| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Ce se întâmplă când un șofer cauzează un accident de circulație din care rezulta decesul unei persoane, iar șoferul vinovat supraviețuiește, întra la pușcărie? Doamne ferește sa nu se întâmple nimănui asta

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal, daca este vina exclusiva a conducatorului auto, ar trebui sa intre la inchisoare, avand in vedere prevederile privind uciderea din culpa, art.192, alin.(2) din Codul penal, citez:
"ART.192. Uciderea din culpă
(1) Uciderea din culpă a unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Uciderea din culpă ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Când încălcarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
  (3) Dacă prin fapta săvârşită s-a cauzat moartea a două sau mai multor persoane, limitele speciale ale pedepsei prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se majorează cu jumătate."
Din pacate judecatorii nostri sunt foarte iertatori cu asemenea infractori, de regula aplica o pedeapsa cu inchisoarea sub 4 ani si cu suspendarea executarii pedepsei.
Au fost mai multe asemenea cazuri, cele mai celebre fiind Bernevig, sotia lui Paunescu si Huidu.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru Ioandelasal):

Oricum pedeapsa mai mare ca aceea de a avea pe conștiința victimele nu vad

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce hotărăște judecatorul. Ori inchisoare cu suspendare ori cu executare daca e gasit vinovat.

| Frank51 a răspuns:

În România nu intră la pușcărie laughing cunosc cazuri care după accident au deja permisul înapoiat, probabil trebuie pile până la procuror.

| Furnicuta000 a răspuns:

De cele mai multe ori se primeste cu suspendare. Eu personal cunosc 2 cazuri (iar intr-un caz soferul era beat si avea si viteza).

| Werrich a răspuns:

Serban Huidu a ucis 3 oameni și nu a făcut nici o zi de pușcărie.

| DarthNiger a răspuns:

Pai in mod normal ar trebui acuzat pentru ucidere din culpa si inchis, insa din pacate nu se intampla mereu, de exemplu cazul cunoscut al lui Serban Huidu, a provocat accident de masina acum cativa ani si a omorat 3 oameni, unchiul sau tatal lui care este politcian a tras cateva sfori si nu a ispasit nicio pedeapsa, doar i-a suspendat permisul timp de o luna, daca cunosti anumite persoane si dai niste pile cum trebuie poti sa eviti usor asa zisa justitie din Romania, care e mai mult o gluma.

| christall a răspuns:

Este acuzat pentru ucidere din culpa.