| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti, un coleg zice ca rusii ne-au facut mult rau, ce rau a facut?

Basarabia si Bucovina au luat-o ca noi ne-am dat cu criminalii de nazisti si era f clar ca vom intra peste ei, asa cum am si facut, am omorat gramada de evrei in Rusia, de ce?!

Tezaurul s-a dat la ei, dar dupa ce le-am facut, meritam sa ni-l mai dea?

Regimul comunist a fost bun, ca la noi si in alte tari n-a fost aplicat bine si era dictatura, e altceva, dar doctrina era buna, ti-a facut blocuri accesibile unde sa stai, invatamant bun si gratuit, etc, astea partile bune. Acu ia-ti o casa tu, ca dai juma de sal rata, nu ca atunci doar 10-15 % din venit.
La noi 1960-1977 o ducea lumea bine.

Asa ca..acu dai 270 lei pe o consultatie de 10 minute, ca la stat e nasolie.
Saracu taranist Maniu ce sa-ti zic, erau un taranist nenorocit care tinea tot cu bogatii.

178 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Esti cretin sau doar troll?

| Mosotti explică (pentru regis):

Nu sunt troll deloc (dupa cum zic 99, 9999 din raspunsurile mele pe acest forum), da o parere daca ai, da o contradictie, argumente.

| Mosotti explică:

Sunt plecat de acasa acum, deci n-am unde sa mai plec.

| SingleForOne a răspuns:

Nu că eu am studiat istoria mai bine decât în liceu, dar dumneata ai căutat ceva prin istorie?
Adică, din câte am auzit, era cam mare saracie, foamete, erau trimiși de colo-colo, liderii "se angajau" pe pile la nivel maxim, aveau avere, ce să mai...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu u zic ca regimul comunist a fost bun sau rau, doar zic ce zicea cineva pe net: daca ar veni Ceausescu la putere ar mai fac doua canale de lungimea Bucuresti -Viena.

| Mosotti explică (pentru SingleForOne):

Am studiat f bine istoria, altfel nu vorbeam. Eu am zis pana in 1977 nu era deloc foamete la noi, intreba bunicii sa vezi, era dupa 77, aia era o dictatura deja, nu mai avea treaba cu, comunismul.
E vb de sistem in sine.

Ungaria, ceshoslovacia, Bulgaria o duceau bine pana s-a dus comunismul.
Si acu pe ce se angajeaza, tot cam pe pile, au averi de miliarde unii, etc.

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Ce canale?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Canale gen Dunare-Marea Neagra.

| Meme10Meme a răspuns:

Eu sunt acel coleg laughing Nu,ei ne-au luat Basarabia inainte sa intram in razboi cu nazistii. Daca nu ne luau Basarabia,luptam cu ei pentru a desface Dictatul ala odios. Studiaza mai bine istoria,ca aberezi. Ce le-am facut rusilor de a treuit sa ne fure tezaurul? Le-am furat Basarabia? Scuza-ma,dar Basarabia a avut voie sa fie "anexata" de Romania. Putea fi mai bine fara comunsimul ala criminal. Si pe vremea lui Dej erau detinuti politici, deci... Erau crime si atunci. Din cate stiu, Hitler e mic drac pe langa Stalin si Mao. Uite, esti considerat troll. Pe buna dreptate, zici doar aberatii.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Lasa-l,abereaza. Ma cert eu cu el, ca mie mi-o fost adresata intrebarea.

| Monst a răspuns:

Rusii ne-au facut foarte mult rau in cel De-al Doilea Razboi Mondial.Au intrat in case peste femei le-au violat, au furat toate lucrurile de valoare, au ucis pe cei care se impotriveau. Asta stiu de la strabunicamea care a murit in 2013 si avea 99 de ani.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu exact cum a fost treaba cu ruși, dar tin minte ca pe vremuri limba rusă in scoli era obligatorie.
Dar tin minte din povești despre unguri, cel puțin în partea noastră ca au facut dezastru.Au subjugat efectiv o grămadă de zone din România, pe bunica mea au fortat-o sa isi schimbe numele, limba lor era obligatoriu învățată, omoroau romani pe capete si multe altele.Chiar am cunoscut un colonel in rezerva ce a scris câteva cărți despre asta si mi-a povestit că a fost nevoit să fugă de acasă pe jos zeci de km si sa se ascundă sa nu il prindă si multe altele.Asa ca, eu consider ca orce străin ce a venit la noi si a avut un astfel de comportament nu are scuza.

