| magma8 a întrebat:

Ce sa fac daca mi-am pierdut portofelul?
Am avut niste oaspeti intr-o seara si seara urmatoare am observat ca nu mai gasesc portofelul.Am cautat peste tot si nu-l gasesc, deci ma pot gandi doar la cealalta optiune. Cea ce vreau sa stiu este, daca ma duc la Politite(pentru buletin) si la permise, dau pierdut sau furat? Din ceea ce am auzit daca dau pierdut trebuie sa dau o taxa, dar daca dau furat nu mai platesc aceasta taxa.Nu sunt foarte sigur, ce credeti ca pot face? Precizec ca in portofel aveam ~100 RON, buletinul, permisul de conducere, cardul de sanatate( nu conteaza totusi asta), cardurile bancare(nu mai mult de ~15 lei pe ele).

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Fereste-te de acei oaspeti, cu alte ocazii tongue
2. Nu-ti tine portofelul la vedere in nici o ipostaza (nici acasa).
3. Portofelul gros tenteaza (chiar daca sunt doar acte in el).
4. Nu tine bani multi in portofel, si/sau in acelasi loc.
5. Fa-ti fotocopii despre actele importante! In caz de furt sau pierdere pot ajuta mult la obtinerea unui duplicat.

Eu asi merge la politie si asi depune plangere pentru furtul portofelului, mentionand si toate persoanele care au fost in locuinta ta cand s-a pierdut.

Inainte insa asi cauta in toate locurile posibile (haine, genti, in spatele sau sertarele mobilierului etc.) unde s-ar putea ajunge, chiar si din greseala, fiindca re-obtinerea actelor poate dura chiar si luni de zile!

| Ensiferum a răspuns:

Poti sa mergi linistit la politie. Daca e furat te iarta prima data. Dar trebuie sa mergi la evidenta populatiei pentru buletin.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Te duci la politie si il declari furat, o sa te indrume ei unde sa te duci pentru ati recupera actele