| diana_2273 a întrebat:

Ce pot sa facă copii daca le sunt încălcate drepturile? O prietena este in anul iii la drept si învață procedura penală.mi-a spus ca minorii nu au voie sa facă o plângere la poliție fără acordul părinților.Dar daca plangerea e împotriva părinților? cum le mai ceri acordul happy sau daca copiilor le sunt încălcate drepturile.ce trebuie sa facă? am o aflată prietena care sta la niște calugarite.părinții au murit,ea e de alta religie dar e obligată sa meargă la biserica catolica. știu ca daca obliga o persoana sa aibă un comportament religios, conform codului penal primește 3 ani de închisoare..ma rog.e un exemplu,dar oricum, ce pot sa facă copii daca le sunt încălcate drepturile?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista o autoritate care se numeste protectia copilului la care poti apela in astfel de cazuri, insa ma indoiesc ca da cineva importanta la cazul pe care l ai descris tu. faptul ca e pusa sa mearga la biserica nu e un abuz