Despre comunism nu am ce sa spun.Intr-adevar,au fost si parti rele si chinuiala dar a avut si partile lui bune pe alocuri.Cum ai spus si tu de spitale, școli, case, locuri de munca.Ar fi super daca astea ar mai fi si azi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce nu vrem să recunoaștem. Ne-au dat Regulamentul Organic, ne-au ajutat în 1877 să scăpăm de turci, iar în 1944-45 de nemți. Datorită susținerii lor am recuperat Ardealul de Nord.
Cu comunismul este așa. Aveam nevoie să evoluăm, de aceea așa zisul regim comunist trebuia să dispară, să plece, să se termine. Ce avem acum enorm și nu aveam atunci este libertatea. Este discutabil dacă este bine sau rău pentru țară că 5 milioane sunt plecați la muncă undeva peste hotare. Dar au libertatea să o facă, oriunde în lume.

| romeo78 a răspuns:

Un subiect tabu la top secret. Adevărul, peste 100 de ani cel mai devreme se va afla.
Basarabia a mai fost sub Imperiul țarist, din 1812, până în 1918. Iar, referitor la acordul Ribentrop-Molotov, a fost un tratat de neagresiune între Hitler și Stalin.
Restul, sunt palavre
Iar, foamete, a fost și în România, dar imediat după război și după ce a trebuit să trimitem la Moscova cereale, alimente.
Restul e istorie. După colectivizare, conversia monetară a fost o nouă sărăcire.
Restul e tăcere și istoria ascunsă.

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 5 ore | Mosotti a întrebat:
Ce parere aveti, un coleg zice ca rusii ne-au facut mult rau, ce rau a facut?"

1. ne-au INVADAT (sunt sigur ca vine alt troll care o sa urle ca saracutii de ei, au fost amarati pentru ca noi am fost aliatii nazistilor si de fapt nu au invatat INTREAGA Europa de est, inclusiv tari care NU au fost aliati cu nimeni) in timpul invaziei, soldatii bolsevici care erau un fel de animale cu vorbire dar mai ales cu arme, au avut "libertatea" sa omoare pe cine vor si sa violeze pe cine vor, oricand, oriunde, doar d'aia
2. saracutii de ei, am fost de partea nazistilor cand au fost invadati de nazisti, saracutii de ei, NOI AM INTORS ARMELE IMPOTRIVA NAZISTILOR, asa ca am "salvat" aurul Romaniei la rusi care apoi A FOST FURAT DE RUSI (nu l-au mai dat inapoi)

samd

nu stii atata lucru, ori ai trait intr-o gaura pana acum, ori esti troll, ori esti provocator rus (da, am mai vazut pe unul pe site-ul asta, care zicea ca rusii sunt buni si romanii au gresit)

PS acum m-am uitat peste raspunsurile de mai sus, o tona de aberatii, nici macar nu conteaza VAG ca sunt sau nu adevarate, ce am scris la pct 1 e o ATROCITATE ABSOLUTA, asa ca restul nu are nici o valoare... OARECARE!

regis
| regis a răspuns:

1. "Basarabia si bucovina au luat-o ca noi ne-am dat cu criminalii de nazisti" - pai nu prea se pupă. Rusii ne-au luat aceste teritorii in iunie 40, iar noi ne-am aliat cu "criminalii nazisti" in octombrie 40 si am intrat in razboi in iunie 41, tocmai pentru a recupera aceste teritorii. La momentul iunie 1940 nu numai ca nu eram aliatii Germaniei, dar ghici cine erau prietenii lor, in urma semnării pactului Ribbentrop-Molotov?
2. "Tezaurul s-a dat la ei, dar dupa ce le-am facut, meritam sa ni-l mai dea?" - tezaurul a fost trimis in 1916, pentru a nu fi pradat in razboi (Primul Război Mondial). Acest razboi s-a terminat in 1918, ce le-am facut noi rusilor atunci?!?
3. "La noi 1960-1977 o ducea lumea bine." Ce coincidenta... Rusii secretrag in 58, iar de prin anii 60 incepem sa o ducem bine.
Acestea sunt date si fapte, restul sunt pareri, pe care chiar nu ma obosesc sa le combat.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Ungaria o ducea bine? Dar de ce au fost 2 revolutii acolo? In Cehoslovacia la fel, aia au incercat sa scape de rusi si n-au putut. Iar in Bugaria, de ce a fost revolutie? Apropo, Jivkov care era etnic roman dorea unirea Bulgariei cu URSS. De asta ce zici? De ce au fost revolutii in tot estul Europei daca era asa de bun. Adevarat, acele revolutii au fost confiscate [ex Romania] dar oamenii doreau o schimbare. Doar uite ce este in Coreea de Nord.

