitam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un partid plin de gunoaie ca și votanții, de asemenea.

| rapandula a răspuns:

Pana nu o sa stim si sa intelegem legislatia si toate functiile din guvern ce sunt, ce fac si ce nu pot face; pana nu o sa stim sa fim impartiali vazand si punctele bune si punctele slabe ale fiecarei persoane de acolo; pana nu o sa stim sa vorbim despre lucruri concrete care chiar s-au intamplat sau se intampla mergand pe dovezi reale, eu sunt de parere ca nu ar trebui sa vorbim sau sa ne dam cu parerea despre acest domeniu politic.

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Cum vine asta? Votezi cu ochii inchisi si pe urma nu iti mai dai cu parerea si lasi pe oricine sa faca orice vrea la putere... sau ce incerci sa exprimi ca poate nu ma prind eu

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Vrei sa iti dai cu parerea prost si neinformat? Vrei sa votezi fara sa stii fiecare ce poate si ce nu poate, ce a facut si ce nu? Intai invata sa faci ce am spus mai sus si dupa putem vorbi o ora deapre asta. Sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi mai bine. Religiosii se duc sa voteze asa cum cred ei, de ex cred ca X este mai religios din punctul lor de vedere si se duc sa-l voteze desii tu crezi ca Y merita. Dupa, religiosii intre ei incep sa-si dea cu parerea despre toti, ce nu e ok si ce nu, ala ca face intr-un fel, ba ca celalat in alt fel. Stii tu ce mentalitate au. Iti place aceasta imagine? Iti convine? Crezi ca noi cei care habar nu avem istoricul lor adevarat sau ceea ce pot face si ce nu, nu suntem la fel ca in exemplul ala? Eu ma feresc sa-mi dau cu parerea despre ei pentru sunt sigur ca au facut mult mai multe, bune si rele, decat s-a spus in mass-media care poate baga si strambe de la ei sau de la platitori.

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Asta incerc sa spun. Sper ca m-am facut inteles acum. Nu ma refer ca tu personal iti dai prost despre aceasta discutie, e vorba ca in general mereu avem de comentat ceva ce noi credem ca stim foarte bine desii nu este asa. Nu avem de unde sa stim mai bine decat persoanele in cauza ce au facut si ce nu. De la acele persoane pana la noi este un drum lung in care pot aparea musamalizari, interferente sau strambe ale mass-mediei. Nu avem de unde sa stim. La noi ajung informatii si adevarate ai false. Iar de acolo se nasc pentru fiecare persoana in ce fel intelege, pareri diferite de care credem ca sunt reale si corect spuse.

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Si tu ce sugerezi?
Sa faci analiza unu la unu pe miile de canditati de fiecare data cand se voteaza sau cum ar functiona idea ta?
Ce faci? Te duci la ei acasa si ii intrebi pe fiecare?
Sau doar iti bagi picioarele in el de vot pentru ca nu poti face tot ceea ce ai scris mai sus?

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Nu spun sa fim 1:1 cu ce am scris dar ar fi bine sa ne abtinem de la a judeca sau a crede ca ce stim sau vedem e 100% adevarat. Putem sa ne dam cu pareri generale, ca o ducem rau din cauza tuturor, si a celor de sus dar si a populatiei. Nu sa dam vina sau acuze unui partid pe care noi nu-l agreem. Pentru ca frustrarea pe un partid ne intensifica parerile in spre rau la adresa lor. Se poate o parere si in mod pasnic si inocent. Tu ce parere ai? Ar trebui sa ne dam toti cu parere asa cum vrem, nu? Noi sa ne razboim in comentarii cu parerile noastre diferite in timp ce ei fac ce fac in continuare fara sa stim cu adevarat in loc sa ne punem toti mintea la contributie sa aflam cauzele pentru care o ducem rau si ce putem face. Un popor care ar gandi la comun in spre binele tarii ar putea rezolva toate problemele insa noi stam sa ne razboim prin comentarii sau fata in fata pe ceva ce probabil este gresit inteles sau fals distribuit de mass-media.

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

"Pentru ca frustrarea pe un partid ne intensifica parerile in spre rau la adresa lor."

Chiar nu cred ca se aplica la partidul AUR ce zici tu. Nu e nimic bun in ei.

Deci opinia ta e sa ne resemnam si aia e. Aiurea atitudine.

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Atunci ramai la gandirea ta, pe care o aveti toti de altfel si sa nu ne miram de ce si peste 10-15 chiar 20 de ani o ducem la fel de rau. Am adaugat ceva in plus la comentariul meu anterior. In cateva minute ar trebui sa fie afisata modificarea. Am adaugat ceva fix cu referire la atitudine. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, n-am nimic personal cu tine si sa stii ca la domeniul religie mi-au placut unele comentarii de-ale tale dar acum am avut ceva de spus impotriva unei opinii pe care eu nu o vad constructiva si corecta.

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Scrii mult fara sa ajungi la o idee concreta.
Asa ca eu trag concluzia ca solutia ta e sa ne resemnam si sa nu cerem prea multe de la cei votati ca presa ii face rai, ei sunt buni... sau nu, dar nu e scopul nostrul sa le cerem socoteala. Sa le fie lor bine

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

N-ai inteles deloc. Nu imi mai bat capul sa explic mai mult de atat. O las asa.

