| dirtyraccoon a întrebat:

Ce pot face daca am nevoie sa depun o plangere la politie împotriva unei persoane din Romania dar locuiesc in strainatate si nu am nici o cunostinta dispusa sa faca plangerea pentru mine? Exista variante posibile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea penala o poti face si s-o trimiti la politie prin posta sau curier.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate să facă altcineva plângere în locul tău. Plîngerea se referă la o incălcare a legii și nu poate altă persoană să spună, mi-a a spus X să vă spun că Y a făcut cutare lucru.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Faci tu plângerea si o trimiți prin fax la politie.