| numesiprenume0 a întrebat:

Ce pot face daca am nevoie de concediu, dar nu mai am zile libere?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rogi angajatorul sa-ti acorde concediu fara plata sau te poti intelege sa recuperezi zilele libere acordate.

| Brizbriz a răspuns:

1. iti iei zile neplatite
2. te dai bolnav, te duci la doctorul de familie si te milogesti dupa concediu medical, nu stiu exact, dar daca nu ai destula vechime in munca, atunci nu ai dreptul la concediu medical platit, DECAT daca iti pune in pericol viata ta si a celor din jur (stiam de 11 luni vechime)

| RxTx a răspuns:

Concediu fără plată.
MIE DES MI-SE UMPLEAU BUZUNARELE CU BANI PRIN ANUL 2008 eram ca o maimuță plină de bani pentru ca eu ma angajam pe la unii di pe la altii si in paralel veneau clienti care se rugau de mine sa le fac lucruri in particular sau fara garantie
Sau dupa terminarea perioadei de garantie
Sau post garantie
Asa ca ma umpleau de bani.
Si mie imi plece prin ucraina prin republica moldova pe la odesa...
Asa cât concediu să îmi dea si patronii aia daca in Romania la o luna de munca mi-se cuveneau 2 zile de concediu

Asa că plecam pur si simpu
Le spuneam la patroni sa faca toata munca teanc ca merg pana la gagicami-a in moldova sa ma simt bine si cand termin banii ma intorc eu

Si daca au ceva foarte urgent o sa vin sa ii fac o urgenta maxim 2 urgente

Daca intelegeau bine

Daca nu itelegeau iarasi bine.

Dar am avut si firne care imi spuneau de la inceputul saptamanii ce am de facut in saptămâna aceea
Si eu faceam toata munca Luni si Marti apoi plecam gata nu se mai interesa nimeni despre mine o saptamana intreaga

Apoi luni iar aflam ce am de servisat ca se facea intre timp teanc de produse defecte venite de pe la magazinele din toata tara la service
Eu le reparam intr-o zi si o noapte fara sa ma oprrsc trageam munca titanica ca nebunuk apoi gata iar eram liber restul saptamânii
Si patronuk era era extraordinar de fericit extaziat si multumit ca eu imi faceam treaba
El putea sa predea produsele reparate la termen.
Toate bune si frumoase
Apoi a venit recesiunea si gata a dat faliment in 2010 acel ptron care stia sa dea telefon cand isi dorea sa ma gasesca si sa ma roage frunos daca se poate sa il servesc.
Avea stitudinea de client care el vine la firma mea sa ii prestez eu lui servicii
Si asta mi-a placut extraordinar de mult la el.

| haileewatson a răspuns:

Cerere pentru concediu fara plata

| SharpEagle a răspuns:

Fara plata. Vezi daca-ti accepta.
Sau medical, daca-ti pune un amic piedica pe scari. rolling on the floor

| FlorinPATRON a răspuns:

Pai cel mai simplu este sa te dai bolnav