| LionSese a întrebat:

Ce prevede legea in situația în care cineva și-a uitat permisul acasă dar are toate celelalte acte cu el. buletin talon actele mașini etc.și îl oprește poliția? Se poate primi amenda/puncte etc? Întreb pentru că în străinătate expert in Anglia pe ei îi interesează mai mult asigurarea decât permisul deoarece te găsesc în două secunde că ai sau nu permis doar după un alt ID. cum s procedează în România?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, prevede actele ce trebuie prezentate la cererea politistului, printre care si permisul de conducere. Neprezentarea acestuia constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda.

| LionSese explică (pentru Ioandelasal):

Așadar chiar daca am permis vreau sa ii arat polițistului dar printr-o întâmplare haioasa nu îl am cu mine mă amendează? Interesant pentru că tatăl unui prieten de-al meu a fost oprit de politie in situația dată iar agentul la căutat în baza de date pentru a se asigura că are sau nu permis înainte de a lua o măsură radicală. așa că mă întrebam și eu daca ne-am emancipat și noi câtuși de puțin și procedăm și noi similar că alte tari europene civilizate

| Ioandelasal a răspuns (pentru LionSese):

Ti-am spus ce prevede legea romana. Ca o sa te amendeze ori nu depinde de politist si felul cum te comporti, s-ar putea sa-ti dea si numai un avertisment. Si avertismentul este o sanctiune contraventionala.