| Meme10Meme a răspuns (pentru sadrian46):

Ne-au adus regulamentul organic laughing De parca nu puteam sa ni-l facem si noi. Ne-au ajutat sa scapam de turci? In aceeasi ordine de idei, si noi i-am ajutat pe ei sa scape de turci. Si ne-au mai luat pe nedrept 3 judete cand n-aveau voie sa faca asta. Dupa ce s-au intors soldatii rusi inapoi la patria mama, au violat si jefuit tot ce le venea in cale si au facut un fel de ocupatie asupra Bucurestiului. Dupa, Bratianu al' batran a incercat sa recupereze acele trei judete reclamandu-i pe rusi la puterile occidentale. Ce au facut rusii? Au incercat sa-l asasineze. Ne-au scapat de nemti? Aberezi la maxim. Cu ce ne-au scapat de nemti? Au venit sa occupe Romania ca Mihaita era un retard care nu stia sa negocieze. Din cauza lor am pierdut Basarabia. Din cauza lor, multi soldati romani au fost dusi in Siberia. Din cauza lor, 600000 de romani din Basarabia au fost deportati. Mult bine ne-au facut. Iar comunismul a facut peste 100000 de crime. Daca era asa de bun, cum zice Mosotti, de ce au iesit sute de mii de oameni in strada ca sa detroneze regimul asta? De ce? Soros? Evreii? KGB? Daca au fost implicate agenturile straine, e discutabil. Dar un lucru e clar, regimul asta nu a mai fost dorit. Si nu doar la noi, in nicio tara n-are comunismul popularitate. Poate doar in Cuba.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Zuzu1991):

Este un prostovan comunistoido-rusofilo-globalisto-antiliberalist. Asta este acest Mosotti. E prieten cu RAY, te astepti la mari lucruri de la el?

| Mosotti explică (pentru CodrutElian1990):

Pai si asa e, facea destule, astia ce fac? Nu-s in stare sa faca o autostrada de 31 ani incoace.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Noi din 1939 deja eram aliati politic cu nemtii, basarabia si bucovina ti-a fost luata prin 1940.
Se stia f clar ceva urma si ca te vei duce cu Hitler peste ei.
Ce treaba aveai tu cu dictatul ala "odios"?, care le-a dat la rusi mancare, blocuri, gradinite, scoli gratis, pensii, etc, ca, cu tarul erau in evul mediu. De ce sa lupti cu ei? De aia l-au si plans pe Stalin multi.
Ca a omorat destui generali si altii, pe deoparte multi din ei vroiau sa vanda tara, sa aduca "democratia" americana acolo adica liberalismul infect care tine cu bogatii si atat, iar de abuzat a mai abuzat, recunosc, au fost si victime colaterale. Dar pe langa ce a fost bun, nu mai conteaza.

Mama prietenului meu e rusoaica si stie cum era, nu zic din carti cum zici tu coplesit de propaganda liberala ca "rusii e rai".

Daca analizezi 101 % din pastarile mele pe forum, ai sa vezi ca nu-s troll, nici tu nu esti, doar ca tu nu sti treaba cum sta.

Si ce ma interesa pe mine ca pe vremea lui Dej erau detinuti politici liberali, taranisti de dreapta care vroiau sa aduca liberalismul salbatic aici?! Bine le facea la niste unii care vroiau raul oamenilor de rand.
Ma int ca lumea o ducea cam bine, asta conta.
Lasa nebunia lui ceausescu, aia era am zis, o anomalie.

Era mai bine Romania fara comunism (repet, lasa boala numita ceausism, ca nu ala e socialismul corect)? Tu sti cum era Romania inainte?
Te-ai documentat? Ai intrebat pe oamenii care au trait atunci?
Ca munceai 12-14 ore pe sal de mizerie la smecheri, ca stateai 4-5 intr-o camera in casa de chirpici in Bucuresti, ca daca nu aveai bani nu invatai, nu te duceai la doctori, stii astea?