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Pai ce sa intleg daca scrii mult fara sa exprimi ceva... Vrei sa facem front comun cu auristii ca sa le cautam partile bune? Sau ce?

| aDEeLAa a răspuns:

9% cred ca il reprezinta familile si cunoscutii lor. Niste frustrati.

| hacktek a răspuns:

Mai mare bataie de joc decat a USR+PLUS nu cred ca exista. Pe Ana Pauker de Timisoara o cunoasteti?
Daca nu, luati de aici:
https://www.youtube.com/watch?v=TSHFdORmrOw

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Vrei si video-uri cu Sosoaca?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Hai-hai! Nu generaliza! Pentru un element dezaxat arunci cu noroi in toti? Nu e corect, boss!
Sosoaca e altceva, e mai presus decat AUR. e un fenomen happy
P.S.: Astazi nu au lasat-o sa intre in senat fara masca, a fost Circus Globus! Priceless! laughing)))

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Deci tu poti generaliza cu video tau dau eu nu?
Pai ce facem?

Iti dau un link cu amicul Simion care a uitat ca e presedinte de partid parlamentar si inca se crede la galerie?

Poate cu amicul Traziu sau nu retin cum il chema... misoginul sef al partidului?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu am generalizat. ci doar am aruncat gaina moarta si in ograda USR. laughing Da' Ana Pauker e priceless! e Bestial! Nici intr-o suta de ani nu se poate ridica George Simion sau Claudiu Tarziu la nivelul domnisoarei consilier! Cum a descoperit domnia sa de ce nu merge treaba in Ro, cum a mers ea sa faca flagrant, cum a sifonat ea la garda, cum picura dumneaei ochisorii... Supeeerb!

| hacktek a răspuns:

In intrebarea ta ai spus: uitati-va si voi cum isi bat joc. " dar nu ai dat un link unde sa ne uitam,
Ne-ai indemnat sa ne uitam. la ce? Te rog, lumineaza-ne, arata-ne unde e bataia de joc "mai ceva ca Dracnia"?

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Https://www.libertatea.ro/......al-3501939

Uite spre exemplu la un presedinte de partid parlamentar care habar nu are una din cele mai simple proceduri si anume remanierea unui ministru.

https://www.capital.ro/......mania.html

Sau imbecilitatea asta

"În context, liderul AUR i-a solicitat premierului Florin Cîţu să renunţe la separarea spitalelor Covid de cele non-Covid şi să revină la funcţionarea normală a spitalelor din Bucureşti şi în toată ţara."

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

1. Ma adresasem celui care a deschis acest topic imbecil, desi intr-adevar, ma asteptam sa nu raspunda tot el.
2. Tu, ca vajnic aparator al ideologiei "AlexDorinel" ai sarit sa il ajuti, dar te-ai potrivit ca nuca'n perete: Voiam sa vad "o bataie de joc a AUR, mai ceva ca Dracnia", iar tu imi vii cu doua articole ce relateaza fapte intamplate ieri, in contextul in care intrebarea a fost pusa de cinci zile..Niste declaratii ale lui George Simion. Adica, sa pricepi si tu: Eu intreb unde e bataia de joc a AUR asupra noastra, iar tu imi raspunzi cu niste declaratii ale lui George Simion din care reiese ca el nu stapaneste prea bine legislatia? Pff. "Buna ziua!". "Bat pari"...

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Pai boss, cine e Simion daca nu seful la Aur?
Nu gura lui exprima ideologia partidului pe care l a infiintat si il conduce?

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Da frate, George nu stapaneste legislatia la perfectie, dar asta nu are cum sa faca obiectul discutiei noastre. Daca a facut ceva George Simion prin care sa "isi bata joc mai ceva ca dracnia"?
Bun, omul nu stie o lege. Asta nu este nicidecum bataie de joc.
Bataie de joc e atunci cand un lider iese si promite ceva, iar mai apoi face exact invers.
Asa cum au facut PNL-istii: Au votat o Lege in Parlament, dupa care au incalcat-o nonsalant (ma refer la marirea cu 40% semnata si parafata prin Lege, etc.)
..cum stai cu memoria? Tinerii "frumosi si liberi" au iesit sa demonstreze impotriva modificarilor Legilor Justitiei prin OUG. Care a fost primul lucru facut de noiua putere instalata asta toamna? Modificarea, prin OUG, noaptea, ca hotii, a Legilor Justitiei.

Hai ma, las-o asa! Daca o modifica PSD prin OUG, e, vaaaaai! Armaghedon! Daca o modifica Orban, e bine ma, las-o asea! doar nu esti comunist!

Asta se cheama Dubla Masura, si eu o consider intr-adevar, o bataie de joc. Sa nu crezi ca fac propaganda PSD-ului, si ei au facut acest joc, ba chiar sunt profesionisti in materie.
Am avut un principiu, care acum se adevereste pentru toata lumea:
PSD, PNL, Aceeasi mizerie!
Presedintele USR+Plus a numit aceste miscari "balet politic". aici chiar a nimerit-o.
Dar sa il bagi pe George Simion in aceeasi oala cu ei, e inca prematur. Sper ca nici nu se va intampla...

| Laura162 a răspuns:

9% din oamenii care au fost la vot, dar prezenta la vot a fost foarte mica. Ala 9% inseamna 535 828 voturi. Raportat la populatia Romaniei nu sunt multi. Au obtinut doar pentru ca majoritatea populatiei e sictirita deja si nu a votat.