| LanguageMaster a întrebat:

Ce reprezintă definiția unei infracțiuni?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general este cea data de Codul penal, citez:
"ART. 15.Trăsăturile esenţiale ale infracţiunii
  (1) Infracţiunea este fapta prevăzută de legea penală, săvârşită cu vinovăţie, nejustificată şi imputabilă persoanei care a săvârşit-o.
  (2) Infracţiunea este singurul temei al răspunderii penale."
In particular este continutul fiecarei infractiuni, prevazute de Codul penal si alte legi penale.

| tonyc7 a răspuns:

Jaf, viol, talharie, crima, inselaciune, incest, spalare de bani, delapidare, tentativa de omor, lipsire de libertate, act terorist... Oricare din astea e o infractiune.

| hacktek a răspuns:

Nu ar fi mai bine sa inveti din cursurile Facultatii de Drept?
Nu vei deveni avocat/magistrat doar cu "cursurile" de pe TPU.
Tot ce ai intrebat in ultimele zile este acoperit de cursurile facultatilor de Drept din anul I.

| korina99 a răspuns:

Conform dictionarului:
Faptă care prezintă pericol social, constând în încălcarea unei legi penale, în săvârșirea, cu vinovăție, a unei abateri de la legea penală, și care este sancționată de lege.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/infractiune.php

Din codul penal:
a) Fapta sa fie prevazuta de legea penala - Potrivit codului penal, se încadreaza aici orice fapta prevazuta în legi, decrete sau ordonante de urgenta.

b) Fapta sa fie savârsita cu vinovatie - Atitudinea pe care o are faptuitorul în raport de fapta pe care o comite; pentru a exista vinovatie e obligatoriu ca acesta sa actioneze fie cu intentie, fie din culpa în raport cu rezultatul faptei sale.
https://www.scritub.com/stiinta/drept/Infraciunea711731819.php
https://www.referatele.com/......le-com.php

| SorinFS a răspuns:

Faptă care prezintă pericol social, constând în încălcarea unei legi penale, în săvârșirea, a unei abateri de la legea penală, și care este sancționată de lege.