| Arthur a întrebat:

Ce părere aveţi despre un eventual regat al României?
Nu vorbesc neapărat de majestatea sa Regele Mihai.

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Stai linistit ca dobitoceala de abia incepe.O sa trecem,in ritmul asta prin mai multe trepte,daca nu chiar si prin razboi civil,desi nu mi-o doresc dar disperarea si frica de saracie, foamea, intuneca mintile si va impinge orice copil sa loveasca cu bordura. Daca nu avem parte de un regim totalitar o sa trecem prin toate pentru ca romanul nu stie sa aprecieze libertatea ci adora pumnul altora in git.

| Arthur explică (pentru harciog):

Mai am de adăugat Sire doar :
Ura este o realitate omniprezentă de prezenţa căreia trebuie să fim conştienţi, de potenţialul de energie negativă ce o înconjoară şi de faptul că această energie ne va contamina prin prezenţa ei îndelungată într-un mod ireversibil.
Românii sunt mai predispuşi decât alţii la acest atac malefic. Trebuie să facem efortul de a o îndepărta de fiinţa noastră chiar şi atunci când vom avea părerea că este justificată prezenţa ei.
Pentru că în toate există o compensaţie, acea energie negativă va avea în final efectul unui bumerang care se va întoarce în final la persoana care a generat-o mult amplificată şi cu efect autodistructiv.

| harciog a răspuns (pentru Arthur):

Da Monseniore asa ca am sa ma duc dreaku sa ma epuizez in padure si gata, nu-mi mai arde de ura.Nici nu stiu daca am avut-o vreodata.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Mai animaluleX sa-l iei si pe Basescu sa te speli cu el pe cap. laughing

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Sa-ti iau pe cine vrei tu in ce vreau eu.Ei lasa ca ne mai gasim freca-mi-as... miinile dar.De fiecare data cind te-ntilnesc p'aci iti dau peste nas cum ai facut tu.Pai am avut o mindrete de nas si acum mi-a ramas numai o vinataie.

29 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mda, stiu ca tu l-ai prefera pe Base.
Eu am devenit monarhist, iar daca tot sunt monarhist, am inteles ca Romania inca mai are inca Rege si Casa Regala, chiar daca nu mai este in fruntea statului. Deci monarhie = Regele Mihai, eu unul as fi incantat.

| Arthur explică (pentru regis):

Regis, dacă nu mă înşel am mai avut discuţia asta. Deci îmi cunoşti părerea. Nu Traian Băsescu a interzis în repetate rânduri intrarea regelui în ţară. Nu Traian Băsescu a întors regele deja intrat în ţară şi aflat pe drum.
http://www.youtube.com/watch?v=5FuRXP4yecA - recomand acest clip tuturor regaliştilor
http://m.hotnews.ro/stire/10524068
http://spunesitu.adevarul.ro/......-exil-9438
http://www.freewebs.com/simonapopescu/apps/blog/
Şi pentru aceste porcării dă-mi te rog voie să nu fiu alături de Ilici şi ai lui. Am mai discutat problema şi cred că nu ai probleme cu memoria.
Dacă nu sunt deocamdată decât doi mari actori politici, care crezi că merită din acest punct de vedere notă mai mare : Băsescu se limitează la păreri personale legate de regalitate dar Iliescu a şi acţionat în acest sens, iar ordinea de zi în partid ( partid unic practic la acea vreme ), SRI, armată, grăniceri etc a fost : fără rege!

| regis a răspuns (pentru Arthur):

