| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Ce pătește cel de la care ai luat teapa de pe olx dacă ii faci plângere la poliție?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Daca te duci cu motivul asta la politie o sa rada de tine laughing
Era o femeie care punea anunturi pe net ca vinde pampersi si alte chestii pentru copii la preturi mici, i-au intrat in cont sute de mii de lei, iar cumparatorii nu si-au mai vazut produsele. Au facut multi oameni plangere la politie, politia a luat-o la intrebari si cam atat, nu i-au facut nimic. Si ala e furt ce a facut ea.

Problema ta nici nu stiu unde se incadreaza. Poti cel mult sa vorbesti cu vanzatorul si sa il rogi sa faca retur, daca nu vrea, intrii pe grupurile alea pe Facebook unde sunt postati vanzatorii si cumparatorii neseriosi si tepari si ii faci acolo postari ca macar sa il faci de ras si sa nu mai cumpere nimeni de la el. Tipul asta cu care ai colaborat tu e cel mult neserios, acum ca a specificat gresit o chestie nu e mare lucru laughing
Data viitoare cand vrei sa comanzi ceva ori cumperi de pe site-uri serioase ori cauti anunturi din orasul tau ca sa poti vedea produsul inainte.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pateste nimic!
Este problema ta daca esti fraier si dai marfa din mana, fara sa primestii banii, sau nu te intalnesti personal cu cel care vinde, sa verifici ce cumperi.
Scrie clar si pe OLX, ca o faci pe propria raspundere.
Data viitoare te inveti minte si nu mai repeti greseala.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Violleta2022):

Ideea este ca am comandat un produs care corespunde cu titlul și imaginile doar ca in descriere spune ca are mufa USB și De fapt nu are, ce pot face? Cunosc decât numele, telefonul și orașul din care este persoana.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Nu poti face nimic!
Este teapa pe care o iau 80-90% din cei care cumpara cu ochii inschisi de pe olx, crezand ca au facut o afacerea extraordinara, cumpaarnd pe mai nimic ceva foarte bun, nou sau performant.
De multe ori se cumpara se trimit vechituri care nici nu functioneaza.
Daca o cumparai din magazin, nu luai teapa!
In plus, daca nu este din acelasi oras cu tine, sa te poti intalni cu persoana care vinde ceva, sa vezi produsul, nu-l cumpara.
Bineinteles ca sunt si oameni cinstiti, dar este loc cat cuprinde si pentru neseriosi, care au fac afaceri de bani multi, vanzand gunoaie, vechituri sau chestiid efecte.
Acum te vei invatat minte si vei cumpaar de la magazin.
Cat priveste dosarul penal...pentru atat lucru cat ai cumpaart u, nu-ti afce nimeni dosar penal, nici macar nu te baga in seama Politia.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Daca te duci cu motivul asta la politie o sa rada de tine laughing
Era o femeie care punea anunturi pe net ca vinde pampersi si alte chestii pentru copii la preturi mici, i-au intrat in cont sute de mii de lei, iar cumparatorii nu si-au mai vazut produsele. Au facut multi oameni plangere la politie, politia a luat-o la intrebari si cam atat, nu i-au facut nimic. Si ala e furt ce a facut ea.

Problema ta nici nu stiu unde se incadreaza. Poti cel mult sa vorbesti cu vanzatorul si sa il rogi sa faca retur, daca nu vrea, intrii pe grupurile alea pe Facebook unde sunt postati vanzatorii si cumparatorii neseriosi si tepari si ii faci acolo postari ca macar sa il faci de ras si sa nu mai cumpere nimeni de la el. Tipul asta cu care ai colaborat tu e cel mult neserios, acum ca a specificat gresit o chestie nu e mare lucru laughing
Data viitoare cand vrei sa comanzi ceva ori cumperi de pe site-uri serioase ori cauti anunturi din orasul tau ca sa poti vedea produsul inainte.

| Laur195 a răspuns:

Nu cred ca pateste nimic, fiindca nu cred ca ai o dovada clara ca ti-a ''dat teapa''

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Laur195):

Daca as avea vreo dovada ce ar putea sa pateasca?

| Laur195 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Sincer, nu stiu, nu cunosc aceste legi si nici nu vreau sa te induc in eroare... Cert este ca fara dovada nu faci nimic

| anonimaalee29 a răspuns:

Ar fi ok sa verifici produsul inainte sa dai banii.