| InYourPants a întrebat:

Ce patesti daca vandalizezi o masina si te prind? Dar o bicicleta? Daca spargi rotile?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faptele se pot incadra la infractiunea de distrugere si poti fi condamnat, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

Bula
| Bula a răspuns:

Poti primi pana la 2 ani puscarie si /sau amenda penala + sa fii obligat sa repari /cumperi alt vehicul + sa platesti despagubiri materiale si morale proprietarului + cheltuieli de judecata.
Prostia poate costa foarte scump!

| Violleta2022 a răspuns:

Se conisdera furt calificat si esti tratat ca un hot, cu puscarie.
In celelate cazuri, vandalism, sidistrugere de bunuri care nu-ti apartin... amenda sau puscarie juvenila, daca propietarul depune plangere si pierderile sunt substantiale.

| gabriellaa23 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se considera furt, nu a furat acel lucru, a vandalizat, distrus. Se incadreaza la vandalism/distrugere. Si nu face puscarie, ca o minune poate sa primeasca o amenda, asta daca se ocupa politia de dosar, daca nu...ramane nepedepsit. Am trecut prin asa ceva, am ramas cu paguba din cauza nepasarii Politiei Romane.

| Salontanul a răspuns (pentru gabriellaa23):

Eu i-am spus ca raspunde aiurea si m-a blocat. Ce sa-i faci? De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.

| gabriellaa23 a răspuns (pentru Salontanul):

Noi am dat un sfat, vrea sa il ia in considerare bine, nu iarasi bine. Cu Dumnezeu inainte! laughing

| Salontanul a răspuns (pentru gabriellaa23):

Daca-i mai dai un sfat s-ar putea sa te trezesti si tu blocata. Nu accepta nimic. Un prieten al meu si el i-a dat un sfat si nu a jignit-o. L-a blocat si pe el.

| gabriellaa23 a răspuns (pentru Salontanul):

Aiurea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic poti lua si puscarie happy
Depinde daca te prinde....in general politia romana manifesta maxima indiferenta si comoditate cand vine vorba de prins un asemenea faptas ''anonim''. Doara daca nu e ceva ''personal'' pe acolo... rolling on the floor

| salieri84 a răspuns:

Te trazneste Barbosul, instant.

| gabriellaa23 a răspuns:

Depinde daca esti adult sau minor, dar cum sunt legile la noi in Romania te alegi doar cu o amenda pentru vandalism/distrugere.