| Ion091831 a întrebat:

Ce șanse ai sa primesti închisoare cu executare pentru un dosar penal pentru înșelăciune in care valoarea banilor este sub 4000 lei? Și ce se va întâmpla intr-un dosar pentru înșelăciune dacă suspectul nu se prezintă la citații sau judecată?(fara articole și propoziții din lege) Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti infractor primar (nu ai mai fost condamnat penal) atunci pedeapsa va fi cu amanarea sau suspendarea executarii, avand in vedere ca infractiunea in forma simpla se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani, aceasta daca nu te impaci cu victima infractiunii. Daca te impaci nu mai esti condamnat.
Doar daca esti recidivist poti fi condamnat cu executarea pedepsei.
Daca nu te prezinti la judecata poti fi adus cu politia la termenul de judecata.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Asta ramane la latitudinea judecătorului.
Iar daca suspectul nu se prezintă cand e citat, in condiția în care prezenta sa e obligatorie ori atunci cand instanța consideră că prezența sa e necesară, te poate aduce cu mandat de aducere. Nu e cazul să te sustragi, mai rau faci.