| Dorin93 a întrebat:

Ce parere aveti? Si-ar reveni Romania dara ar iesi din Uniunea Europeana?

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate că își revine dacă nu ar mai fi condusă de mincinoși!
Pa, pa.

| anad a răspuns:

Un laureat al premiului nobel pentru economie spune ca da, pentru Romania ar recomanda astfel de solutie radicala. http://www.evz.ro/......39974.html

| thealchemist a răspuns:

Poate, dar acum cred ca e prea tirziu, Europa deja se scufunda si ne va trage si pe noi la fund.

| taken a răspuns:

Singura solutie este iesirea din Uniunea Europeana.
Intr-o tara atat de bogata oamenii sufera de de foame.Ce resurse au nemtii? Noi avem teren bun pentru agricultura, avem aur, avem petrol, am putea trai foarte bine.Romanii castiga premii cu tot felul de inventii.
Fondul Monetar International intra doar in tarile unde guvernele sunt corupte adica tari ca Romania.
Mai devreme sau mai tarziu Uniunea Europeana se va desfiinta.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu prea e asta marea problema, marea problema e din interior, NOI, trebuie sa schimbam tara.

| Braunion a răspuns:

Nu. Ce, ti se pare ca am dus-o tare bine intre 89 si 2007?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Braunion):

Şi ţi se pare că o ducem mai bine din 2007 încoace? laughing

Ca răspuns pentru cel cu întrebarea principală... Cel mai probabil şi-ar reveni, având în vedere că acum se zbate între regionalizare şi subzinstenţă, cam tot la fel ar fi situaţia şi dacă ar ieşi din UE. Dar nu-ţi fă griji, politicienii români sunt dresaţi bine. Oricare ar veni la putere, tot cârpa statelor puternice din UE o să fie.

| Braunion a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Cand ma uit pe strazi vad doar masini de lux (doar taximetristii mai au Loganuri sau cei care cara marfa) desi benzina e de 3 ori mai scumpa ca inainte de 2007. Daca ma duc Marti pe la un 12-15 pe Lipscani (cand toata lumea ar trebui sa fie la munca) nu am loc sa stau la nicio terasa. Am n centre comerciale mari de unde pot sa cumpar mai ieftin ca la piata (Carrefour, Kaufland, Cora, Real, Auchan, etc) Dar si centre comerciale ce au inlocuit magazinele de cartier cu adaosuri mari (supermarketuri gen Mega Image, Profy sau chiar afaceri ale micilor intreprinzatori). Am posibilitatea sa atrag fonduri europene pentru dezvoltare. Pot sa merg aproape peste tot in europa doar cu buletinul (nu-mi mai trebuie viza). Inainte de 2007, copii care aveau telefon mobil erau ''smecheri'' acum toti au cel putin doua (printre care unu e sigur Iphone). Indiferent ca se sterge EU cu noi la kuuuur sau se sterg politicienii (findca asa au facut pana in 2007) pentru mine tot una e. Dar prefer sa am oportunitatile sus mentionate. Asa ca, vorbesti sa te aflii in treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Braunion):

Da, cu siguranţă cele menţionate de tine sunt nişte oportunităţi divine la care noi, românii de rând, luăm parte datorită aderenţei noastre la UE. Tu observi doar evidenţele, nu dai doi bani pe ce se întâmplă cu adevărat în ţară. Într-un fel ai dreptate, n-ar trebui să ne pese nouă de România, dacă nici măcar cei ce o conduc nu pun prea mare preţ pe ea.

Mersi că m-ai convins că-n România traiul este mai bun din 2007 încoace. De acum încolo o să-mi plătesc taxele şi impozitele cu zâmbetul pe buze, datorită ţie şi mentalităţii tale bizare.

| Braunion a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa incerci sa-ti deschizi o afacere si ai sa vezi ca ai de 10 ori mai multe facilitati ca inainte. De la faptul ca nu mai platesti taxe vamale si pana la programe de ajutor gen Regio. Nimic din toate astea nu le aveai pana in 2007. Cine e harnic si chiar munceste poate sa faca rost de mult mai multi bani ca inainte. Tata Leana de la colt oricum nu intelege cum functioneaza economia si e de parere ca daca Boc sau Ponta sau X i-au taiat 25% din pensie sau salariu, e un lucru rau. Uite, acu i-a primit inapoi. Consecinta? Compara preturile de acum cu cele din 2012 la orice retailer.

Răspuns utilizator avertizat
| GutuvanMorgan a răspuns:

Romania nu-si mai revine niciodata.In 2014 e regionalizarea, in 2018 Romania nu va ma exista ca tara. Divizarea Romaniei s-a urmarit din al II-lea razboi mondial. Ce n-au reusit sa faca, sa distruga in milenii, cotropitori ca turci, tatari reuseste s-o faca economic, uniunea europeana & co. Romania nu va mai exista ca tara in cel mult 50 de ani, au grija de asta comunitatea europeana si grupurile masonice. Pentru detalii vezi zeitgeist, e gratis http://www.youtube.com/watch?v=WbcNrgVA9Y8

| Gabitzu9292 a răspuns:

Nu nu si-ar reveni sincer e mai bine in UE!

| pirla a răspuns:

Nu si-ar reveni...pentru ca e mult prea slaba momentan. Daca iesim din UE o sa fie mai rau. Ganditi-va... daca de exemplu ar incepe un razboi. Ce sprijin am avea noi? Va grabiti sa criticati Uniunea Europeana, dar nu va dati seama ca fara ea am fi ruinati.

| gabri80el a răspuns:

Nu, nicidecum.Totusi in UE nu putem sa iesim si sa intram cand avem noi chef.Au fost niste cheltuieli imense pentru a intra dar pot fi cheltuieli mult mai mari odata cu blocarea UE iar acest lucru ar insemna sa intram intr-o mare prapastie.Totusi pe viitor cred ca ne va afecta UE

| Metal666 a răspuns:

Evident ca nu. Problema primordiala a Romaniei nu este Uniunea Europeana, ci conducerea tarii. Politicieni precum Corneliu Coposu, Iuliu Maniu, etc. ar fi reusit sa scoata tara asta din situatia in care e acuma...pacat ca nu mai exista astfel de politicieni. O alta problema a noastra e lipsa spiritului civic. Noi nu schimbam nimic. Am putea schimba o gramada de lucruri daca am vrea, dar parca nici nu am vrea sa ne fie mai bine. Regionalizarea este poate, o jumatate de pas spre a ne dezvolta, dar numai o jumatate. Dar niciunui politician nu ii pasa de economia tarii. Mai demult, in perioada interbelica daca nu ma insel, Romania se numea "Granarul Europei". Aveam o agricultura mai puternica si decat Franta. Acum nimic, ne zbatem pentru o amarata de agricultura de subzistenta si tot nu ajungem niciunde. Nu se pune problema iesirii din UE neaparat, ci mai mult a schimbarii stilului de guvernare. Dupa mine sincer, o monarhie constitutionala in frunte cu urmasii dinastiei Hohenzollern ar duce la un progres nemaipomenit...dar astea sunt doar vise si utopii. Tot ce a fost au distrus comunistii in parte, iar cealalta parte revulotionarii care dupa 1989 au daramat toate fabricile. Aveam o gramada de fabrici, acum totul e distrus.

| Anonim66666 a răspuns:

Nu cred