| Xenoverse1 a întrebat:

Ce se intampla cu Marea Britanie, va iesi din UE sau nu?

Am un frate care deja e insurat si cauta o casa in Anglia si dupa ce gaseste o casa vrea sa ne cheme la vara la el in Anglia. Dar mi-e tare teama ca Marea Britanie va iesi din UE si lucrurile se vor strica acolo, dar eu vreau din tot sufletul sa vad si eu macar odata Anglia, ce pareri aveti de situatia Marii Britanii?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Voi nu mai puteti ajunge in UK decat cu viza de turist, chiar daca fratele este sau nu cetatean englez.

| Violleta2022 a răspuns:

Gata, s-a semnat iesirea UK-ului din Uniunea Europeana!

Stirea a aparut: Luni, 27 Ianuarie 2020, ora 18:05

"Actele sunt semnate. Peste doar cateva zile, Regatul Unit va parasi Uniunea Europeana, dupa 47 de ani de apartenenta. Este o despartire care va avea urmari importante, pe mai multe planuri si, cel mai probabil, pentru mai multe generatii..."

"Se incheie pe 31 ianuarie 2020 inca un capitol al lungii si complicatei istorii a relatiilor Marii Britanii cu Europa"

Sursa:
http://www.ziare.com/......ma-1595129

Asadar, din 1 Feb 2020 intrarea in UK se va face numai cu VIZA TURISTICA sau viza legala de munca, iar cei care locuiesc sau muncesc fara acte in UK, vor fii nevoiti sa paraseasca UK-ul, cat se poate de repede, fiind ilegala sederea lor acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cred ca va pica brexitul, dar vom vedea în lunile următoare. În orice caz nu te va opri nimeni sa vizitezi tara, poate doar vei avea nevoie de pașaport.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aaa, si nu lua in seama raspunsurile userului AnaMaria. Scopul ei aici pe TPU e sa dezinformeze.

UE si UK nu au ajuns la un acord si ea stie mai bine cine o sa raman si cu ce conditii? loool

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu cumva mai fac un referendum care să- l anuleze pe celcu brexit-ul, o să iasă din UE.
Dar asta nu te împiedică nicicum să o vizitezi.

| SkyPilot a răspuns:

Deocamdata se cearta, la fel ca la noi. Poate nu vor iesi deloc. Nu se stie.
Daca ies, nu le va fi bine dar nici extraordinar de rau nu le va fi. Tot va fi mai bine ca in Romania.

| Sandi_Marian_1977 a răspuns:

Nu va exista nici un Brexit.Este doar o politica proasta, oamenii nu au stiut ce inseamna Brexit. Imaginati-va sa iasa din C.Europeana inseamna se alege praful de tara lor. Cine sa munceasca? englezii? Cei mai puturosi? Nici gand! Theresa May deja a fost votata cu NU de insasi oamenii ei... Sunt din 2005 In Anglia inca de pe vremea vizelor si nu vad eu nici un Brexit