| anonim_4396 a întrebat:

Ce parre aveti de declaratia lui Base, cum ca regele a fost sluga la rusi si tradator?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

L-a luat gura pe dinainte, ca in multe alte cazuri. Mi se pare ca uneori vorbeste si abia apoi gandeste si s-a mai intamplat sa si retracteze ori sa spuna ca n-a fost inteles bine. In orice caz, parafrazandu-l pe Fouche: Este mai mult decat o crima, este o gafa! S-auzim si de bine!

regis
| regis a răspuns:

Sincer nu ma surprinde si nici nu e cazul sa o comentam. Nu poti avea pretentii mai mari de la cineva care loveste un copil in public, care in calitate de primar ii da un cap in gura unui cetatean, care din pozitia de presedinte de stat face glume deocheate cu ziaristele, care bea la masa cu Gigi Becali si apoi se urca la volan, care se afiseaza cu mandrie alaturi de Bercea Mondialu', caruia fratele sau ii este nas, iar exemplele pot continua.

regis
| regis a răspuns:

@corasa: cum se numeste o persoana care "a tradat increderea romanilor"?
Si ce IQ ai daca spui singur "obligat sa abdice" imediat dupa ce ai precizat ca esti de acord cu pozitia presedintelui. Si cat de imbecil trebuie sa fii pentru a spune despre un rege in exil ca "a trait bine-mersi in Elvetia"?
Interesant cum cei goniti de comunisti sunt astazi prigoniti de cei care au beneficiat de pe urma regimului, exact pentru relele facute de comunisti. La ce creier aveti, azi-maine o sa ii acuzati de bolsevism pe Ion Diaconescu, Corneliu Coposu sau Iuliu Maniu. In fond nu sunt decat niste puturosi, care lancezeau prin inchisori pe banii statului, in timp ce noi stateam la coada pentru o felie de salam cu soia.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De parca ar fi prima data cand vorbeste gura fara el. Din ce in ce mai des, creierul prezidential, inecat in aburii alcoolului, nu mai proceseaza nimic; are doar scurt-circuite de genul asta.
Nu sunt vreo regalista, dar sa te apuci sa faci afirmatii jignitoare la adresa unui om de 90 de ani, numai asa, de amorul artei...Penibil. Sau, mai curand, simptomatic.
Basescu ar trebui sa-i multumeasca in genunchi regelui ca a abdicat. Daca nu o facea, cum ar mai fi fost el turnator-sef la Anvers?

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @BRO! Este o modalitate de a distrage atenția populației și a presei de la problemele reale, prin tot felul de declarații pe care un devărat politician și diplomat, care este cu atât mai mult și președintele țării, nu le-ar fi făcut.
Dar poate că ne merităm soarta, e doar părerea mea, nu am făcut niciodată politică- dar, după mine nu există clasă politică la noi.
O zi cu zâmbet să ai!

| Hombre a răspuns:

Ce surpriza sa mai arate, mai impresioneaza pe cineva Base!? Caniet filma. Planurile lui de viitor sunt moarte din fasa, nu-si va termina mandatul, suspendarea il asteapta la anul'.

| Hombre a răspuns:

@corasa, creierasul tau descendent al urmasilor indoctrinati ce eliberă Romania de "expoatarea omului de catre om" si cu elan patriotic strigară "Iliescu, noi muncim nu gandim", "Moarte intelectualilor, moarte studentilor" se reflecta din plin in raspunsul tău total eronat ca si afirmatia tovarasului Basescu vopsit peste noapte liberal, speriati să nu dispara tovărăşia din Romania si să vina domnia.De aceea este mult mai bine inainte să vorbesti sa gandesti si sa te documentezi. Daca ai fi stiut macar imprejurarea, unde si in ce conditii a fost Romania data in sfera de influienta a fostei URSS, cum si in ce fel a abdicat regele (nu ce spune mârlanul ăsta de Basescu) ai fi gandit altfel si pentru ca ai sange tovăresesc in tine iti dedic un pamflet al lui Constantin Tanase. (Davai=Da-mi haraşo= buna, bine)
Rau era cu "der, die, das"
Da-i mai rău cu "davai ceas"
De la Nistru pân' la Don
Davai ceas, davai palton
Davai ceas, davai mosie
Haraşo tovarasie.
Sa auzim de bine si la mai multa citire.

