| GeorgeZomby a întrebat:

Ce pateste un adult daca bate un minor? Si e bataie gen de strada si minorul are filmata toata faza

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca minorul face plangere prealabila poate fi acuzat si condamnat pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice  se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată  sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea prealabila trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei.

| Radu284 a răspuns:

Depinde de la ce a pornit conflictul, nu? Daca e legitima apare sau nu, etc.

| AlexandraCris a răspuns:

Adultul poate fi reclamat la poliţie şi să suporte plătirea daunelor sau închisoare minim 30 de zile. Depinde de cât de rău l-a lovit pe minor.

| Robieski a răspuns:

Adultul ori plateste daune ori sta la parnaie min 30 de zile...

| GeorgeZomby explică:

Si daca minorul ar fi folorit un spray paralizant ar fi fost legitima aparare?