| blairelovesmusic a întrebat:

Ce s-ar intampla daca nu ar mai exista bani pe Terra?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Lumea ar reînvăța să se aprecieze pe ei înșiși, și unii pe alții (și alte astfel de verbe), să lucreze împreună, să se învețe unul pe altul, să managerieze toate resursele, să schimbe idei și resurse între ei pentru diverse îmbunătățiri, și nu ar mai exista diferențe și/sau discriminări de clasă, gen, rasă, inteligență, experiență, etnie, naționalitate, și alte calificative. De asemenea, ar fi o fluiditate mai mare și mai simplă în schimbarea locurilor de muncă și schimbarea locațiilor unde vor să trăiască sau să călătorească. Mai puțină birocrație în toate aceste aspecte. Nu ar exista afaceri, ci proiecte pur și simplu; posibil ca nici politica, nici religia nu ar exista. Deși, ideile religioase sunt ceva mai complex, noi cu lumea noastră, iar Dumnezeu cu întreaga existență, inclusiv lumea noastră.

2. Toată istoria de când a apărut omul, și sistemele complexe pe care aceștia le-au creat, se vor repeta, ne-am omorî între noi pentru bani, avere, faimă, etc, pentru că nu ne suportăm unii pe alții. Mintea, inima, și sufletul sunt în degradare continuă, și mai nimeni nu se ocupă să discute despre aceste idei; sau chiar dacă le discută, le dezvoltă, le explică cap-coadă, și le acceptă ca fapte reale și logice, totul se reduce la nimic după o perioadă de timp. Cât să fie? Cât de multă atenție poți să acorzi unei activități sau unei idei? Câteva minute, ore, zile, luni, ani, decenii, secole, milenii... Renascentismul, Iluminismul, romanticismul, clasicismul, vorbele lui Iisus, Logos-ul dat de Dumnezeu, înțelepciunea lui Platon, Socrates, Aristotel, cât au durat? Toate se reduc la nimic, sau cel puțin, la cei din Conducere despre cum își conduc poporul, și părerile oamenilor (dacă nu luăm în considerare interesele și afacerile).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In lipsa banilor s-ar face troc, asa cum a fost si inainte de introducerea banilor.

| danbnz a răspuns:

Troc.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu ar mai exista oameni
am ajunge in Star Trek
am ascende:
https://stargate.fandom.com/wiki/Ascension

| romeo78 a răspuns:

Haos! Acesta a fost și motivul pentru care s-a inventat plata monetară. Trocul a fost bun când omenirea era în peșteră.
Ulterior prin evoluție, cuceriri s-a dovedit că trocul nu mai este suficient. Și s-a început crearea de monezi. Monezi din metale prețioase, aur, argint sau fără valoare, mărunțiș.

| Cosmin38384 a răspuns:

Păi am face schimburi(troc). Adică eu îți dau ție 5 pâini sau 5 pachete de țigări si tu îmi dai mie 2 kg de carne de pui de ex.