| anonim_4396 a întrebat:

Ce poate pati cineva care mi-a furat buletinul daca anunt politia? Sa zicem ca il recuperez de la el, recunoaste ca mi l-a furat da? Ce o sa pateasca? Primeste amenda ceva?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa anunti furtul cartii de identitate la politie, in termen de 24 de ore.
Autorul furtului poate fi condamnat, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Se consideră bunuri mobile şi înscrisurile, energia electrică, precum şi orice alt fel de energie care are valoare economică."

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai cu ce dovedi, mai bine il dai pierdut.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să anunți poliția că cineva ți-a furat buletinul, trebuie să ai o dovadă că aceasta s-a întâmplat. Altfel poliția nu începe o cercetare doar pe baza unei declarații fără dovezi. Nu se joacă.

| anonimg a răspuns:

În mod normal trebuie să anunți poliția chiar atunci când încă nu ți l-a furat, dar caută să îl fure.
Îl poți reclama și după furt, și îl poți reclama și după ce ți l-a furat. Datele de pe cartea de identitate pot fi folosite în mod ilegal. Și dacă se va întâmpla asta, reclamația ta la poliție va fi o dovadă împotriva aceluia ți-a furat cartea de identitate.
Când cineva te necăjește nu mai stai pe gânduri: anunți familia, poliția, sau directorul școlii (dacă ești la școală).

| aditimus a răspuns:

Normal ar trebui doar este furt.

| DaniTDCI a răspuns:

Daca nu ai dovezi clare cum ca X ti-a furat buletinul, atunci nu i se va intocmi un dosar de cercetare penala.

| UnDiavol a răspuns:

Salut
Acolo sunt datele tale personale îl poți reclama la poliție

Nu știu ce va pățit posibili o Amenda așa cred eu

| Răzvi42 a răspuns:

Da am dovezi, nu e asta problema, ma interesa doar ce o sa pateasca el.

| leolord669 a răspuns:

Dai cap in gura