| cristina2510 a întrebat:

Ce sanctiune pot sa primesc daca circulam pe o varianta din oras, si am depasit 3 masini iar a 4 era masina de politie, masina de politie cred ca a iesit de pe o straduta pentru ca nu era pe carosabil cand am depasit eu (cred), am vazut-o deodata in spatele meu. nu m`i-a facut flash`ul, nu au pornit girofarele, nu mi-au facut nici un semn. Mentionez ca averam cam 80 km/h. Imi pot trimite amenda acasa sau ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale: cat era viteza legala pe acel tronson de drum si daca depasirea era interzisa.
Daca viteza era de 50-60 km/h si depasirea interzisa atunci ai facut 2 contraventii si te pot amenda, inclusiv sa-ti suspende dreptul de a conduce.
Daca viteza era de 70 km/h si depasirea nu era interzisa atunci nu vei pati nimic.
Sigur ca iti pot trimite amenda acasa dar intai te vor convoca la politia rutiera ca sa se convinga ca ai fost tu la volan sau sa te intrebe cine a condus.

| 0rlando a răspuns:

Dacă te observau, te amendau pe loc.

| cristina2510 explică:

Pai mentionez ca masina nu era pe numele meu. e pe numele mamei, si nu era depasirea interzisa, eram pe varianta orasului, strada pe celalalt era libera si nu stiu cat e viteza legala pe varianta.