Nu vad ce are sula cu prefectura. Nu a zis nimeni ca Traian Basescu a interzis intrarea Regelui in tara, nici ca l-ar fi intors din drum, desi intre noi fie vorba era ministru si parlamentar la acea vreme si nu imi amintesc sa fi auzit macar o declaratie politica din partea lui. Nu s-a jenat insa sa arunce cu rahat acum, din pozitia de sef al statului, deci te rog nu imi explica mie cine ce are cu regele, cine a actionat si cine nu, in primul rand pentru ca nu sunt curios de aceste chestiuni.
Cu memoria nu stiu cum stai, ce stiu eu este ca nu ai avut absolut nico discutie cu mine pe tema alaturarii lui Iliescu sau altora din preajma lui, in primul rand pentru ca nu sunt si nu am fost vreodata PSD-ist.
Eu nu vad doi mari actori politici la ora actuala, eu vad unul singur, iar acesta este un om lipsit de caracter, de bun simt, de educatie elementara si de orice scrupule, inconjurat de o sleahta de mafioti pe care ii patroneaza ca un adevarat cappo di tutti capi, reales cu toate astea de vreo 5 milioane de romani, care stiau deja si ce ii poate capul si cine ii sunt prietenii. Acesta este unul din motivele pentru care am devenit regalist, preferand sa am in fruntea statului un om crescut si educat special pentru aceasta meserie, decat un politician ales de popor, indiferent ca acesta ar fi galben, rosu, portocaliu, roz sau verde cu dungi grena.
PS: Si tot de asta consider si faptul ca votul universal este cel mai mare neajuns al democratiei. Si am o obsesie care ma urmareste de ani buni, de cand am vazut prima data clipul "reportaj vasluian": votul protagonistei acestuia are exact aceeasi valoare ca si votul meu.

| Arthur explică (pentru regis):

Stimate prieten, nu ştiu care are probleme întradevăr cu memoria doar îţi reamintesc ce ţi-am răspuns atunci :

În concluzie Românii din păcate nu se pot conduce singuri, PSD-ul a pierdut cei mai buni oameni iar alianţa cu PNL-ul ( de fapt cu Dinu Patriciu ) este o comedie de toată frumuseţea : dacă nu a putut funcţiona când avea majoritatea cum credeţi că poate funcţiona în tandem cu PNL-ul : un partid socialist împreună cu un partid liberal, adică muncitorii braţ la braţ cu patronii - măcăie prea tare. Nu mai vorbesc de ţinuta morală a unora din alianţă.
Ar fi fost ultima staţie pentru noi dacă Băsescu ar fi bătut palma cu cei doi, atunci ar fi fost lăudat de toate posturile de televiziune, toată lumea ar fi fost mulţumită, ne-am fi înglodat în datorii şi inflaţie dar pensiile protejaţilor ar fi rămas intacte iar prostimea ar fi dus greul mai departe. Băsescu nu mai candidează, nu mai are un mandat aşa că nu văd rostul atacului la persoană decât acela al faptului că începem să ne redresăm iar ceilalţi vor să culeagă laurii sacrificiului la care am participat cu toţii.
Acesta este tristul adevăr iar noi ca naţie ne-am descalificat şi prin felul cum ne cinstim simbolurile naţionale şi memoria străbunilor. Din păcate intelectualitatea tace, societatea civilă tace, asta e. Nu suntem decât o turmă uşor de manipulat, fără trecut şi fără viitor dar mai am o speranţă că ce e bun în această naţie va ieşii la suprafaţă cândva...

| regis a răspuns (pentru Arthur):

Nu contest ca am vorbit de nenumarate ori despre nenumarate teme. Iti reamintesc ca ma contestat afirmatia "Şi pentru aceste porcării dă-mi te rog voie să nu fiu alături de Ilici şi ai lui. Am mai discutat problema şi cred că nu ai probleme cu memoria." Si nu, nu am probleme cu memoria, din citatul tau nu reiese nicaieri ca as fi incercat sa te atrag in tabara lui Iliescu, cum ai lasat sa se inteleaga.

| Arthur explică (pentru regis):