mariana
| mariana a răspuns:

A fost socanta declaratia privitoare la regele Mihai insa eu cred ca, a facut-o pentru ca vazut un "concurent" in rege, deoarece acesta are o imagine buna in afara tarii, prin modul in care a sustinut interesele Romaniei si a vrut sa-i taie acestuia din aplombul pe care l-a afisat la sarbatorirea zilei regalitatii. Stim ca, D-ul Basescu nu are o imagine prea buna in UE, s-a certat cu Szarkozi la una din intalniri si in general nu are nici un pic de tact si diplomatie, in modul in care abordeaza problemele.
Regele, la data la care a fost nevoit sa abdice, era foarte tanar si a facut ce a crezut ca este necesar sa faca, sa abdice pentru ca, suita lui si sustinatorii lui, sa nu fie sacrificati.
A fost lasat sa-si duca cu el, bunurile mai importante pe care le avea, punandu-i-se la dispozitie un tren si a si plecat din tara. In nici un caz nu a fost tradator ori sluga la rusi, cred ca a fost o gafa din partea Presedintelui.
Impartirea administrativa a tarii, intr-un numar mai mic de judete, i-a fost sugerata in repetate randuri de UE pentru ca, sa se poata atrage mai multe fonduri pentru dezvoltare si pentru a se reduce personalui institutiilor care deservesc actualele 41 de judete si municipiul Bucuresti.
Aceasta noua forma de organizare este necesara si cred ca este bine sa se hotarasca si sa se tina seama si de argumentele pro si contra pentru a se decide intr-un mod cat mai bun pentru tara si pentru cetatenii ei.
Multa sanatate si ganduri bune pentru noi dar si pentru cei ce ne conduc.

| corasa a răspuns:

Daca-mi amintesc exact, cuvintele au fost "a tradat increderea romanilor". E o diferenta.

Trecand peste asta, consider justa remarca presedintelui. In acele momente gerle, mintea regelui statea doar la logodna. Mai mult, regele a fost incapabil sa-si tina aproape oameni loiali, reusind de-a lungul timpului doar sa ii respinga pe cei valorosi, astfel ca in acele clipe s-a trezit singur si obligat sa abdice. De asemenea, nu a reusit sa se foloseasca de faptul ca era ruda cu marile vite nobile din aproape toata europa vestica, ci doar a fost izgonit cu coada intre picioare din tara. Singurele doua scuze ale sale sunt faptul ca avea doar 21 de ani si ca nu a avut pe nimeni care sa-l avertizeze de situatia tarii si de pericolul ce o pastea si sa-l sfatuiasca ce e de facut. In orice caz, el a trait bine-mersi in elvetia, in vreme ce Romania s-a dus pe apa sambetei. N-a avut sange in el sa-si asume responsabilitatea, si pentru asta merita cel putin cateva cuvinte aspre. Halal de rege.

| romyna1998 a răspuns:

Parerea mea e ca singurul tradator e el si cu Boc, si ar trebui sa taca ca oricum el cu fiica-sa nu stiu sa vorbeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romyna1998, nu e tradator, e doar tilhar, iar Bok e sluga lui credincioasa. Dar nu asta e subiectul, intrebarea se referea la parerea vizavi de atacul la rege.
Ioandelasal, nu cred ca l-a luat gura pe dinainte. Prin cele doua scandaluri pe care le-a declansat, reorganizarea teritoriala a tarii si atacul la adresa "regelui", urmareste ceva. Ne-a dovedit mereu ca-si planifica bine miscarile si urmareste ceva, desi pe noi ne lasa sa credem ca a deraiat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai am nici o parere. Acest jeg de om merita inchisoare cu munca silnica pe viata (cu Boc pe post de amanta), iar fiica lui merita un post de gurista pe centura, fiindca tot are buzele alea hidoase... mamii lor de talhari!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

care au fost conditiile puse de regele mihai in privintza abdicarii? ca eu am invatat istoria cu profesoara de limba gimnastica