| bobonel a întrebat:

Ce părere aveți despre prețurile apartamentelor pentru viitorul apropiat? Cresc? Raman la fel? Scad?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am citit recent un articol pe internet in care un specialist opina ca in viitorii 2-3 ani o sa scada.
Mai inainte citisem ca preturile cresc in continuare, asa ca nu stiu ce sa cred.

| J0B0MAT a răspuns:

De scăzut nu cred că sunt şanse să scadă curând.

| gratargratar a răspuns:

Vor scadea din urmatoarele motive:
1. Rata inflatiei nu va putea fi sustinuta la nesfarsit. Deja exista politici contractionare ale BNR pentru micsorarea inflatiei.
2. Se asteapta o perioada de criza economica. Eu cred mai degraba intr-o incetinire normala a activitatii economice, caci economica functioneaza in cicluri.
3. Cred ca preturile apartamentelor sunt umflate artificial. A se vedea exemplul marilor orase: Cluj, Bucuresti etc. unde preturile sunt astronomice si comparabile cu cele din capitalele europene mai dezvoltate (exp: Budapesta, Viena etc.) desi nu te bucuri de aceleasi conditii.

| RobertM16 a răspuns:

In orasele mari unde si cererea e mare vor creste. datorita economiei si a salarilor.Cel mai bun exemplu ar fi Clujul unde desi preturile la imobiliare sunt la apogeu..continua sa creasca.