Atunci îţi dau şi următorul răspuns, tot la aceeaşi întrebare : Şi eu sunt regalist de aceea nu pot să nu amintesc " realizările " perioadei superbe 1990 - 2000. S-a realizat atunci cel mai mare jaf din toată istoria României încât şi Petre Roman a zis la un moment dat că : " nici de furat nu mai e ce fura... "
La 31 Dec. 1989 România avea rezerve valutare de 1, 8 miliarde de dolari iar resurse monetare de 900 milioane lei, deci aveam cele necesare unui transfer la economia de piaţă fără mari sacrificii. Din păcate conducătorul iubit avea alt traseu, nu spre lumea civilizata ci spre lumea a treia.
Agricultura din 1989 până în 2000 a suferit un regres permanent în toate sectoarele de activitate : scăderea efectivului animalier, scăderea suprafeţelor cultivate dublată de scăderea producţiei de cereale la hectar.
IMM-urile care trebuiau să fie baza dezvoltării în cei 10 ani au falimentat 30 % iar restul şi-au redus drastic activitatea ajungând treptat în pragul falimentului. Nu mai amintesc de miile de fabrici falimentate intenţionat de către acea camarilă ( alta de alt fel ) şi de banii dispăruţi în diferite buzunare care au creeat milionarii de azi ai României.
Alphawolf are dreptate dar l-aţi înghesuit de parcă nu ştiu ce v-ar fi făcut. Băsescu nu a încercat decât să reformeze instituţiile anchilozate, să scadă acele pensii nesimţite pe care tot noi le plăteam, în general să aducă România pe drumul cel bun. Politic opoziţia se face că nu observă criza mondială şi pentru cei necunoscători sau neumblaţi prin lume vinde zilnic gogoşi pe toate programele disponibile în sensul că mai ai crede că România şi Băsescu ar fi generat acest colaps financiar economic. De bine de rău am trecut cum am putut prin criză şi începe încet să apară speranţa unei reveniri. De aceea nu mai au răbdare tovarăşii.
Însă repet, noi pentru a o duce bine ar trebui să avem poliţia germană, în domeniul financiar evrei, justiţia italiană iar politicieni din ţările nordice în frunte cu un rege din aceeaşi zonă geografică.

| Arthur explică (pentru regis):

Iar despre Iliescu : "Regaliştii" declaraţi din 2011 sunt aceiaşi delatori care, în 1994, îi refuzau accesul în ţară lui Mihai I, ba, mai mult, propuneau ca el să fie declarat "persona non grata" pe teritoriul României. Astăzi pozează în susținători ai Regelui Mihai, în speranța de a obține voturi.
Mai mult : " Opozanţii lui Mihai I: Iliescu, Văcăroiu, Meleşcanu şi Geoană

Premierul Nicolae Văcăroiu nu a ieşit din cuvântul lui Iliescu. Nici ministrul de Externe Teodor Meleşcanu. Purtător de cuvânt al MAE, Mircea Geoană, declara ziariştilor Evenimentul zilei: "Aş dori să marchez un singur punct: după cum cunoaşteţi, această problemă este o prerogativă a Executivului şi, acum aproximativ trei săptămâni, Guvernul României şi-a exprimat punctual de vedere în legătură cu o astfel de identitate". Articolul EVZ continuă: "Comunicatul Guvernului la care face referire purtătorul de cuvânt al MAE susţinea că vizita fostului rege este inoportună".

"Cererile au fost întâmpinate cu aplauze..."

11 octombrie 1994: PDSR solicită, în plenul Camerei Deputaţilor, declararea Regelui Mihai "persona non grata" pe teritoriul României. Mai mult, s-a solicitat "ridicarea imunităţii parlamentare a deputaţilor şi senatorilor care au trecut fraudulos graniţa pentru a-l întâmpina pe pista Aeroportului Otopeni pe cetăţeanul Mihai Hohenzollern şi trimiterea lor în faţa justiţiei", titrează Evenimentul zilei în ediţia de a doua zi. Printre cei vizaţi, Dinu Patriciu, deputat PL ’93.

