| alexx102428 a întrebat:

Ce se intampla daca nu platesti amenzile la politie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda aceasta va fi trimisa la serviciul de impozite si taxe de la domiciliul tau si va fi luata cand te vei duce sa platesti un impozit. Daca nu esti platitor de impozite se va incerca executarea silita, in primul rand prin poprire pe salariu sau conturi din banci.
Daca nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecatoria, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| darrio2007 a răspuns:

Vei plati mai mult decat ai avea de platit acum.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti vin cu marire si daca tot ignori, poti sa te trezesti cu citatie la tribunal, dat in judecata.
Depinzand de gravitatea faptei, ti se pot aplica diverse pedepse, de la executarea silita prin luarea banilor din contul bancar, munca voluntara in favoarea comunitatii sau chiar puscarie.
Cu Politia nu te joci!
Daca nu platesti un furnizor mai poti scapa, dar de datorii la Politie si Finante, nu scapi usor, ajungi sa infunzi puscaria daca nu te comporti legal.

| Bulucea_Mihai_1967 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca nu este penala nu ai cum sa faci puscarie

| KenNine a răspuns:

Se aduna pana o sa faci puscarie si poti pierde si casa daca ai, dar si munca in folosul comunitati.

| Roliii a răspuns:

Se amplifica, daca nu le platesti nici pe alea faci puscarie