| tectonik a întrebat:

Ce rost au indicatoarele, cedeaza trecerea in toate intrarile din sensul giratoriu,,,, daca intersectia este dirijata prin alta metoda EXEMPLU cel care circula in intersectie are prioritate de trecere fata de cei care vor sa patrunda in intersectia?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

@tectonik, tu ce faci acum, examinezii utilizatorii ori vrei sa inveti asa circulatia rutiera? Daca nu este prima varianta si chiar te intereseaza, apuca-te si citeste OUG 195/2002 si HG 1391/2006 si o sa afli de acolo tot ce vrei in legatura cu circulatia rutiera. Lectura placuta!

| CosteaVlad a răspuns:

Problema este că cei uşor trecuţi de cea de-a doua tinereţe care şi-au luat permisul pe vremea lui Gheorghiu Dej, sută-mie nu-şi vor da ei seama care-i de fapt treaba cu sensul giratoriu, şi crede-mă că e plin de aşa ceva, ci pur şi simplu vor intra în giratoriu mergând cel mai probabil pe regula priorităţii de dreapta, şi categoric, cum la giratoriu din dreapta niciodată nu va veni nimic, deduci cam ce-ar urma... Aşadar indicatorul "cedează trecerea" în acest caz are un rol foarte important, iar prezenţa acestuia automat restricţionează pătrunderea în sens fără a acorda mai întâi prioritate celor intraţi deja în sensul giratoriu. happy
O seară bună!

Răspuns utilizator avertizat
| fif2002 a răspuns:

De obicei la giratorii trebuie sa cedezi trecerea, indicatorul e pus acolo sa le aduca aminte unora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai auzit da eu chiar am vazut ca in sens giratoriu semnalizat cu indicatoare care iti confera prioritate si tu care intri ai prioritate fata de cei ce sunt in sensul girator