"Cererile au fost întâmpinate cu aplauze din partea stângă a sălii, iar preşedintele şedinţei, Ioan Gavra, a recomandat să se facă în acest sens o adresă oficială către Biroul Permanent al Cemerei Deputaţilor", mai nota EVZ. Ulterior, PDSR a solicitat MAE ca Regele MIhai să fie declarat "persona non grata" pe teritoriul României. În paralel, Ion Iliescu nu excludea o măsură legislativă prin care Regelui Mihai să-i fie interisă intrarea în ţară.

Din aceeaşi pagină de ziar aflăm că, în aceeaşi zi, senatorii au votat mărirea salariilor lor, dar şi a celui al preşedintelui Iliescu. "

regis
| regis a răspuns:

Nu incerca sa imi raspunzi la intrebari pe care nu le pun, te rog.

| Arthur explică (pentru regis):

Am încercat doar să-ţi reamintesc o întrebare pe care totuşi ai pus-o : http://www.TPU.ro/......za-lasand/
Asta este, ce să-i faci.

| regis a răspuns (pentru Arthur):

Nu e cazul, daca vrei sa vorbesti pe subiect, ok, daca vrei sa deviezi si sa faci legaturi intelese numai de tine, atunci fa-o de unul singur.

| Hombre a răspuns:

Atunci daca nu iei in calcul pe maiestatea sa Regele Mihai despre ce regat vorbesti?

| Arthur explică (pentru Hombre):

Poate ai auzit tu ceva în această direcţie şi eu nu ştiu?
Am spus : deocamdată.

| justitiarul a răspuns (pentru Hombre):

Arthur vorbeste despre printul Paul,fanfaronul ala de doi lei, care s-a incumetrit cu Basescu.
Iti dai seama ca imaginatia lui Arthur zboara departe:rege-fanfaronul, prim ministru-marinarul! Ce si-ar putea dori mai mult un PDL-ist de la viata?

| Hombre a răspuns (pentru justitiarul):

Stiu ca se refera la pulifriciul ala Paul de Golanus coada de topor si a lui Iliescu si a lui Basescu impotriva Regelui Mihai. Stii ce e trist in toata povestea asta, in tamp ce regele nostru de drept a fost exilat de comunisti (o gasca de derbedei anti-romani subordonati tatucului Stalin) si incercarea lui de a revenii revenii dupa revolutie in tara in care s-a nascut, aceiasi comunisti la mai gonit odata si ne-am facut de tot căcatu' in Europa si la fel suntem si azi, hulirea regelui se continua prin Basescu. Am ajuns de rasul ţiganilor "Noi ne-am incoronat si rege si imparat si voi pe al vostru la-ti gonit". Stii de ce sunt impotriva Regelui Mihai si instaurarea monarhiei? Pentru ca toti bagabonti astia care are gargauni in cap sa ajunga presedinti o i-a in mana cu gastile lor de hoti. Am spus hoti? Da am zis bine pentru ca iata protestatarii din aceste zile ce zice, guvernanti = hoti. Deci faptul ca nu sunt capabili sa guverneze e in planul doi, oameni a ajuns sa creada ca hotia acestora este cauza saraciei lor. Nu mai cunosc nicio tara in care protestatari sa spuna asa ceva.

| justitiarul a răspuns:

Pai cum sa vorbesti tu Arthur de majestatea sa Regele Mihai,cand mult iubitul tau presedinte a intrat in cardasie cu fanfaronul de print Paul,un aspirant mediocru la postura de rege al Romaniei.
Iti dai seama ca nu suntem toti prosti pe aici si va banuim aspiratiile voua celor din PDL.
Prefer monarhia oricarui politician roman, singura conditie fiind ca ca rege sa fie Mihai sau fiica acestuia, principesa Margareta.Printul vostru Paul e bun pentru revistele de scandal si emisiunile de acest gen, unde am vazut ca participa cu mare drag.Nu are stofa de rege ci cel mult de prieten de pahar al marinarului, cum o sa si ramana de altfel.

| Arthur explică (pentru justitiarul):

Justiţiarule, nu ştiam că Ilici şi ai lui sunt morţi după regele Mihai.

