| AC4S4 a întrebat:

Ce partid considerați că a pierdut cel mai mult la aceste alegeri?

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

ALDE. Fiind in coalitie cu psd, se astepta la mai multe voturi. Totusi, nu va trimite nici un reprezentant in PE.

| AC4S4 explică (pentru Yuoia):

La fel zic si eu. PSD oricum avea in sondaje pe la 25%, era de asteptat sa ia putin.
ALDE in schimb era tot pe la 8-10%. Nu se astepta nimeni sa nu treaca pragul.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand a pierdut ALDE, deoarece nu a realizat pragul de 5% si apoi PSD, care a scazut la cca jumatate din voturile primite la parlamentarele din 2016.

| mgtow a răspuns:

PNL daca castiga no sa faca nimic in tara, unicul avantaj va fi ala de a tine puscariasii si recidivistii la racoare mai multi ani, inainte pnl freca pul prin vorbe in vant

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai e nevoie sa spunem?

| GabiDumitrescu a răspuns:

ALDE si-a luat citamai mumu. Daca avem noroc, tradatorii aia din udemere o sa piece sub 5% dupa ce se numara toate voturile din strainatate. Despre ciuma rosie, numa' de bine. E pacat ca penele-ul a primit cu mult mai multe voturi decat merita.

| aXy99 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am impresia ca multe persoane au votat cu PNL de frica ca USR+PLUS nu va obtine suficiente voturi (desi nu are importanta locul, ci procentajul, multi nu stiau asta). E doar o teorie personala.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aXy99):

Chiar daca nu ii inghit pe pnl, ce zici tu mi se pare usor exagerat. Daca eu cred in cineva, pai atunci il votez chiar daca stiu ca ia 1%. De exemplu cand a fost Vadim cu Iliescu in turul doi, in primul a fost Manole Eduard. Am votat cu el, pentru ca omul chiar era perfect ca presedinte. Desigur ca a luat nu mai stiu cit, infim. Pentru ca deh, la noi trebuie de-astia mai porci, mai din popor, nu cineva cu care chiar sa fii mindru.

| AC4S4 explică (pentru aXy99):

Nu cred ca avea cineva indoieli cum ca USR-PLUS nu ar obtine suficiente voturi cat sa treaca pragul.
Sunt vaste motivele pentru care unii au ales PNL in loc de USR-PLUS. Unul fiind inclinarea spre partea de stanga sociala a USR-ului.

| RobertMoon a răspuns:

PSD si ALDE, alianta coruptilor bineinteles, nici macar nu era nevoie sa ne spunem parerea deoarece e calar, PSD a scazut de la 46% la 23% ceea ce e de apreciat, romanii in sfarsit au vazut ca sunt niste nenorociti asa ca si-au schimbat opinia politica, ah si sa iti mai spun ca doar 12% din cei ce au votat PSD au studii superioare, iar restul mai putin decat liceu + varsta de peste 60 ani sau asistat social, pensionar...niciun om de buna credinta sau cu ceva bun la mansarda nu a votat PSD.

| Legion7X a răspuns:

În mod sigur psd, restul sunt umpluturi care nu a tins nici măcar un prag decent de creștere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psd/alde pe de-o parte - pierdere imensă
și usturătoare pentru pnl la cluj și timișoara

| 1231242 a răspuns:

Per total, România.

| AC4S4 explică (pentru 1231242):

Romania nu este un partid. De asta am tinut sa specific "partid". Pentru ca stiam ca vor veni carcotasi cu slogane ce avantajeaza PSD care vor spune "romanii", "Romania".

| LupusDei1993 a răspuns:

Atat spun, sper ca in toamna sa nu castige usr, psd sau alti ciumpalaci de acest gen.

| Yurisa a răspuns (pentru LupusDei1993):

De ce, fiecare isi exercita dreptul de a fi ales

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Yurisa):

Nu am spus nimic de votanti, mi-am exercitat preferinta proprie doar.

| Feyenooord666666 a răspuns:

*Partide

Alde & psd.

| AC4S4 explică (pentru Feyenooord666666):

Am pus cu un motiv la singular. Care dintre cele două e mai mare pierzător? PSD avea cam pe acolo în sondaje (20-25), ALDE in schimb era tot pe la 10 in sondaje, nu se punea problema să nu treacă pragul.

| laeimbrea a răspuns:

Pe lângă PSD si cei de la ALDE au pierdut mult, foarte mult.

Ma bucur ca cei de la USR PLUS au ajuns pe locul 3, mai era putin si le treceau in fata celor de la PSD.

Oricum dacă votau toți din diaspora, PSD se ducea de tot in jos.

| JungleHell a răspuns:

PSD&ALDE, dar să vedem ce va fi pe mai departe, miza o reprezintă alegerile interne (locale, parlamentare, preşedinte). Şi noi, dacă referendumul nu se aplică. Precedent, cel din 2009, pentru 300 parlamentari.