| azd a întrebat:

Ce se intampla in Ukraina si rusia? de ce vrea rusia pe ukraina?

Răspuns Câştigător
| LOkk12 a răspuns:

Ucraina tinde spre integrarea europeana, iar Rusia nu doreste sub nici o forma acest lucru.Rusia nu doreste sa-si slabeasca din influenta pe continentul european, metinindu-si pozitia de putere economica si militara a lumii. Politica expasionista a lui Putin este de a crea un nou imperiu asemenator cu cel URSS.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să fie sigură că nu intră în NATO, adică sula în coaste.

Răspuns utilizator avertizat
| FlorynFlOo a răspuns:

Interese, interese peste tot. Rusia doreste sa refaca URSS.Dar cel mai mare interes al lor sunt resursele.