| justitiarul a răspuns (pentru Arthur):

Piticule? Nu ma confunda si nu ma baga in gasca comunistilor ca te injur de nu te mai spala toata Bega.
Hai sa convietuim frumos pe aici, ca doi timisoreni pasnici ce suntem!
Ce timisorean e fan Ilici?
Cand eu strigam "vrem regele Mihai"in piata Operei in Mai 1990, tie iti schimba mamita scutecelul, asa ca ai grija cui i te adresezi cu Ilici, bine mestere?

| Arthur explică (pentru justitiarul):

Văd că ai trecut la jigniri şi ameninţări. Când te-am făcut " pitic " sau ai probleme cu ţiglele?
Vezi că amesteci Piaţa Operei cu Piaţa Maria şi Calea Aradului cu Fratelia.

| justitiarul a răspuns (pentru Arthur):

Traiesti in Timisoara?
Revolutia a inceput in Piata Maria in Decembrie 89.
In mai 1990, cand tu erai inca in scutece s-a organizat un miting in Piata Operei din Timisoara de sustinere a regelui Mihai.Intreaba-ti parintii.

| CosminC86 a răspuns (pentru justitiarul):

Ha ha! Si tradatorul de Mihai are stofa de rege? Tu habar n-ai despre ce vorbesti. In primul rand printul Paul, teoretic este mostenitor la tronul Romaniei fiind primul fiu al lui Carol II. Cat despre monarhie, sunt total de acord, dar nu cu un rege criminal de razboi din dinastia Hohenzollernilor. (Nici Mihai, nici Paul, nici Margareta cea organizatoare de lupte de cocosi). Cum indraznesti sa pangaresti memoria sutelor de mii de soldati care au murit la Stalingrad (inclusiv bunicul meu)? A abdicat in '47 si ne-a vandut tara sovieticilor si acum vine si ne da lectii de democratie in parlament. Intai sa vina sa dea aurul inapoi tarii care l-a furat si dupa mai discutam. Maresalul Antonescu e mort de 67 de ani, in timp ce fosila de Mihai I si-a trait viata in lux in Elvetia.

| Hombre a răspuns (pentru CosminC86):

" Intai sa vina sa dea aurul inapoi tarii care l-a furat si dupa mai discutam."
Iar bati campii, esti de o prostie crasa. Care aur mai zanaticule daca a abdicat fortat iar Romania nu mai avea nici un sprijin occidental pentru ca eram sub influenta ruseasca cum mai pleca cu aurul tarii mai zanaticule?

| Hombre a răspuns (pentru Hombre):

Aurul tarii e depozitat la Banca Bationala nu in casa regilor mai cititule.

| CosminC86 a răspuns (pentru Hombre):

Nu mai vorbi daca nu stii. Atat te rog.

| claudiu93 a răspuns:

Regimurile totalitare nu duc niciodata la nimic bun. Grupul care va conduce isi va urmari mai mereu propriile interese, mai ales daca stie ca va sta la putere o perioada lunga de timp. Acest lucru e cunoscut din experienta noastra dar si a altor state de-a lungul istoriei. Cu cat puterea e concentrata la un numar mai mic de oameni cu atat ei vor trai mai bine pe seama celorlalti se se va dezvolta o oligarhie(un grup mic de oameni care conduce in mod autoritar).

Cred ca democratia este indiscutabil cea mai buna fora de organizare pe care lumea o poate avea. Bineinteles ca exista si aici parti proaste, cum ar fi campanii electorale scumpe, numar mare de parlamentari, neintelegeri intre cei de la putere pentru ca sunt multe pardie dar este nevoie de aceste inconveniente pentru a NE PROTEJA LIBERTATEA. Libertatea inseamna ca fiecare sa aiba un cuvant de spus indiferent cat de stupid li se pare celorlalti. In plus prin confruntarea ideilor si dezbateri se dezvolta societatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai este posibila revenirea la regat.Numai bine.