| colescanicolae a întrebat:

Ce punctaj voi avea la pensie? cum se calculeaza? lucrez din 1981 la aceias intreprindere si am 11ani de grupa2-dupa calculele mele ar trebui sa ies in 2023martie,lucrez in ture, am si spor de noapte, va multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce punctaj vei avea, acesta se calculeaza prin raportarea salariului lunar la salariul mediu pe economie din fiecare luna lucrata.
Varsta standard de pensionare pentru barbati este de 65 de ani. Pentru munca in grupa a II-a, pe perioada de 11 ani, varsta de pensionare va scadea cu 2 ani si 3 luni.

| ajustare a răspuns:

Punctajul se calculeaza in functie de salarul avut (pe cartea de munca, nu si ce primesti "la negru") in toti anii lucrati, raportat la salarul mediu pe economie din fiecare an in parte. Se adauga si toate sporurile primite. Conteaza anul in care te-ai nascut. Trebuie sa ai minim o anume varsta si o vechime (cu contributie la toate fondurile) minima.