Sti ca au omorat tarani in 1907 si muncitori in 1933 la grivita in Bucuresti doar ca vroiau un trai mai bun? Era monarhie constitutionala cu parlament liberal.
Asta vroiai? Intereseaza-te cum era Romania fara socialism.

Nu-ti facea nimeni blocuri cu toate conditiiile sa stai, la pret decente! Rata analfabetismului era enormal, stiai?

| Mosotti explică (pentru Monst):

De ce au intrat in case? E clar, noi de ce ne-am dus peste ei sa omoram oameni acolo pentru interes german?! De ce am omorat gramada de evrei aiurea?
Ne-am meritat-o! Bine ne-au facut apoi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate. Spusele insa aveau doua sensuri: una pe care ai zis-o si ti, a doua este ca avea atata mana de lucru, daca ii baga la puscarie pe toti hotii si coruptii.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Intrebarea e adresata tuturor nu doar tie.

Pai ce sa zici si tu daca nu esti informat decat de propaganda SUA si occidentala, normal ca ti se par aberatii ce zic, desi is fapte.
Cine ne-a pus sa ne dam cu Hitler?
Cu cine ne-am dat? Cu unu care in 1940 ne-a vandut la unguri de au omorat aia oameni acolo pe teritoriul luat, de pomana, si in ce hal i-a omorat, Ip si Trasnea, intereseaza-te, ca sa vezi cu cine ne-am aliat.

Dar ne-am dat cu Hitler, imputitul ala de Antonescu avea vita germana.
Omoram rusi evrei in rusia si pe rege il durea in fund, n-a intervenit, a trebuit tot rusii sa preseze sa-l pedepsim pe Antonescu, si bine a facut la rege ce i-a dat un sut in fund de aici, ce facea? Manca, bea, se distra pe spatale prostilor care o duceau f rau.

A venit Stalin prin 1939 parca, si a zis "ce facm nene cu Hitler asta?", intalnirea trebuia sa aiba loc la noi, nici englezu, francezu, noi, n-am vrut sa auzim de asta.
Si dupa aia cand am facut alianta cu Hitler, rusu..clar ca a luat masuri cu Bucovina si Basarabia pentru zona tampon.

Asa ca aia e.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Vad ca nu-mi raspunzi desi mi-ai adresat mie intrebarea. Esti penibil. Ceausescu a facut acel canal cu 2 miliarde de dolari si ne aduce pe an doar 4 milioane de dolari. In 500 de ani,ne recuperam banii,e ok. Da,construia mult si repede. Si ce? Multe dintre ele au fost constructii megalomanice. Adica, Casa POPOULUI a fost o nenorocire. Ne-au bagat in foame degeaba. Ca voia el sa faca ceva mare. Esti un comunist infocat dar cand iti demontam asa zisele "argumente" nu raspunzi. Eu unul,m-as ingropa in pamant de rusine. Apropo,zici ca ne-am dat cu criminalii nazisti. Eu chiar consider ca nazismul a fost bun pe de o parte [daca omitem crimele facute de aceasta ideologie,chiar daca sunt mult mai putine crime decat cele facute de comunism]. De exemplu,o deosebire colosala dintre nazism si comunism este ca nazismul aveea sustinerea poporului. Comunismul nu. Uite, in Germania avea. In Italia avea. In Ungaria avea. In Bulgaria avea [ba chiar datorita lor au furat Cadrilaterul si au iesit pe plus dupa razboi.]. In Romania avea sustinere de asemenea. Si uite ca in aceste tari, comunismul nu avea. Singura tara unde comunismul s-o instaurat cu srijin popular, a fost Rusia din cauza faptului ca tarul era un dobitoc. Si fascsimul a avut beneficii economice foarte bune asupra Germaniei si Italiei. Adica? Germania care desi a pierdut razboiul si a fost umilita la Trianon, a ajuns mai puternica decat tarile invingatoare din WW1. Iar Italia a fost adusa la rang de imperiu. Romania a ajuns o foarte mare putere militara, ajungand pan' la Stalingrad. Bulgaria a reusit sa-si extinda teritoriul datorita nazismului. Si vrei sa-ti zic cat de buni erau rusii? Ok, au impartit poporul german in doua. Foarte frumos. Poate asa ne faceau si noua, cine stie. Stalin voia sa fure toata Bucovina, deci...

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Dobitocul dracu', Stalin se intelesese cu Hitler sa ne fure Basarabia inainte sa intram in RAZBOI. Cu ce le-am gresit? Nu este vreo propaganda, este un fapt istoric! Esti un comunist prost care n-are vreo cunostinta despre WW2! Am intrat in razboi impotriva rusilor ifx ca sa recuperam Basarabia! Altfel, ne luptam cot la cot cu ei... Am intrat in razboi in '41 cand deja ne-au furat Basarabia de un AN.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Pai normal ca ungurii au facut dezastru, ca ne-am dat cu jigodia de Hitler, din cauza caruia ne-am dus si peste rusi, am omorat pe acolo, si apoi se mira unii ca rusii apoi s-au razbunat si ne-au violat femeile, dar femeile alea au zis "NU vrem cu nazistii, jos cu voi astia de la conducere", nuuuu, toata lumea a tacut, asa ca si-au meritat-o.

Ne-am dat cu Hitler si ne-a vandut la unguri in 1940 de ne-a luat teritoriu din vest, au intrat ungurii si au facut dezastru.

"spitale, școli, case, locuri de munca", exact!
Sa intre la oameni bine in cap, comunismul (socialismul), nu e ce a fost la ceausescu, la ala a fost o dictatura imputita.
Socialismu era ala de pana in 77 care avea cam 95 % parti bune, si lumea o ducea binisor.

naibastiesialtceva zice aiurea ca aberez, insa faptele sunt fapte.

Sa se documenteze cum traia lumea inainte de comunism in Romania, Bucuresti, si apoi sa zica. I-am enumerat eu acum, si alea-s fapte.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Si cine a zis ca nu poti evolua si in socialism? Daca se vrea, se poate, nu sa ne ducem sa muncim la altii, in loc sa facem sa ne fie bine aici! Faptu ca iti da voie sa fi sclav la altul, nu e nimic.

Ca nu am evoluat in socialismul idiot al lui ceausescu de dupa 77, asta e altceva, dar nu ala e sistemul socialist.

Hai sa facem sa fie bine la noi, sa nu fie nevoie sa pleci, asa se pune problema, dar liberalii nu fac asta ca nu e in ideologia lor sa faca, atentie, nu ca nu-s oamenii potriviti acolo, si daca erau altii ok, era bine, nu are cum fi bine cu partide de dreapta.

Trebuia sa dispara comunismul ca sa vina smecherii sa aiba influenta peste tot, sa nu cumva sa vada altii ca in socialism e bine si sa vrea si ei, sa le ia averile nemuncite ale smecherilor, averi facute pe spatele prostilor platiti cu doi lei.
Asta a fost scopul.

Daca socialismu e asa rau, ala bine aplicat zic, de ce le e frica ca se poate intinde? Deci hai sa fim seriosi.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Da,si Ceausescu o construit blocurile cu care te mandresti, deci taci dracu' ca nu se lipeste nimic de tine. De unde ca ne aliasem cu nemtii in '39? De unde? Prost esti! Ne aliam cu rusii daca nu ne furau Basarabia, deci... Da-mi o sursa, orice! Da-mi dovada care zice ca ne-am aliat cu nemtii in '39! Daca te mandresti cu ce a facut Ceausescu [adica blocurile si ce a mai facut] cred ca am si eu voie sa comentez despre ce rahaturi a facut. In aceeasi ordine de idei, in '77 si in '87 si-o batut joc de muncitorii care cereau drepturi. Deci nu-mi zice de 1907. Stiu bine ca a fost o porcarie comisa de monarhie [ca asasinarea lui Eminescu spre exemplu] dar si-au luat revansa cu reforma agrara. Cum sa instaurezi tu un regim nepopular in Romania? Nimeni nu dorea comunismul. Cum un partid care nici 1000 de membrii sa casitge asa dintr-o data in '46? Frauda, logic. Si Stalin a facut mult mai multe crime decat naizistii, deci... Si de ce ii urasti pe taranisti si pe Maniu? Ca ei au contribuit la unirea cu Ardealul. Imi poti zice din ce regiune a Romaniei esti?

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Traiau asa de bine incat au facut revolutie. Nu te mai mandri cu ce au construit [care erau niste chestii de fier vechi] ca Ceausescu le-o construit. laughing Ne-am dat cu nazistii in '41, dupa un an de cand ne-au furat javrele alea slavice Basarabia.