| Shizuo a întrebat:

Ce s-ar intampla daca un minor ar fi prins de un politist consumand/detinand/vanzand droguri(iarba)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta minorului si de faptul daca antecedente sau nu.
Minorul sub 14 ani nu raspunde penal iar cel intre 14-16 ani numai daca se stabileste ca a comis fapta cu discernamant.
Impotriva minorului de peste 14 ani se poate lua, de regula, o masura educativa neprivativa de libertate si, in anumite conditii, privativa de libertate.

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

A pus-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi luat la întrebări, gen: Cu cât dai kilu'?

| Hakuouki a răspuns:

Am auzit ca s-a reinstaurat legea scolilor de corectie, pace minorilor. big grin

| Shizuo explică (pentru Hakuouki):

Hmmmm... Nu cred ca ar face asta unui pusti mai mic de 14 ani. Nu cred ca are totusi voie sa-l duca cu el. Dar partial, ai dreptatewinking

| Dudu008 a răspuns:

Te tine putin la sectie apoi iti da maxim o amenda