| AlexGk a întrebat:

Ce pățesc daca sunt prins că sparg rotile unei mașini?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina nu este a ta fapta este infractiunea de distrugere si poti avea dosar penal si sa fii condamnat. Conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Ce pedeapsa primesti concret depinde de ce va hotari procurorul, respectiv daca te trimite in judecata sau nu si apoi instanta de judecata.
In orice caz va trebui sa platesti si contravaloarea rotilor.

| nelyjoly a răspuns:

Te poti alege cu avarii serioase la sistemul locomotor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Distrugerea de bunuri e o infractiune si se pedepseste cu inchisoare.

| Kron5tadt a răspuns:

In cel mai fericit caz, unul dintre pagubiti te va bate de vei prinde posturi straine fara antena. Eu asa as face. Dar, in timp ce vei prinde posturile straine, te vei pisa pe tine redescoperind divinitatea. big grin

| UnuCuSapca a răspuns:

Daca este masina unui profesor/sef, esti aplaudat de colegi, daca e masina ta,... inseamnă ca ai probleme mintale... iar daca o iei in serios, ai belit-o