| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă daca cumpar o masina cu fiscal, dar fostul proprietar nu mai trece la înstrăinat numele meu si nici eu nu o mai bag la primarie?
Cu ce m-ar incomoda pe viitor?
Apropo e vorba despre o mașină ieftina

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fostul proprietar va radia masina, in baza contractului de vanzare-cumparare. Daca tu n-o inmatriculezi pe tine si circuli cu ea dupa radiere atunci vei comite o infractiune si poti fi condamnat penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| uncetatean123 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca fostul proprietar nu are nici un contract?
Pe mine ma interesează si urmatoarea speță:
O cumpar cu fiscal dar nu o bag la mine la primarie si apoi o vand, ce se intampla daca vreau sa inmatriculez corect alta mașina pe numele meu si apoi sa o vand, nu cumva ma taxeaza si pentru aia veche ca nu am inmatriculat.o?
Bine cazul acesta se intampla atunci cand vechiul proprietar nu m-a trecut pe certificat la instrainat

| Ioandelasal a răspuns (pentru uncetatean123):

Atunci se poate sa fie furata si poti s-o patesti. Nu stiu daca o sa gasesti un naiv care sa nu verifice ca nu tu esti proprietarul din acte.

| uncetatean123 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai dupa cat timp poate el sa o radieze si pe baza la ce? Eu poate vreau sa o inmatriculez intre timp si ma trezesc ca e radiata? Numai vorbim ca el numai are actele originale, eventual nici cel care a cumparat.o nu o mai are masina

| Ioandelasal a răspuns (pentru uncetatean123):

Poate s-o radieze dupa trecerea a 30 de zile de la data vanzarii, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 24.
(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu e masina ta.
Pe vanzator il incomodeaza teribil el trebuind sa plateasca impozit, amenzile pe numele lui. Ca sa nu mai zic ca daca sunt probleme cu masina, gen retinere certificat sau revanzare ai sa ai nevoie de el. Costurile de transcriere sunt mici in afar de lene nu vad de ce nu ai face acest lucru