| AnemonaP a întrebat:

Ce s-a intamplat in Ungaria,Siria, Germania? Despre ce razboi este vorba? Ce se intampla?

1 răspuns:
| pufulescu a răspuns:

Pe scurt... In Siria e razboi civil de vreo 4 ani astfel ca emigranti din cam toate tarile arabe din acea zona vin catre Europa, declarandu-se refugiati deci chipurile pentru a scapa de conflict. Vin prin Turcia, trec la greci, apoi pe ruta tarilor din Balcani intra prin Ungaria in spatiul Schengen, urland in gura mare ca vor in Germania. De ce Germania? Pentru beneficii sociale! Alocatia pentru copil e vreo 290 de euro, ajutorul social vreo 300, chiria le e platita de catre stat, sunt sanse mari spre enorme sa obtina cetatenie etc...