| AlexDorinel a întrebat:

Ce sanse are un om sa ia un salariu decent in Romania fara BAC? Doar cu forta in munca

2 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Intra în armată. Acolo se poate și fără bac dar o sa ramai doar sgp-its

| Dobrinx a răspuns:

Full stack web dev. 150 euro / zi. Si asta este numai un singur exemplu, din zona it, unde bacul si studiile "superioare" sunt batute de catre experienta / perseverenta si dedicare.

Un alt "job" este pe santier, da este munca, da tragi tare, dar de exemplu in Bucuresti, un zilier castiga intre 150-200 lei / zi. Sa nu mentionez, ca si meserias castigi si mai mult...

Din punctul meu de vedere, BAC-ul este numai un hop, pe care oamenii prosti si companiile cretine le impun ca si arie de selectie.

Printre altele mai gasesti si: Glovo, uber. Daca esti dintr-un oras mai maricel te poti angaja la cazino.

Traiul influenteaza si modul in care tu perecepi acel "salariu decent" pentru ca pentru unii, poate decent inseamna 1.500 ron in timp ce altora le suna ridicol.....este numai in functie de stilul nostru de viata si de modul in care alegi sa cheltui acei bani