| asdfbc a întrebat:

Ce se intampla daca intra Romania in Schengen? Ce beneficiaza? Explicati-mi in termeni mai copilaresti big grin Funda!

Răspuns Câştigător
| BigG a răspuns:

Spațiul Schengen este o zonă de circulație liberă în Europa, conformă cu Acordul de la Schengen. Statele membre ale acestui spațiu au eliminat sau vor elimina controalele pentru persoane la frontierele dintre ele, astfel încât este (sau va fi) posibilă trecerea frontierei între oricare două asemenea state fără prezentare de acte de identitate și fără opriri pentru control.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In primul rind Romania daca se va afla in acest spatiu va vi ca si cum ar face parte dintr-o tara, de abia atunci poti spune ca sintem Europa. Apoi nu am mai folosi lei am folosi euro.Dar ca beneficii nu cred ca am avea ceva beneficii din cauza ca sintem in gaura pina la git sau poate de tot.Ca urmare intrarea romaniei oriunde nu aduce nimic bun, poate din contra aduce si mai rau.Doar tarile stabile economic si cu o economie cit de cit bunicica ar avea avantaje.Noi ce avantaje sa avem decit ca europa va face cam ce or sa vrea la noi.Fac ei si acum dar atunci si mai mult.Guvernul nostru este unul de slugi, scursurile societatii sint la guvernare de pe timpul turcilor si nu stiu daca ii poate da careva jos.Romania nu are nevoie de Europa n-are nevoie de nimeni sa poata trai bine.Chestia este ca avem guvernanti lasi aia e tot.Si cum populatia este si ea lasa asa vom sta in situatia asta indiferent unde vom intra. Daca intram in Europa ce ne da careva de mincare? Asta e problema romanilor a majoritati, cred ca daca intram undeva gata ne ia careva de crescut.O gindire total aiurea si care nu ne aduce nimic bun.Si daca intram in Schengen ce? Daca nu ne controleaza la granita ce? Si asa nu prea se mai omoara nimeni sa ne controleze.Deci nu ne ajuta cu nimic.Ba eu zic ca chestia asta este un lucru rau pentru noi. Unia vor incerca avind libera circulatie sa profite si sa ne spioneze si sa incerce mai tirziu sa ne ia teritorii si aici ma refer la maghiari.Dar daca cei multi cred ca o sa ne fie bine asta e eu cred ca mai tot naspa o sa fim.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nimic.Simplu.E o ambitie tampita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă intră România în Schengen, fiecare român poate lejer să-şi bage piciorul în ea de treabă şi să plece în altă ţară fără să se mai întoarcă vreodată înapoi pe plaiurile noastre mioritice.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Am putea sa mergem in orice tara fara sa ne controleze pasapoartele, da depinde, sa fie tarile alea si in UE dar si el sa fie in Schengen, ceva de genu happy Sper ca te-am ajutat cumva

| Aamerican a răspuns:

Pai beneficiam de ajutorul statelor schengen bani/ajutoare pentru oameni saraci si etc insa Germani nu ne vor findca stiu ca noi nu avem cum sa sprijinim alte tari... asa cred eu.

| doctorandus a răspuns (pentru Aamerican):

Ajutoarele pe chestie de Schengen vor fi pentru paza granitelor spatiului Schengen.