| faf a întrebat:

Ce se intampla daca sunt angajat cu carte de munca in Romania si plec cu alt contract de munca in strainatate fara sa stie interprinderea.Ce consecinte sunt.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista carnete de munca, de peste 4 ani, doar contracte individuale de munca, inscrise in registrul general de evidenta al salariatilor.
Daca pleci fara sa-ti dai demisia firma iti va desface disciplinar contractul de munca, pentru absente nemotivate.
Desfacerea disciplinara te poate afecta la o eventuala angajare in Romania, daca o sa-ti ceara recomandare de la actualul loc de munca.