| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca ambii parinti renunta la custodie asupra mea? s-ar putea ca ei sa renunte la custodie si sa ma pot muta cu prietenul meu (care este major) in alt oras?
P.S. am 15 ani

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Parintii pot fi decazuti de catre stat din drepturile parintesti... si daca exista posibilitatea sa renunte atunci statul va primi custodia ta.

In alta ordine de idei nu mai visa la 15 ani sa te muti cu iubi, ca ala cand se plictiseste de tine o sa ajungi sa dormi pe strada

| Radu284 a răspuns:

Daca ei sunt amandoi dispusi sa renunte la custodie, atunci banuiesc ca nu ar avea nimic impotriva daca te-ai muta la iubi, nu?

| raluk27 a răspuns:

Nu au cum sa renunte, pentru ca parintii sunt obligați prin lege sa asigure ingrijire, intretinere si sa exercite autoritatea parinteasca pana la 18 ani.
Doar daca sunt decazuti din drepturile parintesti, prin hotărâre judecătorească. Dar asta înseamnă sa fi savarsit fapte foarte grave, cum ar fi violente, abuzuri etc.
Deci, nu mai visa ca te muti cu